Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy posłowie KO zapowiadają interpelację ws. kosztów przygotowań wyborów 10 maja

Podlascy posłowie KO zapowiadają interpelację ws. kosztów przygotowań wyborów 10 maja

8.05.2020, 12:01, akt. 12:19

Podlascy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą uzyskać od rządu dane na temat kosztów przygotowań do wyborów prezydenckich, które ostatecznie 10 maja nie odbędą się. W piątek (8.05) zapowiedzieli skierowanie do premiera Mateusza Morawieckiego interpelacji w tej sprawie.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski

- Zapytamy, ile konkretnie publicznych pieniędzy zostało wydanych na te "pseudowybory". Były to pieniądze wydane oczywiście bezprawnie. Po pierwsze - nie było żadnych przetargów, po drugie - nie było podstawy prawnej, bo ustawa o wyborach "kopertowych" dopiero wczoraj (w czwartek) została uchwalona przez Sejm, a z tego co wiem, pan prezydent jej jeszcze nie podpisał - mówił na konferencji prasowej w Białymstoku poseł KO Krzysztof Truskolaski.

Jak powiedział, we wspólnej interpelacji z innymi podlaskimi posłami Koalicji, Robertem Tyszkiewiczem i Eugeniuszem Czykwinem, będą "domagali się jak najszybszych odpowiedzi na te pytania". "Będziemy żądać konkretnych kosztów. Np. została podpisana podobno jakaś umowa z Pocztą Polską, pytanie czy można ją rozwiązać, czy nie będzie to obarczało państwa jakimiś dodatkowymi kosztami. Więc tych niewiadomych jest bardzo dużo" - mówił Krzysztof Truskolaski.

- Rozliczymy każdą osobę odpowiedzialną, która wydała chociaż jedną złotówkę na te wybory. Bo tak być nie powinno, te wybory się nie odbędą a środki, które zostały na nie przeznaczone, zostały wydane bezprawnie - dodał podlaski poseł KO.

- Ta władza oczywiście będzie usiłowała ukryć prawdziwe wydatki, rozpisać je gdzieś, na jakieś spółki (...). Ale to nie jest tak, że my nie dojdziemy do prawdy. Myślę, że przyjdzie czas taki, że zajmie się tym niezależna prokuratura - powiedział Robert Tyszkiewicz.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


PKW informuje, że 10 maja lokale wyborcze będą zamknięte, nie będzie też ciszy wyborczej

7.05.2020, 22:26

Głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć; nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte - głosi czwartkowy (7.05) komunikat PKW.


Wybory: Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. ustawy dot. głosowania korespondencyjnego

7.05.2020, 09:53

Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Teraz ustawa trafi do prezydenta.


prof. Andrzej Jackiewicz

7.05.2020, 08:08

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.


Nie będzie wyborów 10 maja, liderzy PiS i Porozumienia wydali oświadczenie

7.05.2020, 07:11

Zjednoczona Prawica porozumiała się w sprawie wyborów prezydenckich. Wspólne oświadczenie prezesów PiS i Porozumienia - Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina - głosi, że wybory będą w nowym terminie w trybie korespondencyjnym. Będą ponadto organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok