Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Administracyjny zajął się sprawą podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku

Sąd Administracyjny zajął się sprawą podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

1.07.2020, 19:14, akt. 20:01

Urzędnicy uważają, że tematu nie ma, bo przepisy zmienili. Prokurator jest innego zdania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajął się uchwałą miejskich radnych podnoszącą ceny biletów komunikacji miejskiej. Wyrok - za dwa tygodnie.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Tej grudniowej uchwały już nie ma, bo radni miesiąc po jej przyjęciu skorygowali ją. Ale w międzyczasie Prokuratura Regionalna w Białymstoku ten pierwszy dokument zaskarżyła. Jej zdaniem radni przekroczyli swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi, a nie maksymalny ich zakres.

Do tego - według prokuratora Marcina Faszczy - ustalanie stawek ulgowych to kompetencja prezydenta miasta, a nie radnych. Dlatego zaskarżył uchwałę w całości i nie zdecydował się jej wycofać, mimo że została zmieniona. Prokurator podkreślał, że część zapisów - np. dotycząca biletów okresowych - obowiązywała przez kilkanaście dni, a zmiana dotyczy tylko niektórych kwestii.  

Z kolei mecenas reprezentująca Urząd Miasta Maria Klimowicz chce oddalenia skargi w całości, argumentując m.in., że zaskarżona uchwała ma już charakter historyczny.

Od kilku miesięcy bilety komunikacji miejskiej w Białymstoku są droższe. Np. jednorazowy normalny kupowany w kiosku podrożał o złotówkę i 20 groszy, a miesięczny na wszystkie linie o 20 złotych.

Jeśli nawet wyrok będzie korzystny dla prokuratora, a decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego poznamy 15 lipca, to nie będzie to skutkować zwrotem pieniędzy dla pasażerów.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sąd zajmie się skargą prokuratury na uchwałę Rady Miasta Białystok ws. biletów

4.03.2020, 16:26

25 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna skargę prokuratury na uchwałę białostockich radnych, dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej - poinformowało w środę (04.03) biuro prasowe WSA. Uchwały formalnie nie ma już w obiegu prawnym; została przez radnych znowelizowana.


Zgodnie z decyzją miejskich radnych bilety autobusowe w Białymstoku są droższe - jednorazowy kosztuje nawet 4 zł

1.03.2020, 07:07

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Białystok od niedzieli, 1 marca obowiązują nowe, droższe ceny biletów komunikacji miejskiej. Bilet normalny w wersji papierowej kosztuje 4 zł, o złotówkę mniej w wersji elektronicznej. Do zakupu tych ostatnich zachęcają władze miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok