Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r.

Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r.

6.07.2020, 11:50, akt. 18:45

Zarząd województwa podlaskiego, który tworzy Zjednoczona Prawica, dostał w poniedziałek po południu (6.07) od radnych sejmiku województwa wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu z 2019 r.

Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Wojciech Szubzda
Sesja sejmiku województwa podlaskiego, fot. Wojciech Szubzda

Zarząd województwa z wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 r. - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uzyskanie wotum zaufania jest wymagane na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie województwa i podobnie jak brak absolutorium stanowiłoby podstawę do odwołania zarządu.

Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 18 radnych (o 3 więcej niż ma rządząca koalicja), 9 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.Podlaskie wciąż pozostaje w tyle - uważa Joanna Sarosiek

Przed udzieleniem wotum zaufania zarządowi przedstawiono raport o stanie województwa. Prezentująca raport dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Joanna Sarosiek poinformowała, że region, mimo że się rozwija, wciąż pozostaje w tyle w stosunku do innych województw, nie niweluje istniejących opóźnień rozwojowych, choć udało się np. ograniczyć biedę, cały czas się wyludnia, utrzymuje się niski poziom nowo rejestrowanych firm w REGON (Podlaskie jest na 15 miejscu wśród regionów pod tym względem). Mówiła, że mała jest także aktywność zawodowa osób młodych, spada przyrost naturalny.

Sarosiek poinformowała, że na koniec czerwca 2020 r. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, z którego trafiają do regionu środki z UE, podpisano ponad 2,2 tys. umów na kwotę dofinansowania 4,3 mld zł, co stanowi 83,1 proc. dostępnych środków. Korzystającym ze wsparcia wypłacono 2,3 mld zł (44,8 proc.)


Region się rozwija w dobrym kierunku - uważa Artur Kosicki

Marszałek Artur Kosicki oceniał, prosząc o wotum zaufania, że region "jak najbardziej przyspieszył" jeśli chodzi o rozwój, dane statystyczne "dowodzą", że region się rozwija w dobrym kierunku, choć nie da się w ciągu jednego roku wszystkiego nadrobić. Mówił, że nie widzi problemów z pozyskiwaniem i wydawaniem różnych środków, a zawsze można działać "jeszcze bardziej efektywnie". Wyraził nadzieję, że będzie kontynuowany w nowej perspektywie finansowej UE kolejny program dla wschodniej Polski, który dodatkowo powinien wspierać rozwój tej części kraju.

W dyskusji nad wotum zaufania radny Cezary Cieślukowski (PSL) ocenił, że utrzymujące się różnice w rozwoju pomiędzy Podlaskim a innymi regionami w kraju pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat rządów PiS nie wdrożono żadnych specjalnych rozwiązań dla takich województw jak Podlaskie, by mogły te różnice niwelować. Mówił, że nie widać interwencji państwa w tym zakresie. "Żaden instrument nie został wdrożony w życie" - mówił Cieślukowski i oceniał, że w tym względzie można szukać odpowiedzialności zarządu województwa.

Radny KO Jacek Piorunek powiedział, że trudno jest wskazać bezpośrednio wpływ zarządu województwa na ogół wskaźników prezentujących region, bo te wskaźniki to efekt wielu lat pracy wszystkich: samorządów, firm, administracji rządowej w regionie.

Radni przyjęli również sprawozdanie z wykonania budżetu województwa podlaskiego za 2019 r. Pozytywne opinie wyraziły wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa oraz biegły rewident.


W tym roku województwo podlaskie miało najwyższe dochody 

Skarbnik województwa Paweł Jungerman poinformował, że dochody województwa wyniosły za 2019 r. 884,2 mln zł (najwyższe w historii regionu, podkreślano na sesji, były o 20 proc. wyższe niż zakładano), wykonano je w 94 proc. Wydatki wyniosły 986 mln zł. Deficyt budżetowy wyniósł 102,3 mln zł (zakładano, że będzie to 135 mln zł) i był największym spośród wszystkich województw. Zadłużenie województwa na koniec 2019 r. wynosiło 217,2 mln zł.

Podobnie jak w sprawie wotum zaufania, za udzieleniem absolutorium zarządowi województwa głosowało 18 radnych, 9 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Za był klub PiS, radni KO formalnie jako klub byli przeciw, podkreślając głównie, że deficyt źle rokuje na następną perspektywę finansową UE i zabezpieczanie wkładów własnych do wykorzystania tych środków.


Sławomir Nazaruk usunięty z Klubu KO sejmiku województwa

Opozycyjny klub KO w sejmiku województwa poinformował w komunikacie w trakcie trwania sejmiku, że w poniedziałek z tego klubu został usunięty radny Sławomir Nazaruk. Powodów nie podano.


źródło: PAP | red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Po prawie półtora miesięcznej przerwie na sesji sejmiku spotkali się podlascy radni

8.06.2020, 10:37

Obrady odbyły się w sali głównej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z zachowaniem środków ostrożności w związku z epidemią koronawirusa.


2,4 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków

28.04.2020, 12:34

2,4 mln zł z budżetu województwa podlaskiego trafi w 2020 r. na renowacje i konserwacje zabytków w regionie. Dofinansowano 45 projektów, które wybrała komisja konkursowa i zaakceptował sejmik województwa.


Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli strategię rozwoju regionu do 2030 r.

27.04.2020, 14:46

Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli w poniedziałek (27.04) strategię rozwoju województwa do 2030 r. To dokument o charakterze ogólnym wyznaczający kierunki rozwoju regionu w oparciu o diagnozę problemów, słabych i mocnych stron Podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok