Radio Białystok | Wiadomości | Przez miesiąc na suwalskim lotnisku nie wylądował żaden samolot z zagranicy. Było tylko kilka przelotów krajowych

Przez miesiąc na suwalskim lotnisku nie wylądował żaden samolot z zagranicy. Było tylko kilka przelotów krajowych

autor: Areta Topornicka

10.09.2020, 08:38, akt. 15:39

Jak się okazuje, w najbliższych latach - wbrew zapowiedziom władz miasta - nie ma co liczyć na obsługę lotów pasażerskich do 50 osób.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Pasem startowym zarządza Suwalska Szkoła Lotnicza. Jak mówi jej wiceprezes - Waldemar Złotnik, obecnie nie ma zbyt wielu chętnych, aby z niego korzystać.

Zdecydowanie koronawirus pomieszał szyki ludziom, którzy chcieli się przemieszczać szczególnie przez granicę polsko-litewską. W poprzednich latach takich lotów odnotowywaliśmy dużo więcej. W sezonie było to po kilka samolotów. Obecnie od 3-4 tygodni takich lotów nie odnotowujemy wcale. Natomiast jeśli chodzi o loty krajowe, to turyści chcą odwiedzać ten zakątek Polski. Czasami zdarza się, że przylatują i spędzają tutaj noc.

Pas startowy ma 1320 m długości i 30 m szerokości. Według założeń, służy przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Władze miasta zapewniały, że będą mogły z niego korzystać również średnie samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób. Waldemar Złotnik studzi jednak ten entuzjazm.

Zamysł rozwoju w tym kierunku jest, natomiast nie należy się spodziewać, że nastąpi to w ciągu kilku lat. Bardziej optowałbym, że jest to perspektywa kilkunastu lat. Najpierw trzeba stworzyć potencjał ku temu, żeby takie loty mogły się u nas odbywać. Ten pas startowy daje takie możliwości, ale trzeba rozbudować infrastrukturę. Planujemy  budowę stacji paliw dla samolotów.  Być może nastąpi to już w przyszłym roku.

Wiceprezes Złotnik nie chciał zdradzić, ile kosztowało utrzymanie pasa startowego przez ostatni miesiąc. Zapewnił, że wszelkie czynności z tym związane wykonują ramach swoich obowiązków służbowych pracownicy Suwalskiej Szkoły Lotniczej.

| red: kap, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na suwalskim lotnisku wylądowały pierwsze samoloty [zdjęcia]

8.08.2020, 08:06

Do jego stworzenia potrzeba było 18 tysięcy ton asfaltu. W Suwałkach oficjalnie oddano do użytku pas startowy, na którym mogą lądować samoloty pasażerskie mieszczące do 50 pasażerów.


Choć uruchomienie lotniska coraz bliżej, to władze Suwałk wciąż nie wiedzą, ile kosztować będzie utrzymanie obiektu

16.04.2020, 09:09

Niewykluczone, że opiekujący się pasem startowym Zarząd Dróg i Zieleni będzie musiał zatrudnić kilka osób i przejąć od rolników koszenie trawy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
27.10.2020, 18:13, akt. 28.10.2020, 07:24

Śmiertelny wypadek między Kolnem a Piszem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok