Radio Białystok | Wiadomości | WSA w Białymstoku uchylił dwie decyzje sanepidu o skierowaniu na przymusową kwarantannę

WSA w Białymstoku uchylił dwie decyzje sanepidu o skierowaniu na przymusową kwarantannę

autor: Ryszard Minko

4.02.2021, 14:36, akt. 14:48

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił dwie decyzje sanepidu o skierowaniu na przymusową kwarantannę po potencjalnym kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. To pierwsze takie rozstrzygnięcia w regionie.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajmował się dwiema skargami mieszkańców powiatu monieckiego, którzy w lipcu ubiegłego roku decyzją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej zostali skierowani na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Powodem było wskazanie ich jako osoby z kontaktu, przez zakażonego koronawirusem. Skarżący odwołali się od tej decyzji do Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, ale ten utrzymał w mocy decyzję inspektora powiatowego. Dlatego sprawa trafiła do sądu, który na niejawnym posiedzeniu uchylił decyzję inspekcji sanitarnej. 

Zdaniem sądu, nie było podstaw do wydania decyzji o przymusowej kwarantannie, bo "inspekcja sanitarna nie zweryfikowała czy skarżący faktycznie mieli kontakt z osobą zakażoną" – mówi rzecznik Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego sędzia Andrzej Melezini.

Wyrok jest nieprawomocny. To pierwsze takie rozstrzygnięcie sądu w Białymstoku. Wcześniej z powodów błędów w dokumentach wystawianych przez sanepid - sąd uchylił 6 decyzji inspekcji dotyczących kar pieniężnych za złamanie zakazu przemieszczania się.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kontrole sanepidu w otwartych lokalach gastronomicznych i dyskotekach w Białymstoku

2.02.2021, 15:08

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku prowadzi dwa postępowania dotyczące przedsiębiorców, którzy mimo zakazu otworzyli swoje lokale. Musieli je zamknąć. Teraz mogą zapłacić do 30 tys. zł kary za złamanie obostrzeń.


Podlaski sanepid nałożył ponad 90 tys. zł kar za łamanie przepisów epidemicznych

1.02.2021, 12:19

Ponad 90 tysięcy złotych kar administracyjnych naliczył podlaski sanepid wobec osób łamiących obostrzenia sanitarne związane z drugą falą epidemii koronawirusa.


Siłownie znajdują sposoby na ominięcie zakazów i funkcjonowanie w czasie pandemii

22.01.2021, 14:37

Przygotowanie do zawodów sportowych, członkostwo w Polskim Związku Przeciągania Liny, czy uczestnictwo w kursach edukacji ruchowej. Siłownie i kluby fitness wciąż znajdują nowe sposoby na ominięcie zakazów i legalne funkcjonowanie w czasie pandemii.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok