Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania w BCO z okazji Dnia Walki z Czerniakiem

Bezpłatne badania w BCO z okazji Dnia Walki z Czerniakiem

11.05.2021, 15:16, akt. 16:43

Z bezpłatnych konsultacji i badan dermatoskopowych w Białostockim Centrum Onkologii (BCO) będą mogli skorzystać pacjenci w ramach przypadającego 12 maja Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem - poinformowano we wtorek (11.05) na konferencji prasowej w BCO.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Bezpłatne badania w BCO z okazji Dnia Walki z Czerniakiem - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konsultacje i badania będą realizowane od 12 do 28 maja

Badania i konsultacje edukacyjne ze specjalistami są elementem realizowanego przez ten szpital projektu profilaktyki nowotworów skóry we wschodniej Polsce. Przedsięwzięcie jest dofinansowane z UE.

Konsultacje i badania będą realizowane od 12 do 28 maja. Mogą się na nie zgłaszać aktywne zawodowo osoby dorosłe i młodzież powyżej 15. roku życia z województwa podlaskiego. Zapisać się można dzwoniąc na numer call center BCO
85 66 46 888.


- Tak naprawdę cała akcja służy temu, żeby podnosić świadomość na temat zabiegania nowotworom skóry, na temat samobadania znamion, obserwacji siebie, swojej skóry - powiedziała kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w BCO Anna Skrzeczyńska.


Z badań dermatoskopowych będą mogły skorzystać osoby pomiędzy 50. a 64. rokiem życia. Te badania będą wykonywać dermatolodzy lub chirurdzy.

BCO szacuje, że z akcji może skorzystać około stu osób, ale ile dokładnie nie wiadomo, bo będzie to zależało od lekarzy. Akcja będzie bowiem realizowana w trakcie normalnej pracy szpitala.


Program profilaktyczny w BCO

Program profilaktyki nowotworów skóry BCO realizuje od września 2019 r. Anna Skrzeczyńska poinformowała, że dotychczas objęto nim około tysiąca pacjentów. Część tych osób skorzystała jedynie z konsultacji edukacyjnych, część z konsultacji medycznych.

Przypomniała, że aby dana osoba skorzystała z projektu, musi się zgłosić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z listy placówek, z którymi przy tym programie współpracuje BCO. Jeżeli są wskazania, lekarz POZ kieruje pacjenta na specjalistyczną konsultację do BCO. Można się cały czas zgłaszać.

Podczas konsultacji pacjent otrzyma informację o czynnikach ryzyka nowotworów skóry, objawów tych schorzeń, informacje gdzie szukać pomocy - poinformowała Katarzyna Bielawska chirurg onkolog, kierownik medyczny projektu. Te konsultacje są dla pacjentów od 15. do 50. roku życia.


- Pacjenci powinni przede wszystkim zwracać uwagę na każde nowe znamię, które pojawiło się na skórze poprzednio nie zmienionej, a jeżeli mieli już wcześniej jakieś znamiona, na zmianę kształtu tych znamion, na zmianę barwy, na zmianę wielkości, jeżeli coś oczywiście krwawi, swędzi nie goi się na skórze, są owrzodzenia - zawsze zgłosić się do lekarza - podkreśliła Katarzyna Bielawska. 


Katarzyna Bielawska dodała, że przebywając na słońcu należy używać kremów z filtrem, podczas opalania nie leżeć tzw. plackiem. Dodała, że wczesne wykrycie nowotworu to zawsze większa szansa na wyleczenie, stąd ważne jest obserwowanie swojego ciała i reagowanie gdy są do tego powody.

Bielawska podkreśliła, że nowotwory skóry są najczęściej występującymi nowotworami u osób rasy białej, zachorowań przybywa.


- W Polsce w ostatnich 20 latach liczba zachorowań na czerniaka wzrosła niemal trzykrotnie. Jest to związane generalnie ze stylem życia. Podczas pandemii COVID-19 liczba pacjentów zgłaszających się do szpitala (BCO) szczególnie z czerniakiem zmalała czterokrotnie - powiedziała Bielawska.


Dodała, że zapraszając na konsultacje i badania lekarze chcą zwrócić uwagę pacjentom na te problemy i zachęcają by się zgłaszać.

BCO informowało już wcześniej, że z UE na program profilaktyki pochodzi ok. 1 mln zł. Realizuje go ok. 40 podmiotów leczniczych w województwach podlaskim i lubelskim. Projekt jest skierowany do osób aktywnych zawodowo (15-64 lata). Badania przesiewowe są dla osób w wieku od 50 do 64 lat. Ogólnie w trakcie całego projektu z konsultacji u lekarzy rodzinnych będzie mogło skorzystać blisko 1,8 tys. pacjentów, a z badań dermatoskopem lub wideodermatoskopem ponad 1,9 tys. osób.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

29.04.2021, 10:53

Trzech pierwszych pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii miało w czwartek (29.04) operacje przy użyciu lasera holmowego.


W Białostockim Centrum Onkologii powstała Pracownia Wirusologii Molekularnej

7.04.2021, 17:49

Szybka diagnostyka różnych wirusów - choć na początek tylko koronawirusa - będzie możliwa w Pracowni Wirusologii Molekularnej, która od czwartku (8.04) zacznie działać w Białostockim Centrum Onkologii - podała placówka.


W BCO zawisł "Dzwon Zwycięstwa". Jego dźwięk ma oznaczać koniec leczenia

30.03.2021, 15:20

Pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii, którzy zakończyli leczenie, będą mogli symbolicznie uderzać na znak radości w "dzwon zwycięzcy", by dzielić się optymizmem z tymi, którzy się leczą, wspierać ich i dawać im nadzieję.


BCO realizuje projekt, z którego mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi

6.03.2021, 07:20

Z pomocy fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi. To w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki obrzęku limfatycznego. Głównym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęku.


Bezpłatne badania znamion w Białostockim Centrum Onkologii

19.10.2020, 12:35

Szkolenia lekarzy rodzinnych oraz badania znamion skóry to niektóre elementy projektu profilaktyki nowotworów skóry we wschodniej Polsce, który jest realizowany w województwach podlaskim i lubelskim. Edukacją, konsultacjami będzie łącznie objętych blisko 2,9 tys. osób
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie, fot. Paweł Wądołowski
SZEPIETOWO
13.06.2021, 15:30, akt. 15:37

Podlaski Dzień Pola w Szepietowie

źródło: PRB
EURO
12.06.2021, 07:26, akt. 11:29

Typy ze Świerkowej, część 1 - wynikiźródło: Facebook M-GCKiS w Choroszczy
REGION
12.06.2021, 12:40, akt. 12:45

Rozpoczęły się 39. Dni Choroszczyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok