Radio Białystok | Wiadomości | Ośmioro autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

Ośmioro autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego

24.01.2020, 19:33, akt. 2.02.2020, 09:33

Ośmioro autorów: pisarzy i poetów zostało nominowanych do tegorocznej 29. nagrody literackiej prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego - poinformowały w piątek (24.01) władze miasta. Laureatów poznamy 27 marca.

Gala finałowa Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2018 r., fot. Joanna Szubzda
Gala finałowa Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2018 r., fot. Joanna Szubzda

Ośmioro autorów nominowanych do literackiej nagrody Kazaneckiego - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku.

W tym, oprócz kategorii związanej z regionem na najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich (z wykluczeniem antologii, opracowań, publikacji naukowych i albumów), utworzono drugą kategorię na najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. Od tego roku, zgodnie z wprowadzoną zmianą, nie będzie natomiast przyznana nagroda za całokształt twórczości.

W tym roku do nagrody zgłoszono blisko 70 pozycji w dwóch kategoriach. W piątek - jak informuje białostocki magistrat - kapitula nagrody ogłosiła nominacje.

W kategorii najlepsza książka roku powalczy: "Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej, "Wszystkojedność" Grzegorza Sobaszka i "Dropie" Natalki Suszczyńskiej. 

Natomiast w kategorii najlepszy ogólnopolski debiut poetycki nominację otrzymały: "Środki transportu" Magdaleny Kicińskiej, "Transparty" Niny Manel, "Czarny organizm" Juliusza Pielichowskiego, "Wtracenie" Przemysława Suchaneckiego i "Godzina wychowawcza" Tomasza Ważnego. 

Jak powiedziała przewodnicząca kapituły dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Uniwersytetu w Białymstoku, zgłoszeń do tegorocznej nagrody było bardzo dużo, co - jak mówiła, cieszy. Jednak - jak zauważyła - poziom książek był bardzo różnorodny. Mówiła, że w kategorii  regionalnej ten związek z Białymstokiem i regionem może być rozumiany bardzo różnie, to m.in. miejsce wydania, pochodzenie autora lub tematyka. "Stąd też zawsze pewna trudność w porównywaniu tych książek" -  mówiła. 

Pytana, na co stawiała kapituła wybierając nominowanych, powiedziała, że każdy z członków ma swój gust, ale - jak mówiła - zgodnie stawiają na dobrą literaturę, która się wyróżnia.

Zależy nam na tym, żeby to  była literatura na wysokim poziomie, czyli, żeby to nie były po prostu książki, tylko, żeby to była literatura. Żeby niosła ze sobą wartości na  poziomie językowym, na poziomie poetyki, żeby wnosiła nową jakość, żeby było to coś świeżego, żeby nas to czymś zaskoczyło czy wizją świata, czy sposobem ujęcia świata, formą - mówiła Sawicka-Mierzyńska.

Mówiąc o kategorii najlepsza książka, mówiła, że kapitule zależało  też na różnorodności, aby - jak dodała - nie były to książki jednego gatunku. Stąd w tym roku postawiono na: reportaż Pajączkowskiej, powieść Sobaszka i prozę poszukującą Suszczyńskiej - dodała Sawicka-Mierzyńska.

Laureatów tegorocznej nagrody poznamy na gali 27 marca.

W poprzednich latach nagradzani zostali m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki. 

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".


źródło: PAP | red: rbon, ary

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Maszyna do pisania oraz liczne pamiątki Wiesława Kazaneckiego trafiły do Książnicy Podlaskiej

9.01.2020, 11:58

Rękopisy i rzeczy osobiste przekazała bibliotece żona poety - Halina Kazanecka.


Kilkadziesiąt książek zgłoszono do kolejnej edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku

6.01.2020, 12:00

Kilkadziesiąt książek zgłoszono do 29. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

Jesień w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
MÓWI SIĘ
22.09.2020, 15:33, akt. 16:12

Koniec lata i początek jesieni


Jesus Imaz - źródło: screen pomeczowej rozmowy
JAGIELLONIA
21.09.2020, 17:31, akt. 22.09.2020, 10:41

Jesus Imaz: złe miesiące są już za mną [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok