Radio Białystok | Wiadomości | Trzej policjanci z Hajnówki oskarżeni o pomoc w tuszowaniu przestępstwa

Trzej policjanci z Hajnówki oskarżeni o pomoc w tuszowaniu przestępstwa

9.04.2021, 17:30, akt. 17:50

Przed sądem w Hajnówce staną trzej miejscowi policjanci oskarżeni o to, że pomogli podejrzewanemu o przestępstwo uniknąć odpowiedzialności karnej; chodziło o grożenie bronią innym osobom. Jeden z oskarżonych został ze służby zwolniony, dwaj są zawieszeni.

Fotolia.com
Fotolia.com

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, po zawiadomieniu Biura Spraw Wewnętrznych Policji. Chodziło o incydent z grudnia 2019 roku, który miał miejsce w Hajnówce. W nocy przy jednym z bloków doszło do kłótni, w czasie której jeden z mężczyzn zaczął dwóm innym osobom, z grupy zgromadzonej tam młodzieży, grozić bronią.

Na miejsce został wezwany policyjny patrol. Według ustaleń śledztwa, sprawca skontaktował się ze znajomym funkcjonariuszem, wówczas zastępcą dyżurnego miejscowej komendy powiatowej policji. Prokuratura zarzuciła temu policjantowi, że pomógł sprawę gróźb karalnych zatuszować, bo skontaktował się z patrolem i poinstruował funkcjonariuszy co mają zrobić, by ostatecznie nie doszło do postawienia zarzutów, czym - w ocenie prokuratury - działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego, a w celu osiągnięcia korzyści osobistej (uniknięcia odpowiedzialności) przez znajomego.

Do tego też policjanci oddali mu telefon komórkowy, który na miejscu zgubił ów znajomy, podejrzewany o groźby karalne (aparat znaleźli i przekazali policji świadkowie), a potem mu go zwrócił. W ocenie śledczych, utrudniał w ten sposób postępowanie karne i pomógł w uniknięciu odpowiedzialności.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli również dwaj funkcjonariusze z patrolu; w ich przypadku przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków miało polegać na tym, że zaniechali działań wymaganych od nich prawem na miejscu wezwania, czyli ustalenia sprawcy gróźb oraz tego, czy rzeczywiście posługiwał się bronią, a wzięli od świadków telefon tej osoby i przekazali go zastępcy dyżurnego.

Według śledczych, zataili to w dokumentacji z interwencji, czym utrudnili postępowanie i pomagali sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej.

Jak poinformowała prokuratura, w śledztwie jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, drugi również choć częściowo, trzeci się nie przyznał. Zastosowano wobec nich zawieszenie w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Jak poinformował rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, obecnie jeden z funkcjonariuszy jest już poza policją, wobec dwóch innych utrzymywane jest zawieszenie w czynnościach służbowych; w przypadku prawomocnego skazania również oni zostaną zwolnieni ze służby.

Sąd w Hajnówce (wydział zamiejscowy Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim) nie wyznaczył jeszcze terminu rozpoczęcia tego procesu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd odroczył proces policjanta oskarżonego o przekroczenie uprawnień

26.03.2021, 16:16

Nie udało się białostockiemu sądowi zakończyć w piątek (26.03) procesu policjanta, który użył broni i postrzelił mężczyznę uciekającego przed zatrzymaniem. Prokuratura zarzuca funkcjonariuszowi przekroczenie uprawnień i uważa oddanie strzałów w tej konkretnej sytuacji za bezprawne.


Rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o bezprawne użycie broni

17.02.2021, 18:03

Miał niezgodnie z przepisami użyć broni służbowej i postrzelić uciekającego mężczyznę. Policjant oskarżony o przekroczenie uprawnień stanął w środę (17.02) przed białostockim sądem.


Policjant oskarżony o przekroczenie granic obrony koniecznej usłyszał wyrok

14.12.2020, 15:31

Umorzenie postępowania karnego, przy jednym z zarzutów warunkowe, z 2-letnim okresem próby - taki wyrok zapadł w poniedziałek (14.12) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w sprawie policjanta oskarżonego m.in. o przekroczenie granic obrony koniecznej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok