Radio Białystok | Wiadomości | Kultura online (i nie tylko) - animacja "Twój Vincent" i filmy z Wajda Studio

Kultura online (i nie tylko) - animacja "Twój Vincent" i filmy z Wajda Studio

autor: Olga Gordiejew

25.05.2020, 08:08, akt. 10:37

Centrum im. Ludwika Zamenhofa przygotowuje warsztaty kolażu. W telewizji obejrzymy animację "Twój Vincent" o życiu oraz tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha, a w sieci znajdziemy produkcje absolwentów Szkoły Wajdy i wyprodukowane przez Wajda Studio.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Co jest w środku? - zapowiedź warsztatów

Zaczynamy od zaproszenia do Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa online, gdzie znajdziemy filmową zapowiedź warsztatów "Co jest w środku?". Czy wiecie, czym jest abstrakcja? Czy chcecie poznać technikę kolażu?

Ośrodek ma nadzieję, że już niedługo będzie mógł zapraszać na warsztaty stacjonarne.


  


"Twój Vincent"

Malarski film na dobry początek tygodnia - "Twój Vincent". Bohaterowie obrazów Vincenta van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci artysty. Jak zginął Vincent van Gogh? Zagadkę śmierci genialnego malarza, którego sztukę doceniono na długo po jego śmierci, chcą rozwiązać twórcy filmu "Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli.

To pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Na ekranie ożyją najsłynniejsze obrazy van Gogha. Bohaterowie filmu to - poza samym Vincentem van Goghiem - Adeline Ravoux, Armand Roulin, dr Gachet i jego córka Margaret Gachet czy listonosz Roulin, czyli postaci, które uwiecznił na swoich płótnach. Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na pytanie, czy van Gogh popełnił samobójstwo, czy też może został przez kogoś zamordowany.

"Twój Vincent" w poniedziałek (25.05) w TVP Kultura o godz. 13:00.


Filmy w sieci

W sieci znajdziemy też produkcje absolwentów Szkoły Wajdy i wyprodukowane przez Wajda Studio. Na YouTubie znajdziemy zakładki z filmami dokumentalnymi i fabularnymi. Wśród nich m.in. nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej dokument "Paparazzi" Piotra Bernasia przedstawiający codzienną pracę polskiego paparazzo Przemysława Stoppy oraz film Agnieszki  Smoczyńskiej pt. "Viva Maria!" poświęcony Marii Foltyn, wybitnej polskiej śpiewaczce i reżyserce operowej, założycielce Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.

Fanom sportu, którzy w tej chwili nie mogą kibicować na trybunach swoim ulubionym zawodnikom i drużynom, proponujemy filmy "Henio, idziemy na Widzew" Marka Jóźwiaka i "Wyścig" Stanisława Cuske. Bohaterem pierwszego filmu jest niewidomy, który z czasem zaczyna zabierać ze sobą na mecze swojego niedowidzącego syna Henia. Film Stanisława Cuske to z kolei intymny portret relacji ojca Tomasza Golloba z synem.

Znajdziemy też takie ciekawostki jak zestawy krótkich filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem "Cisza" (powstałych podczas II edycji kursu dokumentalnego, na różne sposoby interpretujących ciszę) i fabularnych pod tytułem "Spotkania" - składający się z krótkometrażowych etiud nakręconych przez studentów programów fabularnych w Szkole Wajdy w 2002 roku.

Udostępnione są też fragmenty zarejestrowanych wykładów mistrzów - Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, a także Pawła Pawlikowskiego, Volkera Schloendorffa, wybitnych operatorów Jerzego Zielińskiego i Witolda Stoka, scenografa Allana Starskiego czy polskiego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego na temat współczesnej Europy i jej roli w światowej kulturze.


Spektakl "Arka Noemi"

Do wtorku (26.05) w internecie oglądać możemy spektakl dyplomowy białostockiego Studium Wokalno-Aktorskiego pt. "Arka Noemi" w reżyserii Roberta Drobniucha.

Wskutek ocieplenia klimatu, topnienia lodowca i ulewnych deszczów Ziemia zostaje zalana. Noemi wraz z pomocnikami ratuje zwierzęta z zoo, umieszczając je na statku. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Spektakl zadaje pytania na temat granic wolności, odpowiedzialności i tolerancji.



| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem



Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS





"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu






fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna







fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański





źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok