Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska malarka tworzy na Jasnej Górze

Podlaska malarka tworzy na Jasnej Górze

29.07.2009, 08:15, akt. 08:15

foto: Piotr Wąż
foto: Piotr Wąż

W najważniejszym miejscu kultu maryjnego w Polsce powstaną wkrótce dwa dzieła Honoraty Wincenciak-Zamostnej. Na co dzień artystka mieszka w Supraślu, gdzie razem z mężem - Bartłomiejem Zamostnym - prowadzą pracownię malarstwa ściennego "Artmur".

Jakiś czas temu ich projektami zainteresował się przeor klasztoru na Jasnej Górze - ojciec Roman Majewski. Spodobały mu się na tyle, że zlecił pracę przy ołtarzu w wieczerniku, a potem również wykonanie sgraffito św. Faustyny. Sgraffito to technika malarstwa ściennego, która polega na nakładaniu na siebie kolejnych, kolorowych warstw tynku. Wielobarwny wzór powstaje poprzez zeskrobywanie wcześniej nałożonych warstw.

Ołtarz zostanie pomalowany w sposób tradycyjny. Malarka zamierza stworzyć tam iluzję głębi, w której pojawią się anioły. Natomiast sgraffito św. Faustyny zastąpi zniszczone wcześniej przez wilgoć. Znajdziemy je we wnęce ściany klasztoru, w poczcie innych świętych, który został wykonany jeszcze w latach '90. Prace na Jasnej Górze powinny zakończyć się na początku sierpnia.

Prace malarskie Zamostni wykonują razem. Ona odpowiada za część artystyczną, on - za techniczną, ale nad projektami pracują wspólnie.

Honorata Wincenciak - Zamostna ukończyła Liceum Plastyczne w Supraślu i ASP w Warszawie. Jest także stypendystką prezydenta Białegostoku. Inne prace jej autorstwa możemy oglądać m.in. w Białowieży czy też na budynku urzędu miejskiego w Ełku, gdzie wykonała panoramę średniowiecznego miasta. (ms)Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRowerBiałystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


Kampus UwB, fot. Lech Pilarski
MÓWI SIĘ
20.05.2019, 15:44, akt. 16:01

Będzie trudniej uzyskać doktorat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok