Radio Białystok | Wiadomości | Katedralne Koncerty Organowe, kino pod gwiazdami, koncert Jutubera i muzyczny rejs po jeziorach w Augustowie

Katedralne Koncerty Organowe, kino pod gwiazdami, koncert Jutubera i muzyczny rejs po jeziorach w Augustowie

autor: Olga Gordiejew

14.08.2020, 18:13, akt. 19:00

Piątkowe wakacyjne wieczory nie byłyby pełne bez Katedralnych Koncertów Organowych.

Kadr z filmu "Twarze, plaże", fot. mat. org.
Kadr z filmu "Twarze, plaże", fot. mat. org.

Dziś z recitalem wystąpi Urszula Grahm. A w programie koncertu znajdą się kompozycje:

Georga Muffata (1653-1704) – Toccata duodecima aus dem Apparatus musico-organisti, 1690

Antonio Vivaldiego (1678-1741) – “La Primavera” ur ”Le Quattro Stagioni” 

Jana Sebastiana Bacha (1675-1750) – Fantasia e Fuga a-moll BWV 561, Toccata d-moll BWV 538 (”dorian”)

Początek koncertu o 19:15 


Po koncercie możemy wybrać się na plenerowy pokaz nominowanego do Oscara francuskiego dokumentu "Twarze, plaże".

Bohaterami filmu są słynna, zmarła w 2019 roku francuska reżyserka filmowa Agnes Varda oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta i grafficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. 

Ona ma 90 lat, on – 34. Ona pracowała z Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii pod gołym niebem. Poznali się w 2015 roku i postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się więc w podróż starą furgonetką, w której środku znajdowała się foto budka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w dużym formacie.

W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret znikających powoli peryferii. Varda i JR odwiedzają małe społeczności, wioski i farmy od Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage, odkrywając, że każdy człowiek ma inną, ale równie ciekawą historię do opowiedzenia. 

Początek seansu pod gwiazdami o 21:00. Wstęp wolny.


W Kawiarni BTL Lalki dziś pierwszy koncert Jutubera w Białymstoku. Jutuber to solowe wcielenie Piotra Krakowskiego - kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalisty, który po latach współpracy z różnymi wokalistami postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Jutuber w warstwie muzycznej łączy tłusty blues z funkiem, alt-rockiem i elektroniką, zaś w warstwie tekstowej bezpardonowo i nierzadko kąśliwie opisuje mechanizmy współczesnej popkultury oraz relacje społeczne.

Początek koncertu o  20:00 w Kawiarni BTL Lalki. 


A na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku dziś w południe otwarcie wystawy "Tu rodziła się Solidarność", która przedstawia początki powstania związku.

To szansa na bliższe poznanie historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Jest to pierwszy punkt regionalnych uroczystości związanych z jubileuszem 40-lecia Solidarności. Pod koniec sierpnia będzie jeszcze promocja nowej książki poświęconej historii związku i odsłonięcie pamiątkowej tablicy.


W Augustowie dziś muzyczny rejs po jeziorach. Na pokładzie statku Sajno, który wypłynie z portu Żeglugi Augustowskiej o 20:00, wystąpi Bartek Sosnowski w koncercie będącym częścią "Trasy bez nerwów".

"Moje piosenki to lek na wszystko z czym sobie w życiu nie radzę. Czasem chce się coś po prostu wykrzyczeć. Niezależnie od tego, czy to ból, czy radość" – mówi o swojej muzyce Bartek Sosnowski, znany ze swojego charakterystycznego zachrypniętego wokalu. Jego  „Deszcz”  podbił serca wielu słuchaczy. To zdobywca ważnych polskich nagród muzycznych, a w Augustowie znany przede wszystkim sympatykom Augustowskiego Blues Maratonu.


W Siedlisku Kultury Solniki 44 trwa LASFest!

Dziś zobaczymy spektakl "Oddaleńcy" Natalii Sakowicz i Macieja Cempury o 20:00.

"Oddaleńcy" to dwuosobowy spektakl oparty o twórczość jednego z najoryginalniejszych polskich poetów – Bolesława Leśmiana.

Przedstawienie jest swoistym laboratorium, w którym za pomocą środków zaczerpniętych z teatru formy, performance’u, koncertu i kultury punk podejmujemy próbę zanalizowania poetyckiego świata polskiego bergsonisty.

Czy poprzez doświadczenia cielesności, szczególnie w formach granicznych, które tak fascynowały Leśmiana, możemy dotrzeć do istoty życia? Jaki jest sens miłości? Cierpienia? Śmierci? Czy w 2020 roku, sto lat od pierwszego wydania Łąki, poezja ma jeszcze dla nas współczesnych jakiekolwiek znaczenie i co może powiedzieć o nas samych?

O 21:30 rozpocznie się leśny pokaz filmów krótkometrażowych.


Trwa też festiwal literacki Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej.

To przede wszystkim spotkania z reportażystami i pisarzami, ale też spacery, nocne podsłuchiwanie przyrody, koncerty.

Dziś (14 SIERPNIA - PIĄTEK)

godz. 12:00: "Do czego rzekom woda?" spotkanie z Piotrem Nieznańskim z WWF Polska i opowieść o tym, jak (nie) dbamy o rzeki.

godz. 14.00: spotkanie z Jackiem Milewskim wokół książek "Chyba za nami nie traficie" i "Dym się rozwiewa".

godz. 15.30: spotkanie z Arkadiuszem Szarańcem wokół książki "Żubry lubią jeżyny".

godz. 17:00: spotkanie z Markiem Pióro i premiera książki "Trele na morelach. O czym ptaki śpiewają, świergocą i pimpilą".

godz. 19.00 Adam Wajrak opowie o życiu puszczą i w Puszczy Białowieskiej.

godz. 20.30: spotkanie z Piotrem Malczewskim i festiwalowa premiera książki Kolej Transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze oraz pokaz slajdów

godz. 22:00: nocne podsłuchiwanie przyrody: spacer z Markiem Pióro i Adamem Wajrakiem.

godz. 23:00 na przełaj, na dziko. Finałowy koncert wakacyjnej trasy projektu Henry No Hurry w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą.


15 SIERPNIA (SOBOTA)

godz. 13.30: warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez ekipę z pracowni ceramicznej KULKA z Suwałk; liczba uczestników: maksymalnie 12 osób; warsztaty płatne: 30 zł/osoba; udział w warsztatach jest możliwy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa na adres mailowy: budaruska@wp.p

godz. 14.30: warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez ekipę z pracowni ceramicznej KULKA z Suwałk; liczba uczestników: maksymalnie 12 osób; warsztaty płatne: 30 zł/osoba; udział w warsztatach jest możliwy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa na adres mailowy: budaruska@wp.p

godz. 17.00: spotkanie z Adamem Robińskim wokół książki Kiczery. Podróż przez Bieszczady

godz. 18.30: Kraina Bugu nad Czarną Hańczą: spotkanie ze Stanisławem Bajem wokół książki Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem przetłumaczone na język polski: puhuwurim pu naszomu; prowadzenie Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Kraina Bugu”

godz. 20.00: spotkanie z Agnieszką Pajączkowską wokół książki Wędrowny zakład fotograficzny

godz. 21.00: dolinami Biebrzy i Narwi: pokaz slajdów i opowieść o ptakach oraz festiwalowa premiera fotograficznej książki Roberta Bałdygi Ptaki doliny Biebrzy i Narwi

godz. 22.00-22.30: emisja reportażu radiowego Joanny Sikory Już idę do grobu i spotkanie z autorką


16 SIERPNIA (NIEDZIELA)

godz. 13.00: warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez ekipę z pracowni ceramicznej KULKA z Suwałk; liczba uczestników: maksymalnie 12 osób; warsztaty płatne: 30 zł/osoba; udział w warsztatach jest możliwy tylko po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa na adres mailowy: budaruska@wp.p

godz. 15.00: spotkanie z Urszulą Zajączkowską wokół książki Patyki, badyle

godz. 16.00: spotkanie z Pawłem Średzińskim wokół książki Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma

godz. 17.30: Gruzja na pokaz i od kuchni: spotkanie ze Stasią Budzisz, autorką książki Pokazucha. Na gruzińskich zasadach i Marcinem Sawickim, autorem książki Gruzja. Opowieści z drogi

godz. 18.30: spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk i Jędrzejem Morawieckim wokół antologii Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi

godz. 20.00: pokaz filmu Koncert życia i spotkanie z reżyserem Mikołajem Wawrzeniukiem

godz. 21.30: po wodzie się niesie: koncert folkowo-elektroniczny w wykonaniu Miss God


Ponieważ Festiwal odbywa się w wyjątkowej sytuacji, wpuszczane będą jedynie osoby zaopatrzone w maseczki i płyny odkażające. Jeśli ktoś zapomni maseczki, będzie miał możliwość nabycia jej przed wejściem na teren gospodarstwa.

Ponieważ jednorazowo może się gromadzić nie więcej niż 150 osób, prosimy o namysł i rozwagę nad każdym z punktów programu, tak, by skorzystać mogli także inni.

Większość spotkań odbywa się na świeżym powietrzu, w plenerze.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spacer historyczny śladami białostockich Żydów

14.08.2020, 19:58

Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.


Koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground [zdjęcia, wideo]

14.08.2020, 11:04

Koncert Białystok Ghetto Underground odbył się w miejscu, gdzie 77 lat temu, podczas powstania w getcie, miały miejsce najcięższe walki. Pośród współczesnych bloków, na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej, rozbrzmiały pieśni z getta i obozów.


Kultura w regionie: festiwal literacki "Patrząc na Wschód" i koncert plenerowy: Białystok Ghetto Underground

13.08.2020, 12:29

Spotkania z reportażystami i pisarzami: Agnieszką Pajączkowską, Adamem Wajrakiem, Jackiem Milewskim czy Pawłem Goźlińskim, spacer śladami staroobrzędowców, ornitologiczny, nocne podsłuchiwanie przyrody, koncert Miss God czy emisja reportażu naszej radiowej koleżanki Joanny Sikory "Już idę do grobu". 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!

fot. Marcin Mazewski
REGION
20.09.2020, 07:18, akt. 13:15

24. Cross Trzeźwości w Suchowoli

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 14:13

"Dzień Rowerów" w Białymstoku
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok