Radio Białystok | Wiadomości | Przepełnione szpitale, wyczerpany personel medyczny - tak wygląda sytuacja w Hiszpanii

Przepełnione szpitale, wyczerpany personel medyczny - tak wygląda sytuacja w Hiszpanii

autor: Michał Stepaniuk

27.03.2020, 13:40, akt. 14:03

Przepełnione szpitale, wyczerpany personel medyczny, system na granicy załamania. Tak wygląda dziś Hiszpania w obliczu epidemii koronawirusa.

rabbit75_fot, stock.adobe.com
rabbit75_fot, stock.adobe.com

Przepełnione szpitale, wyczerpany personel medyczny - tak wygląda sytuacja w Hiszpanii - relacja Michała Stepaniuka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W sumie odnotowano tam do tej pory blisko 64 tysięcy zachorowań. Chociaż władze zapewniają, że kraj jest już bliski osiągnięcia szczytu epidemii liczba śmiertelnych ofiar choroby przekroczyła 5 tysięcy. Oznacza to, że w Hiszpanii zmarło więcej osób niż w Chinach. 

Dla każdego, kto kiedykolwiek był w Madrycie, obraz zazwyczaj pełnej życia stolicy Hiszpanii będzie bardzo przygnębiający. Puste ulice, zamknięte sklepy i bary. Rząd wprowadził stan wyjątkowy, z domu, tylko pojedynczo można wychodzić do pracy, na zakupy czy do apteki. To właśnie w Madrycie i okolicy odnotowywanych jest najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie to około 30% wszystkich zachorowań w kraju.

Na pierwszej linii walki z chorobą, podobnie jak w innych krajach jest personel medyczny, który pracuje w niezwykle trudnych warunkach. W jednym ze szpitali na południe od stolicy Hiszpanii wczoraj na oddziale intensywnej terapii było 320 pacjentów podczas gdy zazwyczaj placówka przyjmuje tu 90 osób. Personel medyczny, który, podobnie jak w innych krajach jest na pierwszej linii zmagań z chorobą opowiada w hiszpańskiej telewizji publicznej, że sytuacja jest bardzo trudna.

Jak informują hiszpańskie media system medyczny w kraju jest na granicy załamania. Już teraz powstają prowizoryczne szpitale, jak ten stworzony w IFEMA, ogromnym kompleksie targowo-wystawienniczym w Madrycie. Problem jest też z testami na koronawirusa. Wczoraj okazało się, że sprowadzone do kraju szybkie testy nie spełniają norm i muszą być zwrócone. Ciała ofiar koronawirusa w stolicy Hiszpanii przewożone są do tymczasowej kostnicy zorganizowanej w hali sportów zimowych Palacio de hielo. 

Tymczasem przedstawiciele służb sanitarnych i rządu, informują jest szansa, że kraj zbliża się już do szczytu zachorowań. Tak mówił wczoraj (26.03) hiszpański minister zdrowa Salvador Illa:

Dramatyczna sytuacja panuje nadal w domach spokojnej starości. Ich mieszkańcy często są pozbawieni opieki, a personel pracujący tam nie posiada często podstawowych środków ochrony. Cały świat obiegła kilka dni temu informacja o znalezieniu w jednym z takich domów spokojnej starości ciał kilkunastu osób, które zmarły na koronawirusa.

Wśród przyczyn tak szybkiego wzrostu zachorowań na Covid 19 podaje się najczęściej zbyt wolną reakcję rządu na początku epidemii oraz zezwolenie na liczne nieraz wielotysięczne manifestacje z okazji 8 marca, kiedy to już mówiono o licznych przypadkach zakażeń w Hiszpanii. Nie bez znaczenia pozostaje pewnie także styl życia Hiszpanów lubiących spotkania w licznym gronie znajomych, wspólne wyjścia do barów czy restauracji. I tę pogodną naturę południowców widać w licznych akcjach wsparcia i podziękowań dla personelu medycznego.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Pociągi na Litwę zawieszone do 13 kwietnia

27.03.2020, 12:54

Weekendowe pociągi na trasie Białystok - Kowno nie będą jeździły do 13 kwietnia.


Rzecznik rządu: kontrole na granicach mogą obowiązywać dłużej od innych ograniczeń

27.03.2020, 09:34

Obawiam się, że rygor graniczny będzie obowiązywał dłużej od innych ograniczeń, bo nawet jeśli działania wprowadzone przez rząd dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy - bez kontroli - spowodowałby powrót choroby COVID-19 - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.


MZ: liczba wykrytych przypadków COVID-19 wzrosła do 1 244 po wykryciu 23 nowych

27.03.2020, 09:04

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek rano (27.03), że liczba wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 1 244, po zdiagnozowaniu kolejnych 23 przypadków. Łącznie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce zmarło już 16 osób.


Kolejne 3 przypadki zakażenia koronawirusem w Podlaskiem - 16 potwierdzonych w regionie

27.03.2020, 08:38

Wojewoda Podlaski i Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informują o trzech kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
źródło: stock.adobe.com
SZKOŁA
1.06.2020, 12:18, akt. 14:46

Do wakacji nauczanie zdalneźródło: stock.adobe.com
REGION
1.06.2020, 10:33, akt. 10:36

W Sokółce powstanie łąka kwietnaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok