Radio Białystok | Wiadomości | Paweł Wdówik: lokalna społeczność wie najlepiej, jak wesprzeć swoich niepełnosprawnych mieszkańców

Paweł Wdówik: lokalna społeczność wie najlepiej, jak wesprzeć swoich niepełnosprawnych mieszkańców

16.06.2020, 15:23, akt. 16:46

Lokalna społeczność wie, jak najlepiej wesprzeć swoich mieszkańców z niepełnosprawnościami - mówił we wtorek (16.06) w Białymstoku sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik, gdzie podpisał umowy w ramach Funduszu Solidarnościowego.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Prawie milion złotych trafi do 14 podlaskich gmin i dwóch powiatów na działania skierowane do osób niepełnosprawnych - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Paweł Wdówik, który jest także pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wizytuje od poniedziałku województwo podlaskie. We wtorek przebywał w Białymstoku, gdzie odwiedził Zakład Aktywizacji Zawodowej "My dla innych" prowadzony przez miejscowe stowarzyszenie "My dla innych".

Podczas spotkania z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim podpisał też umowy na realizację zadań w ramach Funduszu Solidarnościowego.


Paweł Wdówik mówił, że w Funduszu Solidarnościowym funkcjonują obecnie cztery programy, które - jak podkreślił - "są stworzone tak, że bez zaangażowania samorządów osoby nieniepełnosprawne nie mogą skorzystać z pomocy, które państwo chce wyświadczyć".


Myśmy przyjęli takie założenie, że to właśnie społeczność lokalna jest tym miejscem, które najlepiej umie wesprzeć swoich mieszkańców, stąd dedykowaliśmy te programy do samorządów - mówił Wdówik. 


Dodał, że Podlaskie korzysta z tych programów.


Prawie milion złotych wsparcia 

Wtorkowe umowy opiewają na ok. 1 mln zł, a dotyczące usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych oraz opieki wytchnieniowej. Paweł Wdówik przypomniał, że dotąd do regionu wpłynęło także ponad 2 mln zł w ramach programu asystent osobisty, a także na powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalnych, które ma być wybudowane w gminie Łapy.

W ocenie Pawła Wdówika takie centra są dobrym rozwiązaniem na obecne czasy. 


W czasach, kiedy się przekonaliśmy, jak bardzo niebezpiecznym rozwiązaniem są duże domy pomocy społecznej, w których śmiertelność w tej pandemii była ponad 30-krotnie wyższa niż wśród osób niepozostających w takich placówkach (...), to właśnie propozycja centrów opiekuńczo-mieszkalnych, które mają być takimi domami +z bardziej ludzką twarzą+ - mówił pełnomocnik. 


Dodał, że w centrach ma mieszkać do 20 osób, a opieka ma być wszechstronna.

Paweł Wdówik poinformował też, że w przyszłym tygodniu ministerstwo będzie ogłaszało kolejne programy, które będą realizowane przez organizacje pozarządowe i mają być uzupełnieniem do programów w realizowanych przez samorządy. Mówił, że nowe programy będą dotyczyły m.in. usamodzielnienia się osób niepełnosprawnych oraz pomocy rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym.

Wojewoda Bohdan Paszkowski przed podpisaniem umów mówił, że zarówno usługi jak i opiekę wytchnieniową będą realizowały podlaskie samorządy lokalne. 


Cieszę się, że te wszystkie wnioski, które zostały złożone w tym zakresie otrzymały pozytywne rozpatrzenie i w związku z tym będzie mogli również w tej formie wspierać osoby niepełnosprawne - dodał.


Środki trafią do 7 podlaskich gmin

Służby wojewody poinformowały, że w ramach programu usług opiekuńczych środki otrzyma siedem gmin: Nowinka Sokółka, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Perlejewo oraz miasto Augustów i Suwałki. Z usług skorzysta ponad 60 osób niepełnosprawnych. W sumie przyznano na ten cel ponad 200 tys. zł.

Natomiast z programu opieki wytchnieniowej podlaskim samorządom przyznano w sumie ponad 700 tys. zł, a zadania będzie realizowało siedem gmin i dwa powiaty. "Samorządy obejmą usługami opieki wytchnieniowej 144 osoby niepełnosprawne z województwa podlaskiego, w tym pomoc w formie opieki dziennej otrzymają opiekunowie 22 dzieci w wieku do 16 lat" - podały służby wojewody w komunikacie. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Paweł Wdówik

16.06.2020, 08:29

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Wdówik odwiedził Suwałki

15.06.2020, 16:23

M.in. o korzyściach z rządowego programu Dostępność Plus mówił podczas wizyty w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Suwałkach Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


Odmrażanie placówek pomagających osobom niepełnosprawnym

10.06.2020, 18:30

Tak jak w przypadku wielu dziedzin naszego życia, tak i w przypadku placówek pomagających osobom niepełnosprawnym trzeba było ograniczyć ich działalność. Teraz wracają do normalności, choć oczywiście ta "normalność" wymusza stosowanie środków ostrożności. Jak sobie radzą?


Dzięki temu projektowi, białostockie murale będą mogły poznać także osoby niewidome

31.05.2020, 11:44

- Od trzech lat marzyłam o stworzeniu szlaku murali z audiodeskrypcją - napisała na swoim profilu FB Monika Marciniak z Galerii Sleńdzińskich. Wreszcie częściowo się to spełni. A wszystko za sprawą stypendium z programu "Kultura w sieci".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok