Radio Białystok | Wiadomości | "Ikar" w kinach, jarmark w Choroszczy, koncerty plenerowe w Operze

"Ikar" w kinach, jarmark w Choroszczy, koncerty plenerowe w Operze

autor: Dorota Sokołowska

6.08.2020, 10:00, akt. 11:26

Jest gorąco, proponujemy zatem kilka miejsc, gdzie można się skryć.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W czwartek (6/08) proponujemy projekcję w ramach Kultury Dostępnej - o 13:00 i 18:00 we wszystkich Kinach Helios w Białymstoku można obejrzeć polski film „Ikar. Legenda Mietka Kosza".  Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.  W Choroszczy trwa Jarmark Dominikański. W związku z pandemią oraz panującym reżimem sanitarnym tegoroczny Jarmark odbywa się w innej niż dotychczas formule. Nową inwencją będą warsztaty dla uczestników imprezy: w czwartek o 18.00 – warsztaty garncarskie (aula M-GCKiS), w piątek – warsztaty kulinarne (aula M-GCKiS), a w niedzielę o 19:30 – warsztaty tańca tradycyjnego oraz potańcówka z KAPELĄ BATAREJA (Plac Brodowicza w Choroszczy).
Koncertem „Słoneczna namiętność” Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna cykl sześciu letnich koncertów pod gwiazdami. Początek w najbliższy weekend, kiedy usłyszymy muzykę Joaquína Turiny i Astora Piazzolli, w której splecie się kolorystyka Hiszpanii i Argentyny, melancholia południa, słoneczna namiętność i pasja poszukiwań nowego brzmienia. Cykl letni zwieńczony będzie koncertowym wykonaniem „Verbum Nobile”.  Wszystko w amfiteatrze operowym.  

– Zaprezentujemy muzykę stworzoną do wykonywania na wolnym powietrzu – zaprasza Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP. – Będą to najpiękniejsze, a zarazem najtrudniejsze serenady Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Josefa Suka. Takie, przy których można wypocząć, rozmarzyć się, o wspaniałej melodyce. Jednocześnie chcemy pokazać, że kompozytorzy pisali perełki muzyki kameralnej nie tylko na instrumenty smyczkowe, ale także dęte: od fletu do waltorni. To bardzo ciekawy program.

W sobotę, 8 sierpnia, usłyszymy „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli i Trio nr 2 Op.76 Joaquina Turiny w wykonaniu ognistego Tria Lontano.


 

Gra plenerowa, wystawa piktogramowych map, warsztaty plastyczne, wokalne i kulinarne, festiwal plażowy "Rudnia Projekt", koncerty pieśni i śpiewów obrzędowych – te i wiele innych atrakcji przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary, które zaprasza do siebie w gościnę w piątek i sobotę (7 i 8 sierpnia).

Na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie gmin Michałowo i Narewka odbędzie się szereg wydarzeń realizowanych w ramach zadania z Programu EtnoPolska 2020 sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wielbicieli lokalnych historii organizatorzy zapraszają na plenerową wystawę map piktogramowych „Zatopione wsie”, które powstały w wyniku wcześniejszej analizy dokumentów archiwalnych, wywiadów z mieszkańcami i pozyskania materiału edukacyjnego. Mapy, w symboliczny sposób pokażą umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi zatopionych w wyniku utworzenia zbiornika Siemianówka.

Rodziny z dziećmi, na terenie plaży Rudnia będą mogły wziąć udział w festiwalu plażowym – podczas którego powstanie wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu oraz w grze plenerowej „Od wioski do wioski” o tematyce nawiązującej do stylu życia i twórczości dawnych mieszkańców tych terenów.

Fanów rękodzieła ludowego z pewnością zainteresują warsztaty tkactwa ze słomy, które poprowadzi Zoja Majstrowicz oraz filcowania wełny w wykonaniu Doroty Sulżyk. Gospodynie z koła natomiast, w Remizie OSP Bondary poprowadzą warsztat „Tutejsze smaki i przysmaki”, gdzie będzie można dowiedzieć się, czym jest na przykład podlaska „tołkanica”.

O muzyczny wymiar imprezy zadba zespół Żemerwa, który poprowadzi warsztat pieśni tradycyjnych. Gościnnie towarzyszyć im będą zespoły Bierendiejka i Abra z Łotwy. Wykonawcy i animatorzy tradycyjnej muzyki i kultury białoruskiej zaprezentują kunszt jedno i wielogłosowego posługiwania się tzw. białym głosem - techniką charakterystyczną dla zaśpiewu Podlasia i Polesia.

Całość zwieńczy zabawa ludowa połączona z promocją regionalnych produktów.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert "Słoneczna namiętność" otwiera cykl spotkań pod gwiazdami w amfiteatrze OiFP

8.08.2020, 10:54

Koncertem "Słoneczna namiętność” Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna cykl sześciu letnich koncertów pod gwiazdami.


Jarmark Dominikański w Choroszczy w formule innej niż zwykle

31.07.2020, 07:05

Koncert, wystawy i warsztaty, część wydarzeń transmitowana online. Mimo pandemii rozpoczyna się Jarmark Dominikański w Choroszczy.


Mieszkańcy Choroszczy już korzystają z bulwarów, chociaż to wciąż plac budowy

28.07.2020, 18:53

Choroszczańskie bulwary są już prawie gotowe. Jednak termin oddania inwestycji z powodu pandemii nieznacznie się przesunął.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Białystok Biega, fot. Joanna Szubzda
20.09.2020, 06:59, akt. 07:06

Biegacze z całej Polski opanują Białystok


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok