Radio Białystok | Wiadomości | Ok. 17 mln zł kosztowała zakończona rozbudowa przejścia z Białorusią w Kuźnicy

Ok. 17 mln zł kosztowała zakończona rozbudowa przejścia z Białorusią w Kuźnicy

9.07.2020, 10:54, akt. 12:36

Ok. 17 mln zł kosztowała zakończona rozbudowa drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Główny efekt to znacznie większa przepustowość przejścia, szybsze odprawy i lepsze warunki pracy dla służb granicznych.

źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Ok. 17 mln zł kosztowała zakończona rozbudowa przejścia z Białorusią w Kuźnicy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ramach prac prowadzonych od 2018 r. rozbudowano przejście

W ramach prac prowadzonych od 2018 roku rozbudowano przejście, na którym i po polskiej i po białoruskiej stronie granicy są teraz po cztery pasy odpraw w każdą stronę (były po dwa), powstały nowe i rozbudowano istniejące pawilony do prowadzenia odpraw, wartownia, przebudowano infrastrukturę techniczną przejścia, informatyczną, zamontowano wagi do badania samochodów ciężarowych oraz urządzenia, które mogą zatrzymać pojazd (system automatycznego blokowania ruchu).

Po przebudowie, w ciągu doby na przejściu w Kuźnicy można odprawiać do 1,2-1,3 tys. ciężarówek na dobę, podczas gdy przed rozbudową było to ok. 800 samochodów ciężarowych - poinformowała dyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz.


Prace zrealizowano w ramach dwóch projektów

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował w czwartek (09.07) na briefingu prasowym na przejściu w Kuźnicy, że wszystkie te prace zrealizowano w ramach dwóch projektów transgranicznych wspólnych z Państwowym Komitetem Ceł Republiki Białoruś, które były dofinansowane z UE z transgranicznego programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Łączna wartość obu projektów to łącznie ok. 17 mln zł. Prace prowadzono od lipca 2018 r.

Wojewoda mówił, że w 2019 r. granicę w tym miejscu przekroczyło 1,2 mln osób. "Naszą troską jest, aby to przejście było jak najbardziej przystosowane do tego wzmagającego się ruchu" - mówił Bohdan Paszkowski. Podkreślił, że chodzi też o jeszcze lepszą skuteczność, "szczelność" odpraw, szybkość i jakość kontroli granicznych, większe bezpieczeństwo, lepsze warunki pracy służb.


Ruch towarowy w Kuźnicy zwiększył się kilkakrotnie

Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego Maciej Fiłończuk zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ruch towarowy na przejściu w Kuźnicy zwiększył się kilkakrotnie. Podał przykład, że w 2004 r., gdy powstało przejście w Kuźnicy, odprawiano tam ok. 38 tys. pojazdów wywożących towary z Polski, teraz to ok. 170 tys., jeśli chodzi o przywóz to także wzrost z ok. 40 tys. do 120 tys. Podkreślał, że coraz więcej firm interesuje się też odprawą towarów.

Zastępca komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku płk Andrzej Stasiulewicz zaznaczył, że inwestycje na przejściu w Kuźnicy pozwolą służbom "zachować wysoki standard kontroli granicznej", wpłyną również na skuteczniejszą ochronę zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślał, że prowadzone są też w Podlaskiem inne inwestycje służące poprawie infrastruktury na granicach. Wymienił m.in przebudowę dworca w Kuźnicy, prace na przejściu kolejowym z Białorusią w Siemianówce. Zaznaczył, że wszystkie kwestie związane z ruchem granicznym są istotne dla rozwoju województwa podlaskiego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Straż Graniczna zabezpieczyła nielegalne papierosy; dwie osoby z zarzutami

23.06.2020, 17:56

Ponad 9,6 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy zabezpieczyli funkcjonariusze SG w czasie akcji przeprowadzonej pod Białymstokiem.


18 funkcjonariuszy straży granicznej z placówki w Kuźnicy ma koronawirusa

19.06.2020, 14:36

U 18 funkcjonariuszy straży granicznej z placówki w Kuźnicy stwierdzono już zakażenie koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na razie więcej przypadków zakażeń nie będzie.


18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych w Kuźnicy

16.05.2019, 12:58

Prawie 18,5 mln zł będzie kosztował skaner do prześwietlania pociągów towarowych przekraczających granicę polsko-białoruską przez przejście Kuźnica-Grodno. Trwają prace budowlane, a urządzenie, które powstaje pomiędzy granicą i miejscowością Kuźnica, będzie gotowe w październiku.


Ponad 60 mln zł będzie kosztować rozbudowa przejść w Kuźnicy i Siemianówce

7.01.2018, 15:56

Ponad 60 mln zł będzie kosztować rozbudowa przejść granicznych z Białorusią w Kuźnicy i Siemianówce. Pieniądze pochodzą z UE i budżetu państwa - poinformowała dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Ewa Stachowicz.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok