Radio Białystok | Wiadomości | Konflikt w grajewskim szpitalu - dyrektor zwolnił pielęgniarkę, która jest szefową jednego ze związków zawodowych

Konflikt w grajewskim szpitalu - dyrektor zwolnił pielęgniarkę, która jest szefową jednego ze związków zawodowych

autor: Paweł Wądołowski

27.05.2020, 15:57, akt. 16:15

Konflikt w grajewskim szpitalu - dyrektor placówki dyscyplinarnie zwolnił pielęgniarkę, która jest szefową jednego ze związków zawodowych. Powodem zwolnienia mają być nieprawidłowości przy zamianie dyżurów. Ale według związków kara jest zbyt dotkliwa, a dyrektor nie dopełnił wszystkich formalności.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Te nieprawidłowości to nieformalna zamiana dyżurów między pielęgniarkami. Przewodnicząca miała poprosić jedną z koleżanek, żeby ta ją zastąpiła. Miały takie same specjalizacje, pielęgniarka, która zastępowała przewodniczącą podpisywała dokumentację medyczną swoim nazwiskiem, ale na liście obecności była przewodnicząca związków, której nie było w pracy. 

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Białystok wiceszefowa związku w grajewskim szpitalu, Aneta Szulc, nie zagrażało to bezpieczeństwu pacjentów, a taka nieformalna zamiana to częsta praktyka. Dlatego dziwi ją tak surowa kara. Poza tym, jak twierdzi - dyrektor nie poinformował związku o chęci zwolnienia przewodniczącej, do czego obligują go przepisy. 

Dyrektor Szpitala Sebastian Wysocki, mimo obietnicy, nie odpowiedział naszemu reporterowi na pytania, czy poinformował związek, dlaczego zdecydował się na tak surową karę, a także czy inne osoby, które tak zamieniały się dyżurami również zamierza zwolnić dyscyplinarnie. 

Na stronie szpitala w mediach społecznościowych zamieścił oświadczenie, w którym też nie odniósł się do tych pytań. Możemy tylko przeczytać, że "przyczyny zwolnienia zostały szczegółowo umotywowane w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę" a "decyzja o zwolnieniu była wynikiem obiektywnej oceny stopnia naruszenia przepisów prawa i obowiązków pracowniczych ". Dodał też: "Nie mogę również tolerować zachowań polegających na poświadczaniu w  dokumentacji pracowniczej i medycznej faktu świadczenia pracy, jeżeli pracownik jest nieobecny w zakładzie pracy." Napisał również, że zwolnienie nie jest związane z działalnością związkową przewodniczącej. 

Przedstawiciele związków zawodowych poinformowali o sytuacji m.in. Inspekcję Pracy. Będą też chcieli skierować sprawę do sądu. Jeżeli to nie przyniesie rezultatu, rozważą inne formy walki o przywrócenie koleżanki do pracy.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze oddziały Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wznowią pracę w drugim tygodniu czerwca

27.05.2020, 14:50

Dopiero w drugim tygodniu czerwca wznowią pracę pierwsze oddziały Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – poinformowała dyrekcja tej placówki.


Rada miejska Łomży przyjęła stanowisko ws. przywrócenia pierwotnej funkcji szpitalowi wojewódzkiemu

27.05.2020, 14:31

Rada miejska Łomży jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie przywrócenia pierwotnej funkcji Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Łomżyńska placówka ochrony zdrowia w połowie marca przekształcona została w szpital jednoimienny, zajmujący się tylko chorymi zarażonymi koronowirusem.


W jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Białymstoku brakuje kadry - alarmuje dyrektor placówki

17.04.2020, 14:24

Brakuje lekarzy w jednoimiennym szpitalu zakaźnym MSWiA w Białymstoku. Dyrektor prosi o wsparcie wojewodę podlaskiego.


Zamknięto oddział grajewskiego szpitala

29.03.2020, 15:38

Oddział kardiologiczny grajewskiego szpitala został zamknięty. Było to konieczne, bo jeden z pracowników ma potwierdzone zakażenie koronawirusem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok