Radio Białystok | Wiadomości | Odroczony proces o zabójstwo kobiety w Bielsku Podlaskim - oskarżony chce być na rozprawie

Odroczony proces o zabójstwo kobiety w Bielsku Podlaskim - oskarżony chce być na rozprawie

autor: Marta Nazarko

27.02.2020, 07:24, akt. 11:08

W związku z tym, że oskarżony, który nie został doprowadzony z aresztu, wyraził jednak chęć uczestnictwa w rozprawie odwoławczej, Sąd Apelacyjny w Białymstoku odroczył w czwartek (27.02) bezterminowo proces 54-letniego mieszkańca Bielska Podlaskiego.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd pierwszej instancji uznał, że sprawca działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa. Apelacje wnieśli obrońca i prokurator. Prokuratura chce w tej sprawie kary 25 lat więzienia, obrona - kary możliwie łagodnej, przy założeniu, że sprawca działał w afekcie.

Sprawa dotyczy okoliczności śmierci 41-letniej mieszkanki Bielska Podlaskiego. W lutym 2011 r. kobieta nagle zniknęła. Jej mąż twierdził (i taką wersję przedstawiał rodzinie, sąsiadom i znajomym), że porzuciła ona bliskich, wyjechała za granicę i nie ma z nią kontaktu. Nikt z rodziny nie zgłosił zaginięcia kobiety, ale policja próbowała tę sprawę wyjaśnić.

W 2016 r. mężowi zaginionej postawiono zarzut zabójstwa

W 2016 r. mężowi zaginionej postawiono zarzut zabójstwa, nie precyzując jednak, jak do zbrodni doszło. Mężczyzna trafił wtedy na krótki czas do aresztu. Opuścił go po złożeniu zażalenia przez obrońcę. Wciąż nie odnaleziono bowiem ciała zmarłej - kluczowego dowodu potwierdzającego, czy doszło do zabójstwa.

Nowy trop pojawił się dopiero w maju 2018 r. po odnalezieniu ciała zakopanego w lesie koło Bielska Podlaskiego. Zwłoki były zawinięte w dywan i znajdowały się głęboko pod ziemią. Zanim trafili w to miejsce, śledczy korzystali m.in. z profilu psychologicznego potencjalnego sprawcy i ofiary, potem np. z pomocy specjalisty do profilowania geograficznego (pomógł wskazać miejsca potencjalnego ukrycia zwłok). Wcześniej wykorzystali podsłuchy, dzięki którym nabrali podejrzeń, że kobieta może nie żyć.

Po przeprowadzeniu sekcji i uzyskaniu opinii biegłego potwierdzono, że to zwłoki zaginionej. Z ustaleń biegłego wynikało, że kobieta została co najmniej dwukrotnie pchnięta nożem. Wtedy ponownie zatrzymano męża zmarłej, a zarzut zabójstwa został zmodyfikowany o opis związany z odnalezieniem zwłok.

Oskarżony przedstawił wersję o wieloletnich problemach małżeńskich

Przez całe postępowanie przygotowawcze mężczyzna nie przyznawał się do zabójstwa. Dla uwiarygodnienia wersji o nagłym wyjeździe i porzuceniu rodziny złożył nawet za żonę – drogą elektroniczną – zeznanie podatkowe za rok 2010. Potem zmieniał wyjaśnienia i przyznał, że wiedział o śmierci żony - twierdził jednak, że kobieta padła ofiarą nieszczęśliwego wypadku (miała spaść ze schodów).

Ostatecznie przed sądem przedstawił wersję o wieloletnich problemach małżeńskich, związanych z tym, że - jak wyjaśniał - żona wpadła w złe towarzystwo, zaczęła znikać z domu nawet na kilka dni, przepijać pieniądze, zadłużać się w bankach i u znajomych, była widywana w niedwuznacznych sytuacjach z mężczyznami. W domu dochodziło z tego powodu do awantur, wzywana była policja.

Według ostatecznej wersji oskarżonego, w nocy z 19 na 20 lutego 2011 r. doszło do gwałtownej kłótni, w trakcie której kobieta chwyciła kuchenny nóż i zaczęła mu grozić śmiercią. On jej nóż odebrał i próbował żonę odepchnąć. Ta trzymała go jednak dwiema rękami za ubranie i gdy upadła na plecy, on upadł na nią. Nóż wbił się w lewy bok kobiety, a rana była śmiertelna.

Proces odroczono bezterminowo

Medycy sądowi wersję o jednym, przypadkowym ciosie uznali jednak za nieprawdopodobną, a dwa zespoły biegłych psychologów i psychiatrów ostatecznie doszły do podobnego przekonania, że nie można mówić o tym, iż doszło do tzw. afektu fizjologicznego, czyli sytuacji, gdy sprawca jest w stanie bardzo silnego wzburzenia, co wyłączałoby na moment jego świadomość.

Ostatecznie białostocki sąd okręgowy w październiku skazał oskarżonego na 15 lat więzienia.

W czwartek apelacjami w tej sprawie miał zająć się sąd odwoławczy. Obrońca poinformował jednak sąd, że ma informacje od swego klienta, iż chciałby on wziąć udział w postępowaniu przed sądem drugiej instancji. Choć wcześniej nie było takiego wniosku oskarżonego o doprowadzenie go z aresztu, sąd uznał - biorąc pod uwagę, iż apelacje dotyczą nie tylko winy, ale i kary - że wniosek zgłoszony przez obrońcę należy uwzględnić.

Proces odroczył bezterminowo, bo nowy termin musi być tak uzgodniony, by możliwe było dowiezienie oskarżonego przez policyjny konwój.

źródło: PAP | red: maj, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Na wokandę wróci sprawa zabójstwa mieszkanki Bielska Podlaskiego

29.12.2019, 07:12

Na wokandę wróci głośna sprawa zabójstwa mieszkanki Bielska Podlaskiego prawie 9 lat temu.


15 lat więzienia za zabójstwo żony blisko 9 lat temu - wyrok nieprawomocny

8.10.2019, 07:15

Na 15 lat więzienia skazał we wtorek (8.10) Sąd Okręgowy w Białymstoku 53-letniego mężczyznę, oskarżonego o zabójstwo żony blisko 9 lat temu. Zwłoki kobiety znaleziono dopiero wiosną 2018 roku; okazało się, że została pchnięta nożem. Wyrok nie jest prawomocny.


Koniec procesu ws. zabójstwa mieszkanki Bielska Podlaskiego - wyrok za tydzień

1.10.2019, 12:12

W Białymstoku zakończył się we wtorek (01.10) proces 53-letniego obecnie mężczyzny, oskarżonego o zabójstwo żony ponad 8 lat temu.


Zabójstwo sprzed 8 lat w Bielsku Podlaskim - sąd chce nowej opinii biegłych

19.04.2019, 13:50

Potrzebna jest nowa opinia psychiatryczno-psychologiczna w sprawie mężczyzny oskarżonego o zabójstwo żony - zdecydował w piątek (19.04) Sąd Okręgowy w Białymstoku uwzględniając wniosek prokuratury. Do zabójstwa doszło 8 lat temu, zwłoki zmarłej udało się odnaleźć dopiero wiosną 2018 r.


Po 8 latach przyznał się, że zabił żonę. Mieszkaniec Bielska Podlaskiego stanął przed sądem

27.02.2019, 06:25

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces 53-letniego mężczyzny oskarżonego o zabójstwo - osiem lat temu - żony.


Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa sprzed 8 lat w Bielsku Podlaskim

16.01.2019, 19:29

Zdaniem śledczych Arkadiusz A. w 2011 r. zabił swoją żonę.


Śledczy rozwikłali zagadkę tajemniczego zniknięcia mieszkanki Bielska Podlaskiego

29.05.2018, 15:27

Policji i prokuraturze udało się rozwikłać sprawę tajemniczego zniknięcia mieszkanki Bielska Podlaskiego. Według rodziny kobieta wyjechała za granicę i nie było z nią kontaktu. Niedawno odnaleziono jej zwłoki. Do aresztu trafił jej mąż podejrzany o zabójstwo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Mateusz Morawiecki, źródło: Kancelaria Premiera
KRAJ
1.04.2020, 08:16, akt. 15:12

Premier: dodatkowe ograniczenia w kraju
photonewman, Fotolia.com
KULTURA
1.04.2020, 08:13, akt. 08:45

Kultura online - teatr i musical


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok