Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy z powiatu sokólskiego otrzymały symboliczne czeki na wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Samorządy z powiatu sokólskiego otrzymały symboliczne czeki na wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych

7.05.2021, 14:09, akt. 14:16

Samorządowcy z powiatu sokólskiego odebrali w piątek (7.05) w Sokółce symboliczne czeki na dotacje w ramach trzeciej transzy rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński

Samorządy z powiatu sokólskiego otrzymały symboliczne czeki na wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych - relacja Marcina Glińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczestniczący w spotkaniu wiceminister edukacji i nauki, szef regionalnych struktur PiS w Podlaskiem Dariusz Piontkowski powiedział, że Fundusz Inwestycji Lokalnych jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, które wspierają samorządy.


"(...) trzeba pamiętać o tym, że dysponujemy środkami nie tylko zewnętrznymi, środkami unijnymi. Ogromna część tych środków to budżet samorządów, ale także budżet państwa. Budżet państwa w ostatnich latach w czasach rządów PiS oferuje samorządom kilkanaście czy kilkadziesiąt wręcz programów wspomagających ich działania. Ten, który w ostatnim czasie jest chyba najbardziej rozpoznawalny, to rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - mówił Dariusz Piontkowski.


Wiceminister dodał, że do powiatu sokólskiego i gmin na jego terenie trafiło z tego funduszu "łącznie kilkadziesiąt milionów złotych", do regionu kilkaset milionów złotych.


"Warto przypomnieć, że od początku tego programu na ziemię podlaską spłynęło już pół miliarda złotych" - powiedział senator PiS z okręgu obejmującego także powiat sokólski Mariusz Gromko. Dodał, że to "ogromne wsparcie", a rząd zawsze podkreślał, że wsparcie samorządów jest ważne.


Mamy świadomość, że około 40 proc. wszystkich inwestycji publicznych właśnie odbywa się na poziomie samorządów, stąd też te potężne środki - mówił Mariusz Gromko. 


Dodał, że te środki jak również pieniądze z innego rządowego funduszu - Funduszu Dróg Samorządowych - służą rozwojowi lokalnemu, rozwojowi całego regionu, "małych ojczyzn", korzystają lokalne firmy, które głównie realizują te inwestycje, mieszkańcy.


Trzeba wyraźnie powiedzieć, że ten fundusz nie tworzy tu jakiś specjalnych barier. To sami przedstawiciele samorządów decydują o tym, na co te środki wydać - podkreślał Dariusz Piontkowski.


Obaj politycy zauważali, że pieniądze są przeznaczane na inwestycje w edukację, zdrowie, inwestycje wodno-kanalizacyjne, drogowe, kulturalne, i inne służące poprawie warunków życia mieszkańców.


My za mało o tym mówimy, że te programy właśnie wspierają samorządy - dodał starosta sokólski Piotr Rećko.


Podał, że w trzeciej transzy Funduszu Inwestycji Lokalnych powiat sokólski dostał wsparcie np. do inwestycji szkolnych, powstanie strzelnica na potrzeby klas mundurowych (także ze wsparciem MON), wsparta jest także budowa boisk przy zespole szkół zawodowych i ośrodku szkolno-wychowawczym.


Np. gmina Kuźnica dostała pieniądze (2 mln zł; wartość inwestycji 8 mln zł) np. na przebudowę oczyszczalni ścieków w Kuźnicy, która obsługuje także polsko-białoruskie przejście graniczne - poinformował wójt Kuźnicy Paweł Mikłasz.


Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku informował wcześniej, że łącznie po trzech turach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Podlaskie otrzymało kwotę 485 mln zł (230 mln zł z pierwszej, 180 mln zł w drugiej i 75 mln zł w trzeciej transzy programu).

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zarząd Województwa Podlaskiego przeznaczył pieniądze na inwestycje w pięciu gminach

29.04.2021, 19:31

Wyremontowane będzie kino, biblioteka, powstaną miejskie bulwary i plac zabaw. 2,5 miliona złotych unijnego dofinansowania przeznaczył Zarząd Województwa Podlaskiego na inwestycje w pięciu gminach.


Ponad 205 mln zł trafi do podlaskich samorządów - to pieniądze na przebudowę dróg

26.04.2021, 00:01

Pieniądze będą wydane na przebudowę najgorszych dróg gminnych i powiatowych. Ponad 205 mln zł trafi w tym roku do podlaskich samorządów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wcześniej był to tzw. Fundusz Dróg Samorządowych.


Ponad 60 inwestycji w regionie dofinansowanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych [lista]

31.03.2021, 16:31

Przebudowa dróg, budowa świetlic, boisk, strzelnic, a także modernizacja budynków szkół i szpitali - między innymi na takie inwestycje podlascy samorządowcy dostali dofinansowanie z kolejnej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wyniki


źródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok