Radio Białystok | Wiadomości | W Białowieży podpisano polsko-białoruskie porozumienie ws. wód transgranicznych

W Białowieży podpisano polsko-białoruskie porozumienie ws. wód transgranicznych

7.02.2020, 12:53, akt. 13:00

Wymiana informacji na temat stanu wód transgranicznych, współpraca w walce z suszą czy powodziami - to niektóre elementy polsko-białoruskiego porozumienia w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania takich wód, które podpisano w piątek (07.02) w Białowieży.

W Białowieży podpisano polsko-białoruskie porozumienie ws. wód transgranicznych, fot. Adam Janczewski
W Białowieży podpisano polsko-białoruskie porozumienie ws. wód transgranicznych, fot. Adam Janczewski

Podpisano polsko-białoruskie porozumienie ws. wód transgranicznych - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Porozumienie ma uregulować polsko-białoruską współpracę w dziedzinie ochrony wód transgranicznych

Dokument podpisali wiceminister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa i zastępca ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska Republiki Białoruś Andrei Khmel.

Jak podały Wody Polskie, porozumienie ma uregulować polsko-białoruską współpracę w dziedzinie ochrony wód transgranicznych, czyli wspólnych dla Polski i Białorusi, ma także służyć polepszeniu jakości tych wód, zachowaniu czy odbudowie ekosystemów wodnych. Chodzi także o np. planowanie inwestycji na rzecz jakości tych wód.

Obie strony podkreślały, że porozumienie to negocjowano długo. Prace nad nim rozpoczęły się w 2000 r., współpraca stron odbywa się od 1991 r.

- Myślę, że nie musimy sobie tłumaczyć, dlaczego wszelkie dokumenty, wszelkie działania, które są związane z gospodarką wodną, dzisiaj są tak bardzo ważne - powiedziała na konferencji prasowej w Białowieży wiceminister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że podpisany dokument zapewni "dobrą współpracę i koordynację współpracy" w takich tematach jak: powodzie, susza, ilość czy jakość wody. 

To, co sobie stawiamy jako cel i ambicję wspólną po stronie polskiej i białoruskiej, to żeby dzięki tej współpracy zwiększyła się ilość wody po obu stronach, ale tak naprawdę żebyśmy poprawili też jakość tej wody

- powiedziała Anna Moskwa.

Andrei Khmel podkreślił, że od razu po stronie białoruskiej zaczną pracować grupy robocze zajmujące się konkretnymi tematami i problemami. Zaznaczył, że temat jest ważny, bo kwestie ochrony środowiska są obecnie na świecie bardzo ważne. - Uważam, że zasoby wodne są niezwykle ważne i powinniśmy im poświęcać uwagę też w zakresie globalnym - mówił Andrei Khmel. Podkreślił, że podpisanie polsko-białoruskiego porozumienia dowodzi, że i dla Polski i dla Białorusi ochrona zasobów wodnych to "niezwykle ważny temat".

Jedną ze "wspólnych" rzek jest np. Bug

Podczas spotkania w Białowieży podkreślano, że granica polsko-białoruska to 240 km, a jedną ze "wspólnych" rzek jest np. Bug, innym obiektem transgranicznym jest też np. Kanał Augustowski.

Wiceminister Anna Moskwa powiedziała, że w trakcie prac nad porozumieniem strony mogły poznać swoje różne systemy prawne, a było to trudne, bo dotyczy systemu UE, w którym jest Polska i systemu białoruskiego, poza Unią. - Dojście do porozumienia w tym wspólnym systemie stwarzało dużo trudności, ale pokonaliśmy je wszystkie - zaznaczyła Anna Moskwa.

Konkretów w tej współpracy jest i będzie dużo. Przede wszystkim jedną z podstaw jest wymiana informacji. Żeby ta współpraca mogła dobrze przebiegać, my to widzimy w sytuacji i suszy i powodzi i tutaj i na pozostałych rzekach, żeby to były informacje przekazywane w tym samym czasie, ale też w tym samym systemie. Mówiąc o gospodarce wodnej, żebyśmy mówili o tych samych parametrach dotyczących ilości i jakości wody i wtedy jest nam łatwiej po obu stronach zarządzać

- powiedziała Anna Moskwa.

Wiceminister dodała, że "woda nie zna granic", dlatego w porozumieniu ma być stosowane myślenie "zlewniowe" w przypadku rzek, np. Bugu, bo nie można o tej rzece myśleć osobno po stronie polskiej i białoruskiej. - Jedynie jednolite zarządzanie tą rzeką i zlewnią może doprowadzić do racjonalnego gospodarowania - tłumaczyła.

Anna Moskwa powiedziała, że porozumienie ma służyć wymianie informacji, ale też podejmowaniu różnych projektów związanych z ochroną i racjonalnym gospodarowaniem wodą, aspektami środowiskowymi dbania o jakość wody (gospodarkę wodną, ściekową).

Porozumienie ma ułatwić stronie białoruskiej korzystanie z europejskich funduszy na takie przedsięwzięcia, np. na budowę oczyszczalni ścieków. Andrei Khmel powiedział, że jednym z wyzwań stojących przed stroną białoruską jest modernizacja oczyszczalni ścieków, w tym także tych, które mają wpływ na jakość wody w Bugu.

Anna Moskwa dodała, że w porozumieniu pojawia się także wątek turystycznego wykorzystania granicznych wód śródlądowych, ale tą tematyką transportu zajmują się inne ministerstwa.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Będą zajęcia edukacyjne czy wystawy - niedaleko Hajnówki powstał ośrodek "Zwierzyniec"

2.02.2020, 11:31

To będzie dodatkowa atrakcja dla turystów, ale też miejsce, gdzie swoje prace wystawiać będą miejscowi artyści.


Wraca połączenie autobusowe na trasie Białowieża - Warszawa

16.01.2020, 14:19

Autobusy PKS znów będą kursować z Białowieży do stolicy.


Nowe plany dla Puszczy Białowieskiej

11.12.2019, 15:52

Jak będzie wyglądać jeden z najstarszych lasów w Europie? Czy potrzebne są dodatkowe cięcia? Jak zapewnić mieszkańcom i turystom bezpieczeństwo?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza
fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok