Radio Białystok | Wiadomości | Sąd oddalił skargę prokuratury ws. cen biletów w Białymstoku

Sąd oddalił skargę prokuratury ws. cen biletów w Białymstoku

15.07.2020, 11:44, akt. 11:49

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił w środę skargę prokuratury na uchwałę miejskich radnych dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej. Zauważył, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było na tyle istotne, by unieważnić uchwałę.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W grudniu 2019 r. Rada Miasta Białegostoku swoją uchwałą podniosła ceny biletów za przejazdy miejskimi autobusami, uchwalając też konkretny cennik.

W połowie stycznia uchwałę zaskarżyła do sądu Prokuratura Regionalna w Białymstoku; skorzystała z prawa do wnoszenia skargi przed sądami administracyjnymi po analizie aktów prawa miejscowego.

W ocenie prokuratury, Rada Miasta przekroczyła bowiem swoje kompetencje, ustalając konkretne ceny i ulgi; dlatego prokuratura chce, by sąd stwierdził nieważność tej uchwały. Uchwale zarzucono również naruszenie przepisów Konstytucji RP i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. W ocenie prokuratury, przepisy tej ustawy dają radzie kompetencję do ustalania nie konkretnej ceny biletów, ale cen maksymalnych, zaś ich "konkretyzowanie", w tym ustalanie stawek ulgowych, to kompetencja organu wykonawczego gminy (w tym przypadku prezydenta Białegostoku).

Kilka dni później, również z powodu podobnych wątpliwości prawnych, swoje postępowanie nadzorcze wszczął wojewoda podlaski.

Już po wszczęciu tego postępowania, rada na sesji zwołanej na wniosek prezydenta Białegostoku, przyjęła uchwałę, korygując zapisy, które były kwestionowane. Wprowadzono określenia o cenach maksymalnych, rozszerzono również podstawę prawną do uchwały. Projekt zmiany był konsultowany z prawnikami wojewody. Pod koniec stycznia postępowanie nadzorcze urzędu zostało umorzone jako bezprzedmiotowe, bo rada sama skorygowała już przepisy, uchwalając poprawione.

Prokuratura swojej skargi jednak nie wycofała; a skarga nie wstrzymała wejścia w życie uchwalonych podwyżek; obowiązują one od 1 marca.

W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę prokuratury. "Sąd oddalił skargę, uznając, że doszło do naruszenia prawa, które nie miało charakteru na tyle istotnego, żeby skutkowało koniecznością stwierdzenia nieważności tejże uchwały" - mówił sędzia Andrzej Melezini. Dodał, że prokuratura słusznie zauważa, iż w uchwale powinien znaleźć się zapis o cenach maksymalnych.

Sędzia powiedział, że uchwała funkcjonowała w obrocie prawnym 12 dni i sąd - jak mówił Melezini - "nie znalazł podstaw do negatywnej oceny wpływu kwestionowanej uchwały na jej odbiorców, czyli mieszkańców", a organ nadzorczy, czyli wojewoda, umorzył postępowanie nadzorcze w tej sprawie.

Sędzia zauważył też, że unieważnienie pierwszej uchwały skutkowałoby tym, że uchwała zmieniająca również nie miałaby podstaw do funkcjonowania w obrocie prawnym.

Wyrok nie jest prawomocny.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sąd zajmie się skargą prokuratury na uchwałę Rady Miasta Białystok ws. biletów

4.03.2020, 16:26

25 marca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna skargę prokuratury na uchwałę białostockich radnych, dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej - poinformowało w środę (04.03) biuro prasowe WSA. Uchwały formalnie nie ma już w obiegu prawnym; została przez radnych znowelizowana.


Zgodnie z decyzją miejskich radnych bilety autobusowe w Białymstoku są droższe - jednorazowy kosztuje nawet 4 zł

1.03.2020, 07:07

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Białystok od niedzieli, 1 marca obowiązują nowe, droższe ceny biletów komunikacji miejskiej. Bilet normalny w wersji papierowej kosztuje 4 zł, o złotówkę mniej w wersji elektronicznej. Do zakupu tych ostatnich zachęcają władze miasta.


Do sądu administracyjnego trafiła skarga prokuratury na uchwałę Rady Miasta Białystok ws. biletów

13.02.2020, 17:53

Do sądu administracyjnego w Białymstoku trafiła w czwartek (13.02) skarga miejscowej prokuratury na uchwałę białostockich radnych, dotyczącą nowych cen biletów komunikacji miejskiej. Uchwały formalnie nie ma już w obiegu prawnym; w znowelizowanej rada sama skorygowała jej kwestionowane zapisy.


Miasto zachęca do kupowania elektronicznych biletów BKM

13.02.2020, 16:39

Do kupowania elektronicznych biletów komunikacji miejskiej, co jest sposobem tańszym, łatwiejszym i wygodniejszym - zachęcają władze Białegostoku. Akcja informacyjna ma związek z podwyżkami cen biletów w mieście, które będą obowiązywać od 1 marca.


Czy białostoccy radni zgodnie z prawem podnieśli cenę biletów BKM? - uchwałę zbada wojewoda podlaski

21.01.2020, 14:25

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zbada zgodność z prawem grudniowej uchwały Rady Miasta Białegostoku, na mocy której, od 1 marca w mieście mają wejść w życie podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok