Radio Białystok | Wiadomości | Złota Kolekcja Filmowa w Heliosach, artystyczna środa w Augustowie i "Inny Wymiar" w Białymstoku

Złota Kolekcja Filmowa w Heliosach, artystyczna środa w Augustowie i "Inny Wymiar" w Białymstoku

18.08.2020, 15:33, akt. 17:28

Kino Helios rozpoczyna nowy cykl filmowy, to będą najsłynniejsze tytuły światowej kinematografii.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kino Helios rozpoczyna nowy cykl filmowy - Złotą Kolekcję Filmową, czyli wtorki z klasyką kina. Co tydzień na dużym ekranie będą się pojawiać najsłynniejsze tytuły, bez których światowa kinematografia nie byłaby taka sama. Na początek zobaczymy "Mechaniczną pomarańczę". Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonym czasie w Wielkiej Brytanii. Obraz opowiada historię młodego, inteligentnego człowieka z dobrej rodziny, miłośnika muzyki poważnej (przede wszystkim Beethovena), a zarazem przestępcy i zbrodniarza, który weźmie udział w eksperymentalnym programie resocjalizacyjnym. Ten tytuł możemy zobaczyć o 18:00.  


W środę (19.08)  ostatnia tego lata artystyczna środa w Augustowie. Tym razem chętni będą zgłębiać tajniki street artu. Przy dobrej pogodzie dzieci zawładną dziedzińcem tymczasowej siedziby Augustowskich Placówek Kultury, tworząc własne chodnikowe dzieła sztuki – zapowiada się kreatywna artystyczna zabawa! Początek artystycznej zabawy o 10:00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nowomiejskiej 41. 


Do środy możemy głosować na swojego kandydata w konkursie Podlaska Marka m.in. na najlepsze wydarzenia kulturalne 2019 roku. W dziewięciu kategoriach, mamy blisko 30 nominowanych. Wszystkie przedsięwzięcia znajdziemy na www.podlaskamarka.pl. Tam też możemy oddać swój głos. 

W kategorii kultura o tytuł Podlaskiej Marki 2019 ubiega się m.in. przedstawienie "Hobbit" Teatru Dramatycznego im Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Prapremierze tego tytułu w reżyserii Grzegorza Suskiego patronowało Polskie Radio Białystok. Teatr Dramatyczny jako jedyna scena w Europie pozyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki Tolkiena.

„Hobbit” w białostockim Teatrze Dramatycznym to opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią się zjednoczyć przeciwko złu. Na scenie występuje prawie cały zespół teatru, wzmocniony tancerzami i akrobatami. 

Na swoim profilu na FB Teatr Dramatyczny apeluje o głosy widzów w plebiscycie. 

Podlaska Marka organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. W tym roku to już 16. edycja konkursu. Laureatów poznamy podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, zaplanowanej na 10 września. 

A już od czwartku  rozpoczyna się Festiwal Wschód Kultury "Inny Wymiar". Na Rynku Kościuszki pojawi się m.in. wystawa "NIEWIDZIALNI". To projekt fotograficzny o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce, w którym uczestniczyło 50 bohaterów reprezentujących różne środowiska i profesje. Jego celem było obalenie mitu „Ukrainka – sprzątaczka oraz Ukrainiec – budowlaniec” i przedstawienie Ukraińców jako ciekawych ludzi, często nam nieznanych, na co dzień niewidocznych czy niewidzialnych, którzy żyją i funkcjonują tuż obok nas. Integracyjną częścią projektu jest prezentacja „Jakie masz marzenie?”, w której bohaterowie opowiadają o swoich pragnieniach, a czasem po prostu zastanawiają się na głos, czy w ogóle mają marzenia… czy mają prawo i chęć marzyć. Wystawę możemy oglądać do 6 września.

Zaplanowano też spotkanie z twórcami wystawy – to już w czwartek (20 sierpnia) o 17:30 w Klubie Fama.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok