Radio Białystok | Wiadomości | Wernisaż wystawy poświęconej Tamarze Sołoniewicz w Galerii Narewka

Wernisaż wystawy poświęconej Tamarze Sołoniewicz w Galerii Narewka

autor: Adam Janczewski

27.12.2020, 14:15, akt. 14:30

To zbiór unikatowych fotografii przedstawiających podlaską wieś, znaną reportażystkę i dokumentalistkę i jej ekipę filmową. W Galerii Narewka w niedzielę (27.12) wernisaż wystawy poświęconej patronce tego miejsca - Tamarze Sołoniewicz.

Galeria im. Tamary Sołoniewicz, Narewka, foto M. Zabrocki
Galeria im. Tamary Sołoniewicz, Narewka, foto M. Zabrocki

Pracownikom placówki udało się dotrzeć do unikatowych zdjęć autorstwa Pawła Karpiuka z planu filmowego filmu "Kresowa ballada 1935".


Mieliśmy to szczęście, że w jednym z domów w Narewce znaleziono klisze z planu filmowego, które przeleżały na strychu 35 lat i nigdy nie były wywołane. Okazało się, że autor tych zdjęć, mając 19 lat, dostał się w 1985 roku na plan filmowy w Narewce, gdzie Tamara Sołoniewicz kręciła wiele scen i aparatem Zenit fotografował prace ekipy filmowej - opowiada instruktor kultury w galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce Katarzyna Bielawska.


Wystawa podzielona jest na dwie części. W jednej sali będą fotografie przedstawiające ekipę filmową, a w drugiej prezentowane będzie tło kulturowe. 


Widzimy tam stroje ludowe, wnętrza chat i wystrój tych domów. Jest też na przykład wzbudzająca wiele emocji postać, czyli znachorka, szeptucha. O całą tę etnografię, otoczkę obyczajową Tamara Sołoniewicz bardzo dbała - dodaje Katarzyna Bielawska.


W jej ocenie przypominanie o Tamarze Sołoniewicz jest ważne dla Narewki, Podlasia, a także całej polskiej kultury. "Dzisiaj jej styl określany jest mianem białostockiej szkoły reportażu. Tamara Sołoniewicz połączyła realizm z mistycyzmem podlaskim" - podkreśla Bielawska.

Zdjęcia poddane były wielomiesięcznej obróbce cyfrowej. Nie były kadrowane, a jedynie wyretuszowane tak, by dobrze wyglądały w formatach 100 na 70 cm i 70 na 50 cm. Na wystawę wybrano 30 fotografii.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o 16:00. Z powodu ograniczeń pandemicznych na razie nie będzie można jej regularnie oglądać. Galeria Narewka będzie natomiast udostępniać fotografie publikowane na wystawie na swoim profilu na Facebooku.

Tamara Sołoniewicz urodziła się w Narewce w 1938 roku. Z Telewizją Polską była związana od lat 60. Jej filmy, opowiadające głównie o Białostocczyźnie i jej mieszkańcach, były wielokrotnie nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Najbardziej znane i utytułowane to: Kresowa Ballada, Matecznik, Antygona w stodole, Hela Pacewiczówna z Zadworzan i Wąski tor.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Festiwal "Folklor i tożsamość pogranicza" w Narewce

5.09.2020, 17:05

Prelekcje historyczne, warsztaty rękodzieła i koncerty zespołów - to wszystko festiwal "Folklor i tożsamość pogranicza" w Narewce. W galerii im. Tamary Sołoniewicz odbyła się dyskusja na temat pogranicza, lokalnej gwary, a także regionalnych wyszywanych koszul.


Galeria im. Tamary Sołoniewicz znów otwarta 2.07.2020

2.07.2020, 13:55

W audycji Pad znakam Pahoni odwiedzimy dziś Galerię im. Tamary Sołoniewicz w Narewce.


Wystawy Galerii im. Tamary Sołoniewicz z Narewki w internecie. 06.04.2020 r.

6.04.2020, 13:24

W okresie pandemii koronowirusa, palcówki kultury, swoją działalność przenoszą do świata wirtualnego. Dziś zapraszamy do Narewki, do Galerii im. Tamary Sołoniewicz, wystawy której możemy oglądać w internecie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok