Radio Białystok | Wiadomości | Jawność wynagrodzeń ma zapobiec dyskryminacji płacowej - KE pracuje nad dyrektywą

Jawność wynagrodzeń ma zapobiec dyskryminacji płacowej - KE pracuje nad dyrektywą

autor: Katarzyna Kozłowska

31.03.2021, 15:32, akt. 19:21

Obowiązek ujawniania wynagrodzeń zakłada projekt dyrektywy, nad którą pracuje Komisja Europejska. Chodzi m.in. o zapobieganie dyskryminacji płacowej np. ze względu na płeć.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Jawność wynagrodzeń ma zapobiegać dyskryminacji płacowej - relacja Katarzyna Kozłowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowe przepisy zobowiążą pracodawców do udostępniania pracownikom danych dotyczących wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Pomysł chwalą związki zawodowe, zastrzeżenia mają pracodawcy.

Wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców Wojciech Winogrodzki tłumaczy, że o ile idea równej płacy za tę samą pracę jest słuszna, to z jej realizacją może być trudno.


- W mojej branży jawność wynagrodzeń natychmiast skończyłaby się propozycjami podkupienia pracowników, ponieważ na rynku jest drastyczny deficyt specjalistów z branży IT. Uważam, że ten obszar powinien absolutnie pozostać poza sferą regulacji prawnej - uważa Wojciech Winogrodzki.



Pomysł jawnych wynagrodzeń chwalą natomiast związkowcy. Zdaniem przewodniczącego podlaskiej "Solidarności" Józefa Mozolewskiego jest on potrzebny zwłaszcza w firmach, w których nie ma silnych związków zawodowych.


- Dla pracodawcy jest łatwiej żonglować wynagrodzeniem pracowników - czym mniejsze wynagrodzenie, tym będą mniejsze koszty - podkreśla Józef Mozolewski z "Solidarności". - Jak podaje GUS, w Polsce dochodzi do 20 proc. rozwarstwienia płac na danym stanowisku - dodaje przewodniczący podlaskiego OPZZ Jarosław Niczewski.


Nowe przepisy mają zapobiegać dyskryminacji, jednak zdaniem Jolanty Adamskiej z kancelarii prawnej Bieluk i Partnerzy nakaz równego traktowania i zakaz dyskryminacji wynagrodzeń zawarte są już w polskim Kodeksie pracy.

Unijna dyrektywa przewiduje też możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji płacowej. Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Barometr zawodów - gdzie w Podlaskiem jest za dużo pracowników, a gdzie ich brakuje?

8.03.2021, 16:32

Za mało budowlańców, lekarzy czy piekarzy za dużo ekonomistów. Tak w skrócie podlaski rynek pracy oceniają eksperci. Przygotowany przez nich barometr zawodów pokazuje, gdzie w tym roku jest za dużo pracowników w określonym zawodzie, a gdzie ich brakuje.


Co zrobić, by artyści nie uciekali z zawodu w poszukiwaniu zatrudnienia?

25.02.2021, 12:39

Środowisko polskich artystów liczy ok. 65 tys. osób, wśród których na bardzo wysokie zarobki mogą liczyć nieliczni artyści. Większość osiąga dochody przeciętne lub niskie. Niemal 30 proc. z nich otrzymuje wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej.


Trzynasta pensja

24.02.2021, 11:08

"Trzynastka" to dodatek do wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej. Do kiedy należy wypłacić trzynastą pensję? Komu przysługuje?





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok