Radio Białystok | Wiadomości | Dyskusja białostockich radnych o pomyśle pozbawienia honorowego obywatelstwa papieża Jana Pawła II i abp. Głódzia

Dyskusja białostockich radnych o pomyśle pozbawienia honorowego obywatelstwa papieża Jana Pawła II i abp. Głódzia

autor: Edyta Wołosik

3.02.2021, 20:15, akt. 20:32

Białostoccy miejscy radni z Komisji Skarg Wniosków i Petycji byli zgodni. Wszyscy uznali w środę (3.02), że wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa Białegostoku papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia jest niezasadny.

Pomnik papieża Jana Pawła II przy archikatedrze, fot. Monika Kalicka
Pomnik papieża Jana Pawła II przy archikatedrze, fot. Monika Kalicka

Radni o pomyśle pozbawienia honorowego obywatelstwa papieża Jana Pawła II i abp. Głódzia - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na najbliższej sesji - 22 lutego - zajmować się tym jeszcze będą wszyscy radni. Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa Białegostoku papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia wpłynął do biura Rady Miasta na początku grudnia.

Złożyła go osoba prywatna, która nie zgodziła się na upublicznienie swoich danych. Wśród zarzutów pojawia się m.in. to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele.


- Zarzuty uważam za całkowicie bezpodstawne, a ktoś kto składał ten wniosek jest nacechowany wyjątkowo złą wolą - mówi radny Koalicji Obywatelskiej Marcin Moskwa.


Radny Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Klimaszewski dodaje: "pismo niepoważne, a jakim wielkim cynikiem musi być człowiek, który je złożył".

Wszyscy radni z Komisji Skarg Wniosków i Petycji byli tego samego zdania, dlatego przygotowali odpowiedź i jak mówi przewodnicząca Komisji - radna Katarzyna Jamróz petycję uznali za niezasadną.

Radni z Komisji Skarg Wniosków i Petycji stwierdzili też, że nie można sytuacji papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia porównywać do niedawnej decyzji o pozbawieniu honorowego obywatelstwa Białegostoku Henryka Gulbinowicza, bo w przypadku kardynała oskarżenia potwierdziła Stolica Apostolska i decyzja radnych była konsekwencją decyzji władz kościelnych.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy działacze Forum Młodych PiS występują w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

10.12.2020, 17:03

To odpowiedź na działania młodzieżówki Partii "Razem" i ochrona dobrego imienia papieża - Polaka. Działacze Forum Młodych PiS napisali petycję do radnych Białegostoku w sprawie tytułu honorowego obywatela miasta przyznanego w 1996 roku Janowi Pawłowi II.


Białostoccy radni odebrali honorowe obywatelstwo kard. Gulbinowiczowi

23.11.2020, 10:10

Radni Białegostoku odebrali pośmiertnie honorowe obywatelstwo miasta kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. Stosowną uchwałę przyjęli większością głosów na poniedziałkowej (23.11) sesji. Uchwała jest konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.


Abp Sławoj Leszek Głódź odchodzi na emeryturę

13.08.2020, 18:11

Papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.


Prezydent Białegostoku chce sprawdzić, czy trzej honorowi obywatele miasta są godni, by nosić ten tytuł

23.05.2019, 14:29

Prezydent Białegostoku chce wyjaśnić wątpliwości co do trzech honorowych obywateli miasta. Chce mieć pewność, że są godni, by nosić ten tytuł. 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok