Radio Białystok | Wiadomości | Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

autor: Wojciech Szubzda

1.10.2020, 09:27, akt. 10:49

To zachęta do noszenia elementów odblaskowych nie tylko po zmroku. W czwartek (01.10) obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

Ich noszenie poprawia bezpieczeństwo pieszych, bo są bardziej widoczni na drodze - mówi starszy aspirant Aneta Łukowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego było jak najmniej, w związku z tym widoczność na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest bardzo ważna. Pamiętajmy o tym, że przed nami ciężkie miesiące jesienno-zimowe i pieszy powinien mieć na sobie elementy odblaskowe tak umieszczone, żeby inni uczestnicy ruchu drogowego byli w stanie je zauważyć

- mówi starszy aspirant Aneta Łukowska.

W Polsce jest obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Jednak policjanci zachęcają do noszenia ich także w mieście. Starszy aspirant Aneta Łukowska dodaje, że dzięki temu kierowca szybciej dostrzeże pieszych.

Warto podkreślić, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu

- wyjaśnia Aneta Łukowska.

Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas grzybobrania

4.09.2020, 07:08

W lasach jest coraz więcej grzybów, a co za tym idzie także grzybiarzy. Niestety nie wszyscy pamiętają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w efekcie czego błądzą. Podlascy policjanci mają za sobą pierwsze wrześniowe akcje poszukiwawcze.


Z jakiej odległości kierowca jadący ciemną ulicą zobaczy pieszego nieposiadającego elementy odblaskowe?

18.12.2019, 07:55

Żeby to sprawdzić uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach przeprowadzili wczoraj (17.12) razem z policjantami eksperyment odblaskowy.


Świeć przykładem – noś odblaski!

27.10.2019, 14:41

Dziś spaliśmy godzinę dłużej, ale za to szybciej nadejdzie zmierzch, dni przed nami coraz krótsze. Warto zatem przypomnieć sobie o odblaskach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedorukźródło: stock.adobe.com
UWAGA!
23.10.2020, 08:01, akt. 10:57

Uwaga! Mikrofon czeka!źródło: ZUS
REGION
23.10.2020, 16:52, akt. 17:02

ZUS wstrzymuje wyjazdy do sanatoriów
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok