Radio Białystok | Wiadomości | Rok więzienia w zawieszeniu dla 60-latka za robienie zakupów na kwarantannie

Rok więzienia w zawieszeniu dla 60-latka za robienie zakupów na kwarantannie

autor: Marcelina Markowska

21.07.2020, 10:36, akt. 11:55

Przebywał na kwarantannie, ale zachciało mu się ryby. We wtorek (21.07) 60-latek usłyszał wyrok za robienie zakupów w czasie obowiązującej go izolacji.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Rok więzienia w zawieszeniu za złamanie kwarantanny - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zakupy na kwarantannie

Chodzi o wydarzenia z kwietnia tego roku. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ 60-latek sam pochwalił się w sklepie, iż jest poddawany kwarantannie. To pracownik tej placówki zadzwonił do dyżurnego komendy miejskiej policji w Białymstoku, a ten wysłał patrol przygotowany na ewentualność kontaktu z osobą zakażoną.

Mundurowi ustalili, że 60-latek kilka dni wcześniej wrócił z Niemiec i rzeczywiście jest objęty 14-dniową kwarantanną. Mężczyzna przyznał, że nie chciał fatygować córki ani sąsiadów, by ci spełnili jego zachciankę kulinarną. Postanowił pójść do sklepu, bo zachciało mu się ryby.

Pozytywne wyniki testów

Sprawa trafiła do prokuratury, a ta zleciła test na obecność koronawirusa, który dał wynik dodatni. W tej sytuacji śledczy postawili mężczyźnie zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, przy takich zarzutach grozi mu od pół roku do 3 lat więzienia; przy udowodnionej umyślności - nawet do 8 lat. Mężczyzna spędził miesiąc w areszcie.

Mężczyzna się przyznał

Prokuratura wnosiła o rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 1 tys. zł świadczenia pieniężnego. Z wnioskiem tym zgodziła się obrońca oskarżonego mężczyzny. Jak mówiła Ewa Filon-Żmojda we wtorek w sądzie, mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu, nie kwestionował, iż naruszył szereg przepisów prawa. Podkreśliła, że 60-latek był dotąd niekarany, a choroba przebiegała u niego bezobjawowo, dlatego - jak mówiła - kara uzgodniona z prokuraturą "będzie spełniała zarówno cele prewencji ogólnej i szczególnej".

Zdaniem sądu zachowanie mężczyzny naraziło zdrowie innych osób.


- Oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu. Był zarażony koronawirusem i poszedł do sklepu, gdzie znajdowało się wiele osób. W związku z tym jego zachowanie naraziło na niebezpieczeństwo życie i zdrowie wielu osób, które tam przebywały - mówiła sędzia Anna Jamiołkowska z Sądu Rejonowego w Białymstoku.


Z uwagi na niekaralność sąd nieprawomocnym wyrokiem skazał mężczyznę na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Dodatkowo 60-latek musi zapłacić 1 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne przypadki złamania kwarantanny w Podlaskiem

16.04.2020, 07:36

6 przypadków złamania kwarantanny stwierdzili minionej doby podlascy policjanci. 5 z nich dotyczy osób z okolic Białegostoku, a jeden z powiatu grajewskiego.


Idę do chorej teściowej - najczęstszy wykręt łamiących kwarantannę na Śląsku

14.04.2020, 13:08

- Ja tylko idę odwiedzić chorą teściową - słyszeli najczęściej śląscy policjanci, którzy łapali na gorącym uczynku osoby łamiące kwarantannę.


Nawet 8 lat więzienia grozi białostoczaninowi, który złamał zasady kwarantanny

8.04.2020, 07:55

Trzy miesiące spędzi w areszcie starszy białostoczanin, który kilkukrotnie złamał kwarantannę, wychodząc do sklepu. Z kolei 10 tys. zł kary nałożył sanepid na 52-latka, który opuszczał miejsce kwarantanny, by palić papierosy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok