Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - coś dla miłośników historii

Kultura online - coś dla miłośników historii

autor: Olga Gordiejew

26.03.2020, 09:55, akt. 14:01

Wycieczki po skansenie, wiosenne obrzędy ludowe, ale też kartki z kalendarza, eseje, historyczne quizy i malowanki - przeglądamy propozycje Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i Muzeum Wojska

źródło: skansen.bialystok.pl
źródło: skansen.bialystok.pl

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - zaglądamy do chałupy

W czasach, kiedy nie ma możliwości zwiedzania osobistego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wykorzystuje swoją stronę internetową do podróżowania w wyobraźni. To podróże śladami zabytków, które trafiły do skansenu z różnych zakątków regionu. Muzeum przypomina najciekawsze budynki na terenie skansenu, lokalizując je na mapie regionu. Na początek południe regionu - miejscowość o pachnącej nazwie Tymianki-Bucie.

  

Tekst o chałupie z Tymianek-Buci na stronie skansen.bialystok.pl jest bogato ilustrowany fotografiami, tak, by czytający mógł zobaczyć nie tylko budynek z zewnątrz w różnych porach roku, ale też wszytko to, co znajduje się we wnętrzach. Podobnie będą wyglądały kolejne podróże, między innymi do Bobry Wielkiej, Pieczysk czy Redut.

Na stronie internetowej oraz na Facebooku Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w najbliższym czasie można będzie znaleźć wiele informacji o obrzędach związanych z wiosną i Świętami Wielkanocnymi.

Jest już post zawierający przepis na "busłowe łapy" -  ciasto w kształcie bocianich łap. Będą kolejne, ale też pomysły na tradycyjne świąteczne ozdoby czy ludowe zabawy. Na bieżąco będą umieszczane zdjęcia o tym, jak w skansenie rozkwita wiosna.

  

Muzeum Wojska - historia w różnych odsłonach

Muzeum Wojska w Białymstoku utrzymujemy kontakt na Facebooku. Każdego dnia dostarcza treści, które np. pomogą zorganizować czas najmłodszym.

Muzeum Wojska:

  • kontynuuje projekt "Kalendarza historycznego" - każdego ranka informuje o wydarzeniu z przeszłości, które zdarzyło się danego dnia na świecie, w kraju lub w Białymstoku, post ilustruje zdjęcie lub eksponat ze zbiorów instytucji;


  • prezentuje obrazy wybitnych twórców (m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaka, Januarego Suchodolskiego), które na co dzień znajdują się w magazynie i nie są dostępne na żadnej z wystaw, obrazom towarzyszy dokładny historyczny opis, zastępujący przewodnika;
  • pokazuje kulisy pracy muzealników;
  • publikuje opowiadania i eseje, które powstały w ramach realizowanego projektu "Słowo historii. Fotoeseje"; opowieści inspirowane konkretnymi fotografiami ze zbiorów Muzeum napisali uznani pisarze i reportażyści: Filip Springer, Piotr Nesterowicz, Ilona Wiśniewska, Wojciech Nowicki, Michał Olszewski i Daniel Odija; z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zdjęcia posiadają audiodeskrypcję, a teksty są również w formie nagrań audio;
| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Kultura online - muzelane zbiory i organowe nagrania Opery

25.03.2020, 10:19

Niezwykle bogate zbiory w internecie ma Muzeum Podlaskie - to przewodniki, eksponaty, możliwość wirtyalnych spacerów po placówkach. Z kolei OiFP proponuje na przykład niezwykłą płytę "Organy w Operze - prezentuje Andrzej Chorosiński".


Pracownicy OiFP szyją maseczki ochronne

24.03.2020, 15:03

Maseczki ochronne szyją pracownicy Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Kultura online - wirtualne spacery po wystawach, powieści live, nagrania koncertów

24.03.2020, 10:35

Instytucje kultury przygotowały niezwykle szeroki wachlarz atrakcji w sieci - dla dorosłych i dla dzieci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok