Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży zamontują postacie na najstarszej w Polsce szopce ruchomej

Pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży zamontują postacie na najstarszej w Polsce szopce ruchomej

autor: Adam Dąbrowski

4.12.2020, 07:10, akt. 07:21

Grupa pracowników Teatru Lalki i Aktora w Łomży przywraca świetność najstarszej w Polsce szopce ruchomej.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Przy renowacji ponad 70-letniej szopki w kościele kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie zespół łomżyńskiego teatru pracował już kilkanaście lat temu. Wówczas chodziło o stworzenie części tematycznie związanej z historią stolicy.

- Tym razem wyzwanie jest o wiele większe - mówi kierujący łomżyńskim zespołem teatralnych plastyków i techników Przemysław Karwowski

W zasadzie zostali tam tylko pasterze i trzej królowie. Reszty nie ma, ale jest tam 31 wózków, więc kapucyni się do nas zwrócili, ci z Warszawy, aby stworzyć nowy korowód, nowe postacie, z tym że oni od razu z góry zaznaczyli, że korowód związany z samych świętych. Święci polscy, od świętego Wojciecha, kończąc na Janie Pawle II. Tych postaci jest 28

- mówi Przemysław Karwowski.

Nowe postaci zamówione do tegorocznego korowodu są już w Warszawie i czekają na zamontowanie. Jednak, ponieważ na niektórych elementach mechanizmu można umieścić więcej niż jedną figurę, łomżanie chcą z własnej inicjatywy nieco wzbogacić orszak w szopce.

- Przy okazji odnaleźliśmy kilka zniszczonych postaci historycznych z tego korowodu i chcemy z własnej inicjatywy je przywrócić. To jest Mieszko I, Jan III Sobieski, Kościuszko i Piłsudski. Chyba tyle na razie zdążymy - dodaje Przemysław Karwowski.

Zespół pracowni plastycznej i technicznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży od lat opiekuje się także ruchomą szopką w kościele O.O. Kapucynów w Łomży. Mimo iż jest ona kilkukrotnie mniejsza od tej warszawskiej, zdaniem Przemysława Karwowskiego jest mniej eklektyczna i bardziej jednolita stylistycznie, a przez to ciekawsza.

Łomżyński plastyk ma nadzieję, że w ciągu kilku lat uda się poprawić nieco także o wiele słynniejszą szopkę, którą co roku na warszawskiej Starówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Szopki, których pomysłodawcą był św. Franciszek, pokazywane są z reguły od Dnia Narodzenia Jezusa do Ofiarowania Pańskiego, czyli w dniach od 25 grudnia do 2 lutego.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szopka - jedna z najstarszych tradycji bożonarodzeniowych

25.12.2019, 09:54

W Kościele katolickim w środę (25.12) Boże Narodzenie. Jedną z najstarszych tradycji tych świąt jest szopka wyobrażająca miejsce narodzin Jezusa w Betlejem. Wielu wiernych odwiedza różne kościoły by porównywać inscenizacje biblijnych wydarzeń.


Szopki z żywymi zwierzętami w Podlaskiem

25.12.2019, 03:55

To atrakcja nie tylko dla dzieci i dorosłych, przypominająca o tym, że są Święta Bożego Narodzenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok