Radio Białystok | Wiadomości | Powszechny Spis Rolny obowiązkowy; podstawową formą zbierania danych - e-aplikacja

Powszechny Spis Rolny obowiązkowy; podstawową formą zbierania danych - e-aplikacja

31.08.2020, 10:44, akt. 11:16

Rozpoczynający się we wtorek (1.09) Powszechny Spis Rolny jest obowiązkowy; podstawową formą zbierania danych będzie aplikacja internetowa, ale można też je przekazać np. telefonicznie - przypomina Główny Urząd Statystyczny. Zbieranie danych bezpośrednio ma być ostatecznością.

Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewy Kamińskiej-Gawryluk ws. spisu rolnego, 31.08.2020. Źródło fot. twitter.com/PodlaskiUW
Konferencja prasowa wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewy Kamińskiej-Gawryluk ws. spisu rolnego, 31.08.2020. Źródło fot. twitter.com/PodlaskiUW

O rozpoczynającym się 1 września spisie mówili w poniedziałek (31.08) podczas briefingu prasowym wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk.


  


Spis będzie prowadzony we wszystkich gospodarstwach rolnych - osób fizycznych; osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. W Podlaskiem jest ponad 80 tys. gospodarstw rolnych.


- Spis potrwa do 30 listopada i jest obowiązkowy, formą podstawową będzie tzw. samospis poprzez aplikację internetową - mówił wojewoda Paszkowski. Wyraził nadzieję, że ten sposób zbierania danych się sprawdzi.


Jak wyjaśniła dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku Ewa Kamińska-Gawryluk, aplikacja będzie dostępna na stronie spisrolny.gov.pl. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z niej, rolnik będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii 22 2799999 w. 1 i wybrać opcję "spisz się przez telefon"; wówczas zostanie przełączony do ankietera, który spisze dane.

Następna możliwość, to spisanie się w gminnym biurze spisowym; zgodnie z przepisami samorządy mają zorganizować takie stanowiska spisowe na terenie urzędu.

Jeśli mimo to rolnik nie dokona spisu, rachmistrz spisowy spróbuje skontaktować się z nim telefonicznie, by zebrać dane.


- Zatrudniamy też rachmistrzów terenowych, którzy - jeżeli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli - w ostateczności pójdą do rolników do domów i spiszą ich na miejscu - dodała dyrektor Kamińska-Gawryluk.


Zapewniała, że przekazane dane będą bezpieczne; wszyscy pracownicy zaangażowani w spis rolny składają też przyrzeczenie o zachowaniu tajemnicy statystycznej.

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie UE rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wynika on również z rekomendacji ONZ ds. Wyżywienia (FAO). W państwach członkowskich ONZ pełne badanie jest realizowane raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Zakres, formę i tryb przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego reguluje ustawa o spisie rolnym. Ona też określa zakres, formę i tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu. Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Poprzednie takie badanie odbyło się 10 lat temu. Za spis rolny odpowiada GUS.


Nie będzie pytań o majątek czy dochody

Zakres tematyczny formularza spisowego obejmuje 11 działów. Nie wszystkie pytania będą dotyczyć spisywanego gospodarstwa rolnego.

Zakres tematyczny formularza spisowego (działy) to: użytkowanie gruntów; powierzchnia zasiewów; zwierzęta gospodarskie; nawożenie; ochrona roślin; budynki gospodarskie; ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze; działalność gospodarcza; struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego; aktywność ekonomiczna; chów i hodowla ryb.

W formularzu spisowym nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników. W przypadku dochodów będzie wymagane tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ewa Kamińska-Gawryluk

28.08.2020, 16:03

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Jak głosować korespondencyjnie, świadczenie postojowe, spis rolny

10.06.2020, 16:33

Jak wyglądają przygotowania do wyborów? Jak zagłosować korespondencyjnie? W audycji też o świadczeniach postojowych i zwolnieniach z opłacania składek ZUS oraz o spisie rolnym.


Przed nami Powszechny Spis Rolny

30.04.2020, 06:58

Od 1 września do 30 listopada w całej Polsce, odbędzie się Powszechny Spis Rolny.


W Podlaskiem we wrześniu rozpocznie się Powszechny Spis Rolny

15.01.2020, 14:55

Będzie to pierwsze takie badanie od 10 lat, a udział w nim - obowiązkowy. Powszechny Spis Rolny rozpocznie się we wrześniu. Rachmistrzowie odwiedzą około 80 tysięcy gospodarstw w Podlaskiem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
UWAGA!
26.01.2021, 05:27, akt. 07:20

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia]
Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok