Radio Białystok | Wiadomości | Białystok wesprze gminę Jawornik Polski zniszczoną podczas nawałnic

Białystok wesprze gminę Jawornik Polski zniszczoną podczas nawałnic

9.07.2020, 17:56, akt. 18:24

Białystok wesprze gminę Jawornik Polski zniszczoną podczas ostatnich nawałnic na Podkarpaciu - zdecydowali w czwartek (9.07) miejscy radni. Gminie zostanie przekazane 300 tys. zł na odbudowę infrastruktury drogowej.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Białystok wesprze gminę Jawornik Polski zniszczoną podczas nawałnic - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na zwołanej w czwartek nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały dotyczący wsparcia gminy w województwie podkarpackim. Pod koniec czerwca przez ten region przeszły nawałnice, w wyniku których ucierpiała część podkarpackich gmin.


Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, pieniądze przekazane zostaną gminie Jawornik Polski "w ramach samorządowej solidarności". Na pomoc gminie z budżetu Białegostoku przeznaczono 300 tys. zł na odbudowę infrastruktury drogowej. 


W gminie Jawornik Polski zniszczone zostały m.in. fragmenty linii zabytkowej kolejki, chodniki, drogi i dwa mosty, przez co między wsiami nie ma komunikacji drogowej 

- podkreślono w uzasadnieniu. 


Dodano, że szczegółowe ustalenia zostaną zawarte w umowie; zostaną przekazane jako dotacja.


Akcję pomocy poszkodowanym gminom koordynuje Unia Metropolii Polskich, miasta zrzeszone wspierają poszczególne gminy. To stowarzyszenie wskazało, że pomocy potrzebuje gmina Jawornik Polski - poinformował przed głosowaniem przewodniczący rady Łukasz Prokorym.


Przed głosowaniem radni PiS złożyli poprawkę w ramach "solidarności", by wesprzeć także podkarpacką gminę Jasło i przeznaczyć na to połowę kwoty 300 tys. zł, czyli 150 tys. zł. Jak mówił Prokorym, nie można wydatkować pieniędzy na cel, którego nie ma w budżecie miasta, a w budżecie jest mowa o dotacji dla gminy Jawornik Polski. Zauważył też, że taka uchwała z poprawką może być uchylona przez RIO, a wtedy - jak podkreślił - żadna z gmin nie otrzyma pomocy. Poprawka PiS nie uzyskała poparcia większości radnych.


Nawałnice przeszły przez Podkarpackie w ostatni weekend czerwca. Jak podsumowała wówczas kilkudniową akcję usuwania skutków nawałnic straż pożarna: zalanych zostało 27 miejscowości, podtopionych setki domów, budynki gospodarcze i użyteczności publicznej, zniszczone drogi. W akcję zaangażowanych było ponad 11 tys. strażaków PSP i OSP.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Łukasz Prokorym

26.05.2020, 07:48

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


Radni zgodzili się na budowę w Białymstoku pomnika upamiętniającego Władysława Bartoszewskiego

25.05.2020, 14:38

Rada Miasta Białystok w formie uchwały wyraziła w poniedziałek (25.05) zgodę na budowę w mieście pomnika upamiętniającego prof. Władysława Bartoszewskiego. Inicjatywa ma być sfinansowana w ramach budżetu obywatelskiego, jeśli w tym trybie zostanie zgłoszona i wybrana przez mieszkańców.


Białostoccy radni PiS chcą miejskiego pakietu pomocowego dla lokalnego biznesu

23.03.2020, 17:45

Zwolnienie z czynszu za wynajem lokali komunalnych, brak opłat w strefie płatnego parkowania i od osób działających na miejskim targowisku czy zwolnienie lub odroczenie płatności np. podatku od nieruchomości - postulują radni PiS w Radzie Miasta Białystok.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok