Radio Białystok | Wiadomości | Kolejnych pięć osób z ministerialnymi odznaczeniami "Za opiekę nad zabytkami"

Kolejnych pięć osób z ministerialnymi odznaczeniami "Za opiekę nad zabytkami"

6.05.2021, 15:06, akt. 15:17

Pięciu osobom: trzem księżom i dwóm byłym pracownikom urzędu ochrony zabytków za opiekę nad zabytkami w Podlaskiem - przyznano ministerialne Złote Odznaki "Za opiekę nad zabytkami". W czwartek (06.05) trzech księży odebrało odznaczenie z rąk głównego konserwatora zabytków, wiceminister kultury Magdaleny Gawin.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Kolejnych pięć osób z ministerialnymi odznaczeniami "Za opiekę nad zabytkami" - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki przyznało na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wyróżnienie otrzymali: proboszcz parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Knyszynie ks. Andrzej Sadowski, proboszcz parafii pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku (Sanktuarium Matki Bożej w Różanymstoku) salezjanin ks. Adam Wtulich, proboszcz parafii prawosławnej Św. Ap. Jana Teologa w Mostowlanach ks. Sławomir Jakimiuk, a także dwóch emerytowanych pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku: Jerzy Tołłoczko, a także Bolesław Gadowski z delegatury WUOZ w Łomży.

Zabytki to nie są tylko obiekty, każdy zabytek jest związany nie tylko z historią, z przeszłością, ale również z teraźniejszością: ktoś o niego dbał, ktoś musiał złożyć wniosek, ktoś musiał następnie prowadzić wszystkie prace konserwatorskie, odwiedzać ten zabytek, ktoś musiał się o ten zabytek martwić aż w końcu do tego finalnego efektu, kiedy widzimy piękne obiekty, które odzyskują swoją świetność

- mówiła przed wręczeniem odznak w Białymstoku wiceminister Magdalena Gawin.

Zwracając się do wyróżnionych osób, Magdalena Gawin powiedziała, że to dla niej wielki honor i przyjemność "osobiście podziękować za cały trud włożony w zabytki".

W czwartek odznaki osobiście odebrały trzy osoby; trzech księży.

Za ochronę nad obiektami parafialnymi w Knyszynie, a przede wszystkim za ochronę XIX-wiecznego lamusa plebańskiego odznakę otrzymał ks. Andrzej Sadowski. 

To nie tylko nagroda, ale i zachęta do tego, by w tym starym grodzie, jakim jest Knyszyn, podejmować trud odnawiania tego, co jest historią przeszłości

- powiedział dziennikarzom ks. Andrzej Sadowski. Dodał, że to wyróżnienie nie tylko dla niego, ale dla całej parafii i dla wszystkich, którzy przyczynili się do odnowy lamusa plebańskiego.

Podobnie o nagrodzie, która jest nie tylko formą docenienia, ale też zachętą i mobilizacją do dalszej troski o zabytek, powiedział dziennikarzom salezjanin ks. Adam Wtulich, który otrzymał odznakę za szereg prac konserwatorskich i remontowych przy zabytku, jakim jest sanktuarium w Różanymstoku, znajdujące się w zabudowaniach dawnego klasztoru dominikańskiego. 

Od wielu już lat podejmujemy się systematycznie konserwacji, renowacji poszczególnych elementów całego wystroju różanostockiej świątyni, ale również i wszystkich innych budynków, które stanowią kompleks zabytkowy w Różanymstoku. To takie systematyczne, cierpliwe, spokojne z roku na rok przechodzenie z jednego elementu na drugi

- mówił ks. Adam Wtulich.

Natomiast ks. Sławomir Jakimiuk otrzymał odznakę za staranne i kompleksowe prace konserwatorskie m.in. przy drewnianej cerkwi w Mostowlanach. Powiedział dziennikarzom, że to wyróżnienie to dla niego przede wszystkim zaskoczenie. "Cała parafia Mostowlany jest przepiękna, cerkiew urokliwa i jak nie dbać o taką perełkę, która po prostu zachwyca wiernych i tych, którzy przyjeżdżają" - powiedział ks. Jakimiuk.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rekordowa kwota z budżetu samorządu województwa na podlaskie zabytki

27.04.2021, 10:04

Do 3 mln zł wzrósł budżet na prace remontowe i konserwatorskie przy podlaskich zabytkach. Radni wojewódzcy podjęli decyzję w tej sprawie podczas obrad w poniedziałek (26.04) Dofinansowanie otrzyma 65 obiektów wpisanych do rejestru zabytków.


Drewniany lamus plebański w Knyszynie "Zabytkiem zadbanym"

13.04.2021, 20:14

To symboliczne potwierdzenie wygranej w ogólnopolskim konkursie. Tabliczka z napisem "Zabytek zadbany" zawisła na lamusie plebańskim w Knyszynie.


Blisko 90 wniosków w konkursie konserwatora zabytków

3.03.2021, 14:19

Pieniądze będzie można wydać m.in. na prace konserwatorskie lub budowlane. Rekordową liczbę prawie 90 wniosków o dotację na ratowanie zabytków złożono do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.


Władze Łomży wybrały Łomżyńskich Społeczników Roku 2020

27.02.2021, 13:21

Kacper Nizik i Anna Kurządkowska – Kosińska zostali Łomżyńskimi Społecznikami Roku 2020. Za społeczną Inicjatywę Roku uznano doroczną kwestę Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne.


Podlaskie zabytki z ministerialnym wsparciem na renowację

25.02.2021, 19:41

Kościół w Tykocinie, cmentarz tatarski w Kruszynianach czy Pokamedulski Klasztor w Wigrach - m.in. te obiekty dostały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na renowację.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie, fot. Paweł Wądołowski
SZEPIETOWO
13.06.2021, 15:30, akt. 15:37

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok