Radio Białystok | Wiadomości | Podróż do przeszłości w Augustowie, Kino Kobiet, wystawa prac plastycznych i konkurs literacki w Białymstoku

Podróż do przeszłości w Augustowie, Kino Kobiet, wystawa prac plastycznych i konkurs literacki w Białymstoku

autor: Dorota Sokołowska

15.07.2020, 07:55, akt. 16.07.2020, 09:22

Proponujemy podróż do przeszłości w Muzeum Ziemi Augustowskiej, paniom - Kino Kobiet oraz konkurs literacki "Esperanto łączy ludzi" i wystawę prac plastycznych w Spodkach.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Czy Augustów musi nam się kojarzyć tylko z Beatą, jagodziankami i jeziorem? Mówimy stanowcze nie, zwłaszcza że od dziś może - z przygodą archeo. Warto zaplanować wizytę w Muzeum Ziemi Augustowskiej, które zaprasza na rodzinną podróż do przeszłości.  

O 11:00, a potem o 13:00 na terenie wokół Dworku Prądzyńskiego (MZA Dział Historii Kanału Augustowskiego, ul. 29 Listopada 5 a) mali tropiciele przeprowadzą wykopaliska młodego archeologa, zapoznają się z pismem klinowym i malarstwem skalnym oraz zrobią własne paciorki.

Na piknik trzeba zabrać koc, można wziąć własne łopatki i pędzelki, no i oczywiście dobry humor i ciekawość tego, co możemy odkryć.

Po południu zaś atrakcje w innym miejscu i w innym mieście. Podlaski Instytut Kultury zaprasza na wystawę prac nadesłanych na XXI Przegląd Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Szlakiem podróży Jana Pawła II".

To ukłon instytucji w kierunku Wielkiego Polaka i obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, z której okazji rok 2020 ustanowiono Rokiem Świętego Jana Pawła II. Do udziału w przeglądzie zostali zaproszeni artyści amatorzy z województwa podlaskiego, mający do wyboru trzy kategorie konkursowe: malarstwo, rysunek oraz rzeźbę.

Prace uczestników będzie można oglądać w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 do (prawie) końca wakacji.

Po raz pierwszy w kinie spotkają się zaś panie na Kinie Kobiet i filmie "Na topie" z Dakotą Johnson oraz Tracee Ellis Ross w rolach głównych!

Dzięki temu obrazowi znajdziemy się w olśniewającym świecie sceny muzycznej Los Angeles, gdzie błyszczy wspaniała Grace Davis (Tracee Ellis Ross), gwiazda, której talent (i ego) osiągnęły szczyty. Maggie (Dakota Johnson) to przepracowana osobista asystentka Grace, która nie porzuciła jednak dziecięcego marzenia o produkowaniu muzyki. Sprawy nabierają tempa, gdy wieloletni menedżer Grace (Ice Cube) przedstawia piosenkarce wybór, który może zmienić bieg jej kariery, a Grace musi podjąć decyzję, która może wpłynąć na jej dalsze życie. Główne bohaterki czeka seria trudnych do przewidzenia wydarzeń, na które nawet doskonała asystentka nie byłaby się w stanie przygotować. Z pewnością wszystko się zmieni.

Fantastyczna, luźna atmosfera seansu ma już swoje stałe fanki. Nie ma takiej drugiej imprezy, która byłaby skupiona wyłącznie na kobietach. Z myślą o paniach dobierany jest film wieczoru oraz atrakcje przed seansem. Początek o 18:00. 

A wieczorem można dać się ponieść fantazji literackiej i… zacząć pisać. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i Białostockie Towarzystwo Esperantystów zapraszają natomiast do udziału w 10. edycji konkursu literackiego "Esperanto łączy ludzi" na opowiadanie pt. "Pandemia – niecodzienna codzienność". 

Prace konkursowe powinny być napisane samodzielnie, mogą być przedstawione w języku polskim lub w esperanto, objętość pracy napisanej nie powinna przekroczyć 3 stron znormalizowanego maszynopisu i można je składać do końca września. Finał konkursu w grudniu podczas obchodów Dni Zamenhofa. Szczegóły są na stronie Książnicy Podlaskiej.


| red: mak, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z AndroidemStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


fot. Irena Poczobut
12.08.2020, 15:25, akt. 18:08

Suwalska młodzież uczy się żonglowania

Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok