Radio Białystok | Wiadomości | Samorządowcy apelują o utworzenie Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi

Samorządowcy apelują o utworzenie Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi

autor: Renata Reda

11.01.2021, 17:49, akt. 18:13

O konieczności wsparcia wsi przekonują samorządowcy z całego kraju zrzeszeni w stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski".

Spotkanie samorządowców zrzeszonych w stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski" w Korycinie, fot. Renata Reda
Spotkanie samorządowców zrzeszonych w stowarzyszeniu "Tak! Samorządy dla Polski" w Korycinie, fot. Renata Reda

Przedstawiciele stowarzyszenia podczas spotkania w Korycinie wystosowali specjalne stanowisko do rządu i parlamentu w sprawie utworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi. Samorządowcy chcą, by każda biedna gmina wiejska czy miejsko-wiejska otrzymywała co roku przynajmniej milion złotych.

Pieniądze mogłyby pochodzić na przykład z VAT-u od inwestycji samorządowych, ale i z innych źródeł - mówi wójt Korycina Mirosław Lech. Wymienia między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, subwencje ekologiczne, budżetu państwa i spółki Skarbu Państwa.

Wójt Puńska Witold Liszkowski podkreśla, że na wsi wciąż największą bolączką są złej jakości drogi. Trzeba też inwestować w kanalizację czy odnawialne źródła energii.

Obszary wiejskie potrzebują ogromnego wsparcia, bo to jest z korzyścią też dla dużych miast - przekonuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Mówił, że duże metropolie nie chcą być „samotnymi wyspami rozwoju na pustyni”: 


Nie jest w interesie miasta, aby tylko miasto się rozwijało, nie może się całe województwo koncentrować tylko na jednym mieście. Dlatego chcemy pokazać potrzeby wsi i wskazać drogi wyjścia z trudnej sytuacji - powiedział prezydent Truskolaski.


Na temat potrzeby rozwoju polskiej wsi będą rozmawiać uczestnicy konferencji on-line, która odbędzie się 21 stycznia. Zorganizuje je Zakład Rozwoju Lokalnego i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku. W spotkaniu ma wziąć udział zdalnie około dwustu osób: naukowców i samorządowców.

W dzisiejszym spotkaniu w Korycinie uczestniczyli: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak, wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski i wójt gminy Korycin Mirosław Lech.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Walka ze smogiem nie jest priorytetem samorządów, m.in. Białegostoku - ocenia PAS

9.01.2021, 07:49

Walka ze smogiem nie jest priorytetem władz wielu polskich samorządów, a wśród nich - Białegostoku. Wskazują na to autorzy najnowszego raportu "Polskiego Alarmu Smogowego".


Zarząd województwa podlaskiego przyznał 3 mln zł na projekty lokalne dla sześciu gmin

7.01.2021, 16:52

Trzy miliony złotych unijnego wsparcia na sześć gminnych inwestycji w regionie przyznał zarząd województwa podlaskiego.


Podlaskie samorządy dostaną ponad 180 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

8.12.2020, 17:21

26 milionów złotych na przebudowę Teatru Dramatycznego w Białymstoku. To największa dotacja, która trafi do naszego regionu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest już lista projektów, które dostały dofinansowanie.


Premier: rządowy fundusz inwestycji lokalnych to 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia

8.12.2020, 13:24

W ramach rządowego funduszu inwestycji lokalnych 12 mld zł bezzwrotnego wsparcia zostanie przeznaczone na m.in. projekty infrastrukturalne, edukacyjne, cyfryzację - powiedział we wtorek (8.12) premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok