Radio Białystok | Wiadomości | Operacje pacjentów z COVID-19 także w USK w Białymstoku?

Operacje pacjentów z COVID-19 także w USK w Białymstoku?

autor: Renata Reda

27.05.2020, 19:23, akt. 19:31

Szpital MSWiA w Białymstoku od 1 czerwca przestaje być jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Taką decyzję podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Placówka w określonym zakresie musi być jednak w gotowości do świadczenia usług związanych z COVID-19. To oznacza, że nadal będą trafiać tam pacjenci z zakażeniem, ale wymagający też zabiegów związanych z chorobami współistniejącymi. Zakażeni chorzy mogą być też operowani w USK, ale to wymaga jeszcze uzgodnień - mówi wojewoda.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Zakażeni mogą być operowani w USK, ale to wymaga uzgodnień

Zakażeni koronawirusem chorzy mogą być też operowani w USK w Białymstoku, ale to wymaga jeszcze uzgodnień - mówi wojewoda.

- Chcemy jeszcze doprecyzować te zasady w ustaleniu z konsultantem wojewódzkim w zakresie medycyny ratunkowej, tak aby ten proces przebiegał bez różnego  rodzaju komplikacji - mówi Bohdan Paszkowski.

Wojewoda podlaski mówi, że w tej chwili w całym kraju jest proces odchodzenia od jednoimiennych szpitali zakaźnych. Wszystkie szpitale powinny być gotowe na ewentualne przyjmowanie na zabiegi osób zakażonych koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia ukierunkowuje, że w zasadzie wszystkie szpitale, a szczególnie te szpitale, które mają oddziały obserwacyjno-zakaźne, powinny być przygotowane na to, że pacjentów "covidowskich" będą nie tylko miały na oddziałach obserwacyjno-zakaźnych, ale również muszą być przygotowane na taki proces, że jak zajdzie konieczność wykonywania dodatkowych zabiegów związanych z działalnością szpitala, to muszą być na to przygotowane

- mówi wojewoda podlaski.  

Planami przeprowadzania operacji i różnych zabiegów u pacjentów z COVID-19 także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku zaskoczona jest dyrekcja tej placówki. 

W przesłanym nam oświadczeniu podkreśla, że w klinikach obserwacyjno-zakaźnych przy ul. Żurawiej nie ma bloku operacyjnego ani oddziałów zabiegowych. Te są w budynkach szpitala przy ul.Skłodowskiej. Władze USK zaznaczają, że "jeśli jest taka konieczność, można rozważyć możliwość niesienia pomocy także zabiegowej pacjentom z COVID-19, ale wymaga to dodatkowych środków i czasu na przeorganizowanie pracy oddziałów do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i presonelowi."  

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wznawia porody rodzinne

8.05.2020, 12:29

Białostocki szpital kliniczny przywraca porody rodzinne. Z powodu pandemii koronawirusa były zawieszone od połowy marca.


Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wznawia od dziś planowe zabiegi

4.05.2020, 08:32

Planowe przyjęcia w USK w związku z epidemią koronawirusa zawieszono półtora miesiąca temu. Od tego czasu przyjmowano jedynie chorych w stanie zagrożenia życia, a także z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby onkologicznej.


Szpitale kliniczne w Białymstoku wznawiają planowe zabiegi

30.04.2020, 13:47

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku wznowił planowe zabiegi, w poniedziałek (4.05) zrobi to też białostocki szpital kliniczny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna


fot. Paweł Szymański
REGION
12.07.2020, 14:58, akt. 15:39

Nie żyje Janusz Henryk Szymański
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok