Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - leśne bajki, wernisaż online, kolorowanki i trochę jazzu

Kultura online - leśne bajki, wernisaż online, kolorowanki i trochę jazzu

autor: Olga Gordiejew

31.03.2020, 07:41, akt. 07:52

Nie wychodząc z domu można posłuchać bajek prosto z lasu, wybrać się na wernisaż czy koncert jazzowy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Zaczynamy od zaproszenia do świata bajek leśnych, których autorką jest Anna Maria Ptak z Nadleśnictwa Maskulińskie. Wspólnym motywem jej opowieści są leśne tematy. Chcąc urozmaicić swoje utwory, proponuje bajki, których tytułowe postaci słuchacze mogą ułożyć z prostych elementów znalezionych na spacerze w lesie lub przydomowym ogródku.

Filmiki z bajkami i układaniem postaci bohaterów utworów można zobaczyć na YouTube.


Autorka, jak na prawdziwą samodzielną leśniczkę przystało, wszystko przygotowała sama: napisała cykl bajek o zwierzętach, zgromadziła gałązki, nasionka, szyszki, igły sosny i świerka, kolorowe piórka, korę, a potem nagrała bajki. Najczęściej jest tak, że z prostych rzeczy mamy największą przyjemność.

Codziennie na stronach internetowych i profilach społecznościowych Nadleśnictwa Maskulińskie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie prezentowana nowa bajka - kliknij tutaj.

Ania Ptak napisała i odczyta 15 bajek. Będą to opowieści o: żurawiu, lisie, rysiu, dziku, głuszcu, łosiu, rybołowie, borsuku, wilku, sarnie i jeleniu, lelku kozodoju, gągole, kunie leśnej, wiewiórce i żubrze.


Odwiedzaliśmy już muzea i galerie, które poprzez internet udostępniają swoje zbiory ze stałych ekspozycji z aktualnych wystaw. Czas na wernisaż online. Zobaczymy tu prace białostoczanki, która życiową pasję odkryła na emeryturze. Później były lekcje malarstwa w Internecie i od kilku miesięcy artystka zbierała prace na wystawę. Teraz nie ma szans na jej realizację, dlatego jej córka - animatorka kultury z Białegostoku Monika Marciniak - postanowiła stworzyć wirtualną ekspozycję obrazów swojej mamy.

Znajdziemy ją na Facebooku pod nazwą Wystawa mamy Cecylii - są tam malarskie portrety oraz kopie dzieł znanych artystów - Leonarda Da Vinci czy Teodora Axentowicza.

A jeśli sami lubimy piękne ilustracje, a mamy wokół siebie miłośników kolorowania i szukamy kreatywnych pomysłów na domowe zabawy to Wydawnictwo Dwie Siostry, współorganizator wystawy Mistrzowie Ilustracji, w Centrum Zamenhofa w Białymstoku przygotowało kilkadziesiąt kolorowanek dla dzieci.

Białostocki Ośrodek Kultury na FB proponuje czterominutową muzyczną witaminę z koncertu Jazz Band Młynarski-Masecki.

#Zostańwdomu i słuchaj Polskiego Radia Białystok| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok