Radio Białystok | Wiadomości | Z powodu pandemii wiele pań zgłasza się do lekarza z zaawansowanym rakiem

Z powodu pandemii wiele pań zgłasza się do lekarza z zaawansowanym rakiem

6.05.2021, 15:51, akt. 7.05.2021, 07:40

Z powodu pandemii wiele pań trafiających np. do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku ma zaawansowany nowotwór, dlatego z okazji przypadającego 8 maja Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika lekarze apelują do pań, aby zgłaszały się na badania.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

W sobotę (08.05) pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Onkologii (UCO) i wolontariuszki ze Stowarzyszenia Eurydyki będą w centrum Białegostoku informować o tym kobiety i zachęcać do badań.

Uniwersyteckie Centrum Onkologii działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Są tam leczone pacjentki z różnymi nowotworami narządów płciowych.

Koordynator UCO prof. Paweł Knapp powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że ginekolodzy onkolodzy oceniają, że sytuacja jest poważna, że można wręcz mówić o "krzyku rozpaczy".

To co się w chwili obecnej dzieje u mnie w centrum, bezpośrednio wynika z faktu, że nasze społeczeństwo bardzo wystraszyło się epidemii. Nie możemy się temu dziwić. Nawet my lekarze często nie wiedzieliśmy, jak mamy się zachowywać, te mechanizmy się w chwili obecnej usystematyzowały, natomiast przez to krzywa nowotworów absolutnie poszła do góry

– powiedział Paweł Knapp.

Trafiają do nas pacjentki z bardzo zaawansowanymi nowotworami, które często są już nieoperacyjne. Są to kobiety, które by mogły jeszcze wiele lat żyć, a my niewiele możemy im zaoferować jeżeli chodzi o leczenie

– dodała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Katarzyna Malinowska-Olczyk.

Prof. Paweł Knapp podkreślił, że jedna piąta nowotworów u pacjentek w UCO to nowotwory właśnie nieoperacyjne, zaawansowane, a to dla lekarzy trudne, bo nie mogą wtedy oferować operacji.

Zostaje nam radio-, chemioterapia, też jakieś narzędzia, którymi możemy się posługiwać, ale w onkologii, a szczególnie w ginekologii onkologicznej, bardzo istotnym elementem jeśli chodzi o raka jajnika jest zabieg operacyjny

– powiedział Paweł Knapp. Dodał, że na przykład rak szyjki macicy, wcześnie wykryty w trakcie badań profilaktycznych (cytologia), jest wyleczalny.

Nie ma jednak badań profilaktycznych, które by wykrywały na wczesnym etapie raka jajnika.

Opieramy się tylko na objawach, które pojawiają się bardzo późno. Dlatego apel, w tym zbliżającym się dniu świadomości raka jajnika, żeby kobiety przychodziły przynajmniej raz w roku do ginekologa

 – podkreślił Paweł Knapp.

Lekarze mówią, że rzadsze wizyty u ginekologa to raczej problem pań po 50. roku życia, ale nowotwór dotyka pacjentki w różnym wieku. Knapp podał przykład 19-latki, której w UCO usunięto 25 centymetrowy guz nowotworowy z jamy brzusznej, czy 36-latki, która zmarła na raka jajnika. Dlatego lekarze apelują, aby o wizytach u ginekologa pamiętały panie w każdym wieku.

Pracownicy UCO i wolontariuszki ze Stowarzyszenia Eurydyki będą przypominać o tym paniom w sobotę w trakcie akcji informacyjnej na ulicach w centrum Białegostoku i zachęcać ich, aby umówiły się na wizytę i poszły do ginekologa. Będą zwracać uwagę, że każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna na taką wizytę pójść.

"Jeżeli pani przyzna nam się, że nie była 4,5, 6 lat u ginekologa, dostanie od nas zaproszenie do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii na kontrolne badanie. Będzie mogła przyjść tutaj się zbadać, po wcześniejszym umówieniu się" – dodała Malinowska-Olczyk.

źródło: PAP | red: mag, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

7.04.2021, 17:49

Szybka diagnostyka różnych wirusów - choć na początek tylko koronawirusa - będzie możliwa w Pracowni Wirusologii Molekularnej, która od czwartku (8.04) zacznie działać w Białostockim Centrum Onkologii - podała placówka.


W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

30.03.2021, 15:20

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję.


Lekarze w Miesiącu Świadomości Raka Jajnika zachęcają do robienia badań ginekologicznych

20.03.2021, 15:45

Marzec to miesiąc, w którym eksperci w szczególności przypominają jak groźną chorobą jest rak jajnika.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie To Tu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok