Radio Białystok | Wiadomości | PK: decyzja białostockiej prokuratury o postępowaniu sprawdzającym dot. przerywania ciąży - błędna i nieuzasadniona

PK: decyzja białostockiej prokuratury o postępowaniu sprawdzającym dot. przerywania ciąży - błędna i nieuzasadniona

9.02.2021, 14:09, akt. 14:20

Czynności sprawdzające podjęte przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku w związku z zawiadomieniem dotyczącym zabiegów przerywania ciąży w jednym ze szpitali, były błędne i nieuzasadnione - oświadczyła we wtorek (09.02) Prokuratura Krajowa.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
PK: decyzja białostockiej prokuratury o postępowaniu sprawdzającym dot. przerywania ciąży - błędna i nieuzasadniona - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodziło o sprawdzanie, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa z zawiadomienia jednej z organizacji, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez miejscowy szpital kliniczny; zawiadomienie dotyczy zabiegów przerywania ciąży - w ocenie zawiadamiającego - przeprowadzonych z naruszeniem prawa.

W związku z postępowaniem sprawdzającym, prokuratura zwróciła się o informacje do szpitala. 

Prokuratura zwróciła się w wnioskiem o udostępnienie danych dotyczących terminacji ciąży w szpitalu po 22 października. Szpital zbiera te dane w klinikach i analizuje pod kątem możliwości udostępnienia tego materiału prokuraturze

- poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Chodzi o okres po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku o niezgodności z Konstytucją aborcji wykonanej m.in. w związku z podejrzeniem choroby lub wady genetycznej płodu, ale przed publikacją tego orzeczenia, czyli przed 27 stycznia 2021 roku.

O sprawie napisał w miniony poniedziałek (08.02) Dziennik Gazeta Prawna. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst zaznaczył, że nie ma wszczętego w tej sprawie postępowania przygotowawczego, a prowadzone są jedynie czynności w ramach postępowania sprawdzającego i po nich zapadnie decyzja, czy są podstawy do śledztwa.

Tymczasem w ocenie Prokuratury Krajowej, białostocka prokuratura "błędnie rozpoczęła czynności uznając, że w związku z zawiadomieniem zachodzi potrzeba sprawdzenia zdarzeń w nim opisanych".

Zawiadomienie o przestępstwie odnosiło się do zdarzeń, mających miejsce przed publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży w "Dzienniku Ustaw". Działania podjęte przez prokuraturę były niezasadne, gdyż wyrok TK obowiązuje od jego publikacji, a nie od jego wydania

- głosi stanowisko PK przekazane we wtorek PAP.

W tej sytuacji Prokuratura Krajowa, działając w trybie ustawowego nadzoru nad podległymi jej jednostkami "zwróciła uwagę Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku na nieprawidłowości w działaniu Prokuratury Okręgowej w Białymstoku".

Zawiadomienie, którego dotyczy ta sprawa, złożyła Fundacja "Pro-Prawo do Życia"

Zawiadomienie, którego dotyczy ta sprawa, złożyła Fundacja "Pro-Prawo do Życia"; pod koniec stycznia informowała o skierowaniu takich zawiadomień do prokuratur w kraju, dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć placówek szpitalnych - wśród nich wymieniono USK w Białymstoku.

Organizacja pisze w zawiadomieniach o tym, że między 22 października a 21 grudnia ub. roku przeprowadzono łącznie w tych szpitalach 76 aborcji - w jej ocenie - z naruszeniem prawa. 

Zawiadomienie dotyczyło tego, że w USK miały być dokonywane zabiegi aborcji z uwagi na przesłankę embriopatologiczną. W związku z tym zawiadomieniem prokurator, w standardowym trybie wystąpił do szpitala z pytaniem o to, czy takie zabiegi rzeczywiście się odbywały i nadesłanie kopii dokumentacji

- mówił prok. Janyst.

Postępowanie sprawdzające trwa zwykle 30 dni, choć w szczególnych sytuacjach może być przedłużane. Po jego zakończeniu prokuratura może wszcząć śledztwo lub tego odmówić.

Po publikacji Dziennika Gazety Prawnej zaniepokojenie prowadzonym w Białymstoku postępowaniem wyraził "zespół pomocy prawnej protestującym", utworzony prze Izbie Adwokackiej w Białymstoku.

"Zespół podkreśla, że zgodnie z art. 190 ust. 3 Konstytucji RP orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wchodzą w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co w wypadku wyroku w sprawie K 1/20 nastąpiło w dniu 27 stycznia 2021 r. Większość środowisk prawniczych, w tym niżej podpisani, stoi na stanowisku, że do tego dnia zabiegi terminacji ciąży dokonywane ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, były legalne" - głosi oświadczenie opublikowane w mediach społecznościowych Izby.

W ocenie białostockich adwokatów podpisanych pod tym stanowiskiem, rażąco godząca w "prawo do ochrony prywatności, prawo do ochrony danych osobowych, prawa pacjenta oraz tajemnicę lekarską" jest próba uzyskania ze szpitala danych pacjentek, które poddały się zabiegowi w okresie od 23 października 2020 r. do 27 stycznia 2021 r., "ze wskazaniem na podstawie jakiej przesłanki ujętej w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przeprowadzono poszczególne zabiegi". 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zakończył się proces odwoławczy byłego policjanta, który spowodował w Sokółce wypadek

4.02.2021, 13:20

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w czwartek proces odwoławczy byłego już policjanta, w pierwszej instancji skazanego za to, że pod wpływem alkoholu spowodował w styczniu 2015 roku w Sokółce śmiertelny wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia.


W Białymstoku zakończył się proces oskarżonego o wywołanie pożaru w hotelowej saunie

28.01.2021, 18:21

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w czwartek (28.01) proces mężczyzny oskarżonego o to, że doprowadził do pożaru sauny i związanych z tym dużych strat materialnych w jednym z hoteli w Supraślu. Mężczyzna miał położyć ręcznik w taki sposób, że zaczął się on palić pod wpływem wysokiej temperatury.


Białostocki sąd rozpatruje apelację w sprawie nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej

27.01.2021, 15:18

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w środę proces dwóch mężczyzn oskarżonych o nielegalne udostępnianie kilkunastu innym osobom sygnału płatnej kodowanej platformy satelitarnej. Sąd pierwszej instancji skazał obu na prace społeczne, mają też zapłacić w sumie ponad 126 tys. zł tytułem wyrównania strat platformy NC+.


Warunkowe umorzenie sprawy kibica, który wbiegł na murawę po meczu Jagiellonii

27.01.2021, 09:28

Warunkowe umorzenie postępowania karnego na rok próby, 500 zł na cel społeczny - taki wyrok zapadł w środę (27.01) wobec kibica piłkarskiego, który po meczu Jagiellonii i Wisły Kraków zszedł z trybun białostockiego stadionu na boisko, by zrobić sobie zdjęcie z Jakubem Błaszczykowskim. Mężczyzna stanął przed Sądem Rejonowym w Białymstoku pod zarzutem naruszenia przepisów bezpieczeństwa imprez masowych.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Fot. Grzegorz Pilat
REGION
28.03.2024, 18:26, akt. 18:47

Samorządowe wsparcie dla wsi












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok