Radio Białystok | Wiadomości | Zmieniły się zasady kierowania osób na kwarantannę

Zmieniły się zasady kierowania osób na kwarantannę

autor: Ryszard Minko

28.10.2020, 14:54, akt. 15:00

Koniec z kwarantanną całych rodzin po kontakcie jednego z domowników z osobą zakażoną koronawirusem. Jak wynika z najnowszego rozporządzenia, kwarantanną obejmowani będą tylko ci, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym. Pozostali, mimo że mieszkają razem, nie będą zamykani w domach.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zmieniły się zasady kierowania osób na kwarantannę - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To może utrudniać walkę z epidemią, bo część bezobjawowych zakażonych może w ten sposób zakażać innych – ocenia zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Białymstoku Urszula Połowianiuk.

Tymczasem wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii, profesor Joanna Zajkowska zwraca uwagę na to, że dotychczasowe izolowanie całych rodzin prowadziło do zamykania w domach setek tysięcy osób w całej Polsce. W jej opinii, kwarantanna powinna być nakładana racjonalnie na możliwie małą grupę, która miała kontakt z osobą zakażoną. Trzeba racjonalnie oceniać ryzyko, a nie prowadzić do całkowitego zamknięcia gospodarki – dodaje, podkreślając, że z dotychczasowych analiz wynika, że wirus najlepiej rozprzestrzenia się poprzez długotrwały kontakt bez zabezpieczeń w zamkniętych pomieszczeniach.

Na podobne racjonalne podejście w przypadku kwarantanny zwraca uwagę rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista profesor Robert Ciborowski. Jak podkreśla, docierają do niego głosy o trudnościach z pracownikami, nie z powodu zachorowań, ale z powodu nakładanej kwarantanny. Profesor Robert Ciborowski zaznacza, że wkrótce może się okazać, że koszty walki z epidemią okażą się znacznie większe niż sama epidemia.

Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają, że cały czas powinniśmy stosować się do podstawowych zaleceń: zachowania dystansu, dezynfekowania dłoni oraz prawidłowego zasłaniania ust i nosa.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku pomaga osobom na kwarantannie

28.10.2020, 14:34

Białostockie Schronisko dla Zwierząt wspiera osoby na kwarantannie. Jeśli właściciel nie ma z kim zostawić swojego pupila i wyprowadzać go na spacery - na czas izolacji psa może zabrać schronisko – mówi kierownik placówki Anna Jaroszewicz.


Zaczyna brakować pracowników w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku

28.10.2020, 11:45

Spośród 70 pracowników merytorycznych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, 13 osób jest zakażonych koronawirusem, a kilkanaście przebywa na kwarantannie.


Opublikowano zarządzenie premiera o skierowaniu Żandarmerii Wojskowej do pomocy Policji

26.10.2020, 20:07

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego - stanowi opublikowane w poniedziałek zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok