Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku zapowiadają szczegółowe kontrole w DPS-ie przy Świerkowej

Władze Białegostoku zapowiadają szczegółowe kontrole w DPS-ie przy Świerkowej

autor: Renata Reda

9.12.2020, 17:37, akt. 18:12

Szybkie i wnikliwe kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Świerkowej zapowiadają władze Białegostoku. Sytuacji w ośrodku przyjrzy się też wojewoda podlaski.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Władze Białegostoku zapowiadają szczegółowe kontrole w Domu Pomocy Społecznej przy Świerkowej w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wpłynął do nich anonimowy list, w którym jego autorzy zarzucają dyrekcji wiele nieprawidłowości. Twierdzą, że reżim sanitarny w czasie pandemii w ich placówce jest fikcją, brakuje środków ochrony osobistej, a także odpowiedniej opieki nad pensjonariuszami.

Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz zwrócił się o przeprowadzenie szybkiej kontroli do MOPR-u i sanepidu. Przyznaje, że już od kilku miesięcy docierają do Urzędu Miejskiego skargi na nieprawidłowości w DPS-ie. Część z nich potwierdziła kontrola.


Negatywnie oceniono między innymi wykonywanie obowiązków przez pracowników DPS-u, będących pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, stwierdzono niedociągnięcia, duże błędy jeżeli chodzi o zapewnienie odpowiedniego wyposażenia. Teraz mamy kolejne skargi od pracowników, ale również wpływają skargi od pensjonariuszy DPS-u - mówi Zbigniew Nikitorowicz.Dyrektor DPS-u Urszula Styczyńska nie zgadza się z zarzutami, że w jej placówce jest nieodpowiedni reżim sanitarny. 


Pracownicy, którzy są na tej pierwszej linii, zaczepiają mnie i mówią, że są bezpieczni w pracy. Napisałam wyjaśnienie do prezydenta, do MOPR-u i do Departamentu Spraw Społecznych - mówi Urszula Styczyńska.


Tymczasem w rozmowie z Radiem Białystok jedna z opiekunów medycznych - Ewelina Piskor - mówiła o zbyt małej liczbie pracowników w placówce.


Wszyscy jesteśmy osłabieni. Zamiast 7-osobowej załogi mamy jednego opiekuna na 54 podopiecznych. To jest niewykonalne, żeby każdy z nich mógł otrzymać, chociaż podstawową opiekę, taką codzienną, przecież ja jestem sama. 12-godzinne dyżury, nie mam po prostu siły. Nie tylko ja, tak samo koleżanki schodzą ze łzami w oczach. Nie jestem w stanie jedna zrobić tego, co zrobi siedem osób - mówi Ewelina Piskor.


Dyrektor Urszula Styczyńska mówi, że nie zna sytuacji, by na jednej zmianie był tylko jeden opiekun medyczny. Przyznaje jednak, że mogły być kłopoty kadrowe, gdy pojawiały się kolejne zakażenia koronawirusem wśród pracowników.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w DPS-ie przy ulicy Świerkowej stwierdzono w połowie listopada. W tej chwili zakażonych jest 13 pensjonariuszy i dwóch pracowników. Wśród podopiecznych jest 46 ozdrowieńców a wśród pracowników 22.

W Domu Pomocy Społecznej przy Świerkowej w Białymstoku mieszka około 180 pensjonariuszy. Zatrudnionych jest tam około 130 pracowników.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Więcej przypadków zakażenia koronawirusem u pensjonariuszy podlaskich DPS-ów

5.12.2020, 13:42

Jesienią więcej przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzanych jest u pensjonariuszy DPS-ów - przyznaje wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Zostań Świętym Mikołajem i pomóż podopiecznym DPS w Białymstoku

3.12.2020, 08:54

W grudniu wielu z nas chce poczuć się jak prawdziwy Święty Mikołaj... a my podpowiadamy, kogo wybrać na adresatów prezentów.


W sejneńskim Domu Pomocy Społecznej, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek, wykryto ognisko koronawirusa

3.12.2020, 07:09

Do tej pory potwierdzono go u ponad 20 podopiecznych i trzech pracowników placówki. Trzy osoby zmarły, ale nie wiadomo, czy bezpośrednią przyczyną ich zgonów był Covid-19.


Duże ognisko koronawirusa w suwalskim DPS-ie "Kalina"

13.11.2020, 19:14

W suwalskim Domu Pomocy Społecznej "Kalina" wykryto duże ognisko koronawirusa. Zarażonych jest 135 z 180 podopiecznych.


Dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów

4.07.2020, 10:06

Ponad 326 milionów złotych trafi wkrótce do Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej na wsparcie domów pomocy społecznej - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok