Radio Białystok | Wiadomości | Drożeją grunty w województwie podlaskim

Drożeją grunty w województwie podlaskim

autor: Adam Janczewski

5.05.2021, 11:16, akt. 11:24

Rosną ceny gruntów w województwie podlaskim. Są droższe niż przed rokiem od kilku do kilkunastu procent - wynika z analiz ekspertów do spraw nieruchomości. Stawki rosną w zależności od lokalizacji i rodzaju gruntów.

urope - Fotolia.com
urope - Fotolia.com

Drożeją grunty w województwie podlaskim - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wyraźnie większe zainteresowanie na rynku - a co za tym idzie wyższe ceny - obserwują pośrednicy, ale też samorządowcy - na przykład w powiecie białostockim.

Skalę widać po wnioskach składanych do ewidencji gruntów i budynków w naszym wydziale geodezji. W całym ubiegłym roku mieliśmy 10 tysięcy wniosków, a w tym - po czterech miesiącach - już mamy 10 tysięcy. Jeżeli wciąż będzie taka skala, to wydamy ich trzy razy więcej niż w tamtym roku - szacuje starosta białostocki Jan Perkowski. 


W jego ocenie coraz więcej jest też wydawanych pozwoleń na budowę, a to oznacza, że wiele osób decyduje się nie tylko na zakup gruntu, ale też na zamieszkanie pod miastem.

Grunty w cenie

Eksperci do spraw nieruchomości obserwują wzrost cen każdego rodzaju gruntów.

Musimy podzielić działki na rolne i budowlane, natomiast i tu i tu obserwujemy wzrost cen. Ceny za hektar gruntów rolnych na przestrzeni tamtego roku i kilku miesięcy tego poszły w górę w granicach 5-10 tys. zł w zależności od miejscowości. Jeżeli chodzi o grunty budowlane, to jeszcze ponad rok temu na obrzeżach Białegostoku można było kupić metr działki budowlanej za 100-120 złotych. Dzisiaj poniżej 150 złotych to jest naprawdę okazja - opisuje sytuację na rynku doradca z biura Express House Alicja Brzozowska.

Działki rekreacyjne też drożeją

Jedną z przyczyn rosnących cen gruntów jest zdecydowanie większy popyt. Widać to na przykładzie działek rekreacyjnych i badań firmy Metrohouse.

Sieć biur nieruchomości przeprowadziła wśród swoich agentów ankietę na temat popularności zakupów działek rekreacyjnych. 67 proc. ankietowanych twierdzi, że w okresie pandemii zaobserwowali znaczący wzrost zainteresowania działkami letniskowymi.

Za potwierdzeniem tej tezy niech świadczy fakt, że w ostatnich 12 miesiącach z baz pośredników znikały takie nieruchomości, które jeszcze do niedawna bezskutecznie oczekiwały na potencjalnego oferenta. W pewnym momencie niektórzy pośrednicy zaczęli nawet narzekać, że choć klientów na działki nie brakuje, problemem stała się ich dostępność – przekonuje Marcin Jańczuk z Metrohouse. 

Taką tendencję widać także na podlaskim rynku.

Miałam w swojej ofercie np. siedlisko - z dala od ludzi, blisko lasu. Byłam w szoku, jak duże było zainteresowanie. Zdecydowanie więcej klientów dzwoniło z dużych miast - Warszawy, Krakowa i sprzedało się to bardzo szybko - mówi Alicja Brzozowska.

Jak wynika z badań firmy Metrohouse, Polacy najchętniej wydaliby na działkę rekreacyjną do 50 tys. złotych - tak deklaruje ponad połowa ankietowanych. Jedynie 11 proc. badanych chciałoby przeznaczyć na ten cel ponad 100 tys. zł.

Gotówka na rynku i pandemia

Eksperci twierdzą, że są główne przyczyny wzrostu cen gruntów. Po pierwsze Polacy i Podlasianie mają pieniądze, które chcą inwestować.

Podlasie to szczególny region. Pomimo tego, że jesteśmy na bardzo niskim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wynagrodzenia, to okazuje się, że Podlasianie mają jednak pieniądze. Szczególnie dzisiaj – w dobie bardzo dużej inflacji – wielu Podlasian chce ulokować pieniądze w to, co według nich jest najbardziej pewne, czyli nieruchomości - tłumaczy ekonomistka dr Ewa Tokajuk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.

Specjaliści tłumaczą, że na wzrost cen gruntów wpłynęła również pandemia i narodowa kwarantanna, ponieważ w wielu osobach wzbudziło to pragnienie posiadania kawałka własnej ziemi.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rosną ceny mieszkań w Białymstoku

12.04.2021, 07:47

Zdarza się już, że za metr kwadratowy trzeba zapłacić powyżej 10 tysięcy złotych - wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Przez rok ceny mieszkań w Białymstoku wzrosły o średnio 7 proc. - wynika z najnowszej analizy Expandera i Rentier.io.


Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci

23.03.2021, 07:14

Domy, mieszkania, samochody, maszyny, a także sprzęt AGD czy narzędzia - to wszystko będzie drożej kosztować - zapowiadają producenci. Powodem jest wzrost cen stali - największy od co najmniej 10 lat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczy


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok