Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd złagodził karę jednemu z napastników, którzy okradli kobietę handlującą złotą biżuterią

Białostocki sąd złagodził karę jednemu z napastników, którzy okradli kobietę handlującą złotą biżuterią

2.03.2021, 17:47, akt. 17:52

Na 4,5 roku więzienia skazał we wtorek (02.03) Sąd Apelacyjny w Białymstoku mężczyznę, współoskarżonego o napad w Przasnyszu na kobietę handlującą złotą biżuterią. Skazana została też kobieta, która wcześniej - pod pozorem zakupu - dokonała rozpoznania.

Fotolia.com
Fotolia.com

Białostocki sąd złagodził karę jednemu z napastników, którzy okradli kobietę handlującą złotą biżuterią - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd odwoławczy zajmował się dwoma apelacjami

Wyrok jest prawomocny. Sąd odwoławczy zajmował się dwoma apelacjami i częściowo uwzględnił jedną z nich, karę 5,5 roku więzienia obniżając o rok. Apelacji nie składano w sprawie drugiego ze sprawców, który przez sąd pierwszej instancji został skazany na 4 lata więzienia.

Do napadu doszło w styczniu ubiegłego roku. Dwóch mężczyzn weszło do mieszkania starszej kobiety, o której było wiadomo, że handluje złotą biżuterią. Skrępowali ją i zakneblowali, grozili śmiercią używając noża. Zabrali biżuterię wartą co najmniej 26 tys. zł i nie mniej niż 240 zł w  gotówce.

Gdy uciekli, kobiecie udało się oswobodzić i zawiadomić policję, ale z zawałem serca trafiła do szpitala.

W sprawie policja zatrzymała nie tylko podejrzanych o dokonanie tego rozboju, ale również żonę jednego z nich. Okazało się bowiem, że dzień wcześniej umówiła się ona z tą kobietą, twierdziła, że jest zainteresowana zakupem biżuterii. Na miejscu robiła też zdjęcia kolczyków i innych wyrobów ze złota. 

Według śledczych, rzeczywistym celem było jednak rozpoznanie przed napadem; a zwłaszcza ustalenie miejsca przechowywania kosztowności w mieszkaniu.


Mężczyźni odpowiadali przed sądem za rozbój z użyciem noża

Mężczyźni odpowiadali przed sądem za rozbój z użyciem noża oraz m.in. za kradzież dokumentu tożsamości, kobieta - za udzielenie pomocy  sprawcom tego przestępstwa.

W lipcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał mężczyzn na kary 4 i 5,5 roku więzienia, kobietę - na pół roku więzienia i rok ograniczenia wolności, poprzez 20 godzin prac społecznych miesięcznie.

Apelacje złożyli obrońcy skazanego na 5,5 roku więzienia i kobiety, której zarzucono pomoc w tym rozboju. Obrońca sprawcy, który to oskarżony przyznał się do udziału w napadzie, choć nie do grożenia śmiercią, chciał łagodniejszej kary, maksymalnie 4 lat więzienia (wyrok w jego przypadku był w pierwszej instancji wyższy również w związku z tym, iż jest on recydywistą).

Obrońca kobiety wnioskował o uniewinnienie. Argumentował, że nie wiedziała ona o planie napadu, a informacje co prawda przekazała, ale dlatego, że kolega męża miał być zainteresowany zakupem biżuterii.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok we wtorek częściowo zmienił w przypadku kary 5,5 roku więzienia, obniżając ją do 4,5 roku. Uznał, że wyrok był rażąco surowy, a sąd pierwszej instancji w niedostatecznym  stopniu uwzględnił okoliczności łagodzące, takie jak przyznanie się  sprawcy i fakt, iż np. pomógł ustalić udział w przestępstwie kobiety, jego skruchę oraz obecną postawę, polegającą na tym, iż aktywnie bierze on udział w działaniach resocjalizacyjnych w trakcie tymczasowego aresztowania.

Jednocześnie sąd odwoławczy ocenił, że nie ma powodów do zmiany kary  wobec kobiety. Karę, która polega na odbyciu kary pół roku pozbawienia wolności (najprawdopodobniej w formie dozoru elektronicznego), a później rocznym okresie prac społecznych, uznał wręcz za "dość łagodną" w relacji do roli, jaką skazana pełniła w przestępstwie. 

Uznał za udowodnione, iż wiedziała ona o planach rozboju; przyjął jednak, że mogła nie wiedzieć, iż dojdzie do grożenia śmiercią i użycia noża.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


69-letnią oszustkę zatrzymali podlascy policjanci

15.02.2021, 11:50

Poszkodowanych osób mogą być dziesiątki w całym kraju. 69-letnią oszustkę zatrzymali podlascy policjanci na terenie województwa wielkopolskiego. Trzy lata temu kobieta, pod pretekstem odszkodowań, okradła kilku mieszkańców województwa podlaskiego. Wpadła przez charakterystyczne znamiona na szyi.


Okradali seniorów podając się za pracowników wodociągów - grozi im do 5 lat więzienia

13.07.2020, 13:05

Podawali się za pracowników wodociągów i okradali starsze osoby. W ten sposób działała w woj. podlaskim dwójka złodziei, którą zatrzymali białostoccy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami z Wrocławia.


Złodzieje wracali z włamania. Wpadli, bo mieli wypadek

9.06.2020, 12:15

Policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o włamanie i kradzież m.in. biżuterii należącej do mieszkanki gminy Szumowo. Sprawa wyszła na jaw, bo łupy ukryto w samochodzie, który na zakręcie wypadł z drogi.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok