Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy Zambrowa zapłacą więcej za odbiór śmieci

Mieszkańcy Zambrowa zapłacą więcej za odbiór śmieci

autor: Adam Dąbrowski

24.11.2020, 17:09, akt. 17:54

Nawet kilkakrotnie więcej będą płacić mieszkańcy Zambrowa za odbiór odpadów komunalnych. Nowe stawki mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

To druga w tym roku próba ustalenia nowych stawek za śmieci w Zambrowie. Radni podobną uchwałę przyjęli we wrześniu, jednak jej postanowienia uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa. Zarzucono im wówczas, że przyjęty sposób naliczania opłat nie jest żadnym z opisanych w ustawie o utrzymaniu czystości.

Mieszkańcy za odbiór wytwarzanych odpadów mieli płacić bowiem od wielkości mieszkania, ale według stawek uzależnionych także od liczby osób je zamieszkujących. Ponadto RIO zakwestionowała naliczanie opłat za śmieci od lokali niezamieszkałych i ujednolicenie ceny pojemnika i worka, które – chociaż są takiej samej pojemności – w ustawie mają zróżnicowane stawki odbioru.

Dlatego tym razem ujednolicono stawki i każdy mieszkaniec Zambrowa będzie od 1 stycznia płacił za wytwarzane śmieci 30 zł miesięcznie. Tylko rodziny czteroosobowe i większe będą miały taką samą stawkę, niemal maksymalną, czyli wynoszącą 100 zł miesięcznie. Zróżnicowano także, zgodnie z zapisami ustawy, cenę odbioru śmieci z pojemników i w workach 120-litrowych.

Jak wyliczyli radni z klubu PiS, w przypadku trzyosobowej rodziny zajmującej 50-metrowe mieszkanie będzie to wzrost opłat o prawie 350 procent. Dlatego wnioskowali o zdjęcie tego punktu z obrad sesji i przeanalizowanie wszystkich wyliczeń raz jeszcze.

Ostatecznie jednak ich wniosek odrzucono, a w głosowaniu tylko ósemka była przeciwko proponowanym stawkom. Jedenastu radnych zagłosowało "za", przyjmując argumenty, że takie są rzeczywiste koszty, które muszą zbilansować się z opłatami, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hajnówka: powstał Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

21.11.2020, 10:44

Mieszkańcy będą mogli pozbyć się tam bezpłatnie m.in. elektrośmieci, gruzu, zużytych opon czy szkła. W Hajnówce powstał Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.


Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że sposób segregacji odpadów w Podlaskiem jest mało skuteczny

20.11.2020, 14:01

W teorii wszystko działa prawidłowo - w praktyce są spore zastrzeżenia co do skuteczności rozwiązań. Najwyższa Izba Kontroli zbadała sposób segregacji odpadów w naszym regionie.


Białostoccy radni niezależni proponują zmianę systemu opłat za odbiór odpadów

19.11.2020, 15:31

Dwaj niezależni białostoccy radni przygotowali projekt zmiany systemu naliczania opłat za odbiór odpadów od mieszkańców miasta. Chcą, by podstawą naliczania była nie powierzchnia mieszkania lub domu, a liczba zużytych w danym lokalu metrów sześć. wody.


Mieszkańcy Filipowa zapłacą dużo więcej za śmieci

18.11.2020, 07:34

Od stycznia cena odbioru odpadów wzrośnie tam z 16 do 26 zł za osobę miesięcznie. Dla pięcioosobowego gospodarstwa domowego to wzrost o 600 zł rocznie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokźródło: unsplash.com
DZIEŃ BABCI
21.01.2021, 07:12, akt. 11:06

Dziś obchodzimy Dzień Babci

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok