Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online - "Zemsta nietoperza", Socjofilm i otwarta Książnica

Kultura online - "Zemsta nietoperza", Socjofilm i otwarta Książnica

autor: Olga Gordiejew

11.05.2020, 07:53, akt. 10:27

Opera podlaska udostępnia online swoją kolejną produkcję - tym razem to "Zemsta nietoperza". BOK nie rezygnuje z cyklu Socjofilm i przenosi go do sieci, a Książnica Podlaska znów zaprasza czytelników.

"Zemsta nietoperza", źródło: mat. pras. OiFP
"Zemsta nietoperza", źródło: mat. pras. OiFP

"Zemsta nietoperza"

Zaczynamy od zaproszenia do Opery i Filharmonii Podlaskiej na retransmisję pierwszego aktu operetki "Zemsta nietoperza" - oczywiście na youtubowej scenie Opery. Początek o 19:00 w poniedziałek (11.05). W kolejne poniedziałki - kolejne dwa akty. 

Brawurowa  komedia pomyłek z intrygującym librettem w doskonałym tłumaczeniu  Juliana Tuwima. "Zemsta nietoperza" uznana została za arcydzieło  operetki wiedeńskiej. Po pierwszym wystawieniu zdobyła wszechświatową  sławę i do dziś niepodzielnie króluje w repertuarach największych  teatrów operowych.Dzieło "króla walca" swoją popularność zawdzięcza błyskotliwym dialogom, dowcipnym, zaskakującym sytuacjom i śmiałej erotyce. Całość historii wieńczy porywająca muzyka przepełniona bogactwem melodii, oddająca charakter karnawałowych zabawi nastroju beztroski. Wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę i pozwala przeżyć wspaniały wieczór wypełniony śpiewem i śmiechem.

Inscenizacja Opery i Filharmonii Podlaskiej to barwne przedstawienie kostiumowe, w którym na szczególną uwagę zasługuje warstwa wizualna - akcja operetki rozgrywa się w efektownych scenografiach nawiązujących do secesji wiedeńskiej. Główną inspiracją projektów scenograficznych stały się prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli secesji - Gustava Klimta, projekcje multimedialne przedstawiają grafiki Alfonsa Muchy.


Książnica znów otwarta

Od 11 maja Książnica Podlaska jest otwarta dla czytelników, choć w ograniczonym zakresie - będzie można zwrócić i wypożyczyć książki, jednak czytelnie - w siedzibie głównej i filiach - pozostaną zamknięte. 

Do budynków biblioteki będzie mogła wejść ograniczona liczba osób. Pracownicy Książnicy zostali także wyposażeni w środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, rękawiczki) oraz środki dezynfekujące, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Wszystkie zamówienia dokonane w czasie, gdy biblioteka była zamknięta, zostaną anulowane. Książki można będzie zamawiać drogą internetową (system PATRON), za pośrednictwem strony ksiaznicapodlaska.pl, nie będzie natomiast możliwości rezerwacji książek, które aktualnie są wypożyczone przez innego czytelnika.

Książki zwracane do biblioteki trafią do kwarantanny, która potrwa 10-14 dni. Dopiero po tym czasie wrócą do puli pozycji, które można wypożyczać. W związku z panującą sytuacją, w maju i czerwcu obowiązywać będzie abolicja - nie będą naliczane kary za przetrzymanie książek.

Dział Informacyjno-Bibliograficzny będzie świadczył usługi informacyjno-bibliograficzne online, za pośrednictwem poczty elektronicznej - adres e-mail: informatorium@ksiaznicapodlaska.pl.

Dział Zbiorów Specjalnych będzie udostępniał jedynie książki mówione osobom niewidomym i niedowidzącym, na miejscu lub z dowozem, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się - tel. 85 67 67 273.


GODZINY OTWARCIA Wypożyczalnia Główna (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A):

  • od poniedziałku do piątku - 9:00-20:00
  • soboty - 9:00-15:00.


A jeśli ktoś chce posłuchać bajki Zygmunta Glogera "O chorej matce i trzech jej córkach" wydanej przez Książnice Podlaską w interpretacji Patryka Ołdziejewskiego to wideo poniżej.

  

SOCJOFILM w sieci

Białostocki Ośrodek Kultury organizuje wirtualną odsłonę cyklu SOCJOFILM, prezentującego filmy, które w nowatorski i niebanalny sposób pokazują kondycję współczesnych społeczeństw oraz wskazują kierunki, w których podążamy.

W poniedziałek, 11 maja o 18:00 BOK zaprasza na pokaz nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego "XIII poprawka". Dr Maciej Białous wygłosi krótką prelekcję na temat filmu oraz będzie moderował późniejszą dyskusję.

Jak to działa w praktyce?
Na YouTubie wysłuchamy krótkiej prelekcji, później obejrzymy film udostępniony za darmo przez oficjalny kanał Netflix na profilu YouTube, by na końcu spotkać się na dyskusji na platformie Zoom.

"XIII poprawka" (reż. Ava DuVernay) to skłaniający do refleksji dokument, w którym badacze, aktywiści i politycy analizują przyczyny wzrostu liczby więźniów w USA oraz kryminalizacji Afroamerykanów. Film był nominowany do Oscara, zdobył również szereg prestiżowych nagród, m.in. BAFTA (najlepszy film dokumentalny), EMMY (najlepsza oryginalna muzyka i słowa, najlepszy dokumentalny lub oparty na faktach program specjalny, najlepszy scenariusz programu dokumentalnego).

Szczegóły na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

"Pchła Szachrajka"

Klasyka literatury dziecięcej "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy w brawurowym wykonaniu aktorów Teatru Narodowego do obejrzenia na stronie vod.tvp.pl. Historia złośliwej, ale jednocześnie inteligentnej i pełnej wdzięku pchły skrzy się dowcipem. Sceniczny świat wypełniony niezliczonymi psotami, metamorfozami i tanecznymi układami wibruje kolorami i dobrą energią.

Realizacja telewizyjna spektaklu Teatru Narodowego Pchła Szachrajka Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk to propozycja nie tylko dla dzieci.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Wojciech Chmielarz o najnowszej powieści i pisaniu w czasie pandemii

10.05.2020, 12:07

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, w tym słynnego „Żmijowiska” wydał właśnie najnowszą powieść „Wyrwa”, ale od półtora miesiąca, w internecie pisał też codziennie powieść „Prosta sprawa”. Dorota Sokołowska rozmawiała z autorem o pisaniu w czasie pandemii, odwołanych spotkaniach literackich, a także bezużytecznych kalendarzach. I oczywiście o przyszłej książce, której fragmenty będziemy emitować na naszej antenie.


Ze względu na pandemię to będzie Noc Muzeów inna niż wszystkie

10.05.2020, 11:19

To będzie Noc Muzeów inna niż wszystkie, bo spędzona w internecie - Muzeum Podlaskie zaprasza jak zawsze na czterogodzinną wędrówkę po atrakcjach, jakie przygotowały liczne placówki w Tykocinie, Supraślu, Bielsku Podlaskim czy Białymstoku.


Domy Kultury pracują online - tak jest m.in. w DK Śródmieście w Białymstoku

10.05.2020, 11:09

Instytucje kulturalne dwoją się i troją, żeby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie do prezentacji prac swoich artystów, albo - jak w przypadku Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku - nie stracić kontaktu z podopiecznymi różnorodnych kół zainteresowań. Dlatego też placówka prowadzi zajęcia online i tworzy wirtualne wystawy, takie jak zdjęcia prac Młodych Artystów Pracowni Plastycznej. I o tym porozmawiamy z dyrektorem DK Śródmieście Wojciechem Bokłago.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Zaginęła 11-letnia Ewa Sienkiewicz z Wasilkowa, źródło: podlaska policja
UWAGA!
3.08.2020, 19:45, akt. 20:04

Zaginęła 11-letnia Ewa z Wasilkowa
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol
Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza

fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok