Radio Białystok | Wiadomości | Kultura w regionie: wakacyjne kino i konkurs literacki

Kultura w regionie: wakacyjne kino i konkurs literacki

autor: Dorota Sokołowska

4.08.2020, 08:57, akt. 10:03

Wakacyjne kino, konkurs literacki, czy spotkanie z Jackiem Raginisem Królikiewiczem. Przedstawiamy kolejne propozycje kulturalne.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Wakacyjne kino

Dla miłośników kina we wtorek (4.08) dwa filmy. Pierwszy w Kinie Helios, na klasyce obrazu, czyli kultowym "Rio Bravo". W wakacje wtorki możemy spędzać z klasyką kina, co tydzień Helios będzie prezentować najsłynniejsze tytuły, bez których światowa kinematografia nie byłaby taka sama. Western z 1959 roku o 13:00 i 18:00. Reżyserem jest Howard Hawks

Na festiwalu Slowfest, o 19:00, "Powitanie słońca". O czym jest ten obraz?

Tuż po czterdziestce, życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą jogi.

Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za której namową, zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.


Konkurs literacki

Konkurs organizowany przez Knyszyński Ośrodek Kultury od 2015 roku, poświęcony wybitnej pisarce ludowej – Elżbiecie Daniszewskiej, jest adresowany do pisarzy amatorów i poetów związanych ze środowiskiem wiejskim. Tematyka utworów powinna odzwierciedlać codzienne życie wsi, identyfikację i związki autora z miejscem zwanym "Małą Ojczyzną".

W dodatku jury przyzna nagrodę specjalną za utwór nawiązujący do obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II. Więcej szczegółów jest na stronie organizatora, a rozstrzygnięcie nastąpi 5 września w Knyszyńskim Ośrodku Kultury podczas VI Biesiady Literackiej.


Spotkanie z Jackiem Raginisem Królikiewiczem

Warto też zaplanować niedzielę i wybrać się na spotkanie z Jackiem Raginisem Królikiewiczem, wnukiem kapitana Władysława Raginisa.

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na spektakl teatru TVP "Inspekcja" w jego reżyserii.

Początek o 15:00 w Kinie Forum. "Inspekcja" to wstrząsający obraz ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej. Świadectwo patriotycznej postawy polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim.


Co w kulturze dla najmłodszych?

Najmłodszym przypominamy, że działa "Galeria na wolnym powietrzu". Wakacje ze sztuką organizuje Muzeum Podlaskie, a warto się tam wybrać w środę (5.08 i 12.08) o 11:00. 

Organizatorzy piszą: "Wędrując po Galerii Malarstwa Polskiego w Ratuszu łatwo zauważyć, że najwięcej obrazów prezentowanych na wystawie stanowią portrety. Te najstarsze z kolekcji prezentują Jana Klemensa i Izabelę Branickich i są one niezwykle cenne nie tylko ze względu na złocone ramy. Tuż obok portret reprezentacyjny króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego łączyła niezwykła więź z Panią Branicką. Podążając dalej, poczujemy na sobie baczny wzrok państwa Karskich, po mistrzowsku uchwycony przez dobrego portrecistę. Z głębi sali przyciąga naszą uwagę starzec z długą brodą z portretu pędzla Jana Matejki, a malarz Jacek Malczewski osobiście nam się przedstawi na autoportrecie. Natchnieni dziełami mistrzów i historiami ich bohaterów namalujemy portrety, wykorzystując pastele suche, a następnie na dziedzińcu Ratusza urządzimy z nich galerię portretu."

Warto skorzystać z tych atrakcyjnych wakacji w Muzeum Podlaskim.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kultura w regionie - Podlasie Slowfest, Café Kultura i Kino Konesera

3.08.2020, 09:34

Po weekendowych szaleństwach kulturalnych czas na lekki oddech - a przypominamy, że zakończył się festiwal Wertep, który bawił nas przez ostatnie dwa tygodnie, a rozpoczął elitarny, ale nawiązujący do najlepszej muzyki dawnej festiwal Juliett EM, czyli Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej.


3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach

1.08.2020, 15:05

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.


Redakcja Kultury Polskiego Radia Białystok nominowana do Nagrody Artystycznej Prezydenta Białegostoku

28.07.2020, 12:54

Nasi dziennikarze - Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew i Andrzej Bajguz - zostali docenieni za cotygodniowy przegląd kulturalny "Podróże po kulturze".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok