Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 150 Białorusinom pomogła w ostatnich miesiącach białostocka fundacja Okno na Wschód

Ponad 150 Białorusinom pomogła w ostatnich miesiącach białostocka fundacja Okno na Wschód

autor: Źmicier Kościn

28.11.2020, 17:39, akt. 18:14

Pomagają Białorusinom w legalizacji pobytu, adaptacji w Polsce i poszukiwaniu pracy. Pracownicy białostockiej fundacji Okno na Wschód od dwóch miesięcy wspierają obywateli Białorusi, którzy musieli opuścić swój kraj.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Przez 2 miesiące pomocą objęto ponad 150 osób. Wiele z nich zwróciło się po wsparcie psychologiczne - mówi prezes fundacji Okno na Wschód Paweł Mickiewicz:


Oni przyjeżdżają nie z własnej woli. Oni nigdy dotychczas nie planowali w żadnym celu opuszczać Białorusi. Przyjechali tutaj tylko po to, żeby zachować bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich - podkreśla Paweł Mickiewicz.


Z informacji białoruskiego MSW wynika, że kraj opuściło już około 15 tysięcy osób, z czego ponad 10 tysięcy wyjechało do Polski. Coraz więcej osób zwraca się też po pomoc do naszego Centrum Wspierania Cudzoziemców - dodaje Paweł Mickiewicz:


Mamy coraz więcej osób, które się zgłaszają będąc jeszcze na Białorusi i wyrażają nie tyle chęć, ale potrzebę natychmiastowej relokacji z Białorusi do Polski. Tak jak obserwujemy tę falę, to jest to wskaźnik narastający - informuje Paweł Mickiewicz.


Protesty na Białorusi nie ustają od prawie 4 miesięcy. Według białoruskich obrońców praw człowieka w tym okresie zatrzymano ponad 30 tysięcy osób w całym kraju i wszczęto ponad 1000 postępowań karnych. 144 osoby uznano za więźniów politycznych. Życie straciło 6.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusin brutalnie pobity w Mińsku przez policję chce śledztwa na Litwie

27.11.2020, 19:02

Maksim Charoszyn, właściciel sklepu w Mińsku, który został brutalnie pobity przez policję w czasie antyrządowych demonstracji w tym mieście i wyjechał na Litwę, wystąpił w piątek (27.11) do litewskiej prokuratury o wszczęcie śledztwa ws. doznanego uszczerbku i tortur.


Polska upraszcza formalności dla Białorusinów, którzy będą chcieli podjąć pracę w naszym kraju

27.11.2020, 13:14

Od początku grudnia obywatele Białorusi, posiadający wizę humanitarną, będą zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę - wyjaśnia wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dotyczy to lekarzy i pielęgniarek, a także białoruskich specjalistów IT przyjeżdżających do Polski w ramach programu Poland Business Harbour.


Centrum Wspierania Cudzoziemców w Białymstoku

19.12.2019, 18:35

Fundacja "Okno na Wschód" prowadzi w Białymstoku Centrum Wspierania Cudzoziemców.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok