Radio Białystok | Wiadomości | Mazolewski, Hoodna Orchestra, a także Karaś i Rogucki wystąpią w Białymstoku w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

Mazolewski, Hoodna Orchestra, a także Karaś i Rogucki wystąpią w Białymstoku w ramach Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

12.05.2021, 19:44, akt. 20:04

Będą koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe. Moc wydarzeń zaplanowano w ramach tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

źródło: nck.pl
źródło: nck.pl

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku już po raz dziewiąty - od 19 do 22 sierpnia. Zadebiutował w 2007 r., a sześć lat później pojawił się w nowej odsłonie, w ramach partnerskiej współpracy kulturalnej trzech miast wschodniej Polski. Od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.


Jak co roku, w sierpniu zapraszamy na finał Wschodu Kultury do wielokulturowego Białegostoku. Tym razem chcemy przypomnieć żydowskie dziedzictwo miasta. Przyczynkiem do tego jest także rocznica powstania w białostockim getcie, która praktycznie pokrywa się z początkiem tegorocznej edycji Wschodu Kultury w stolicy Podlasia. 

O fascynującej żydowskiej przeszłości miasta, ale też i o żydowskiej kulturze nadal wie zbyt mało osób. Będziemy chcieli o tej historii, nieraz bolesnej, przypomnieć. Dlatego zapraszamy na szereg wydarzeń, wśród których warto wspomnieć wystawę "Kaduk" w dawnej synagodze Cytronów, gdzie będzie można zobaczyć portrety z lat 30. Zdjęcia zostały wybrane z pięciuset negatywów ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. "Ostatnia stacja" to zaś spektakl, który odbędzie się na terenie przyległym do dworca kolejowego Białystok Fabryczny, skąd w sierpniu 1943 r. hitlerowcy wywieźli około 40 tys. Żydów z białostockiego getta. "Przy chasydzkim stole" przybliży natomiast świat tradycji chasydów z Rzeczpospolitej. Szabatowy wieczór połączony będzie z muzyką i degustacją dań tradycyjnej kuchni żydowskiej. Ciekawym wydarzeniem muzycznym będzie na pewno koncert 11-osobowej orkiestry z Izraela "Hoodna Orchestra", która łączy wiele gatunków muzycznych. Oprócz tego w ramach festiwalu zaprosimy na wydarzenia z udziałem gości z Ukrainy i Białorusi, łącząc - jak to w Białymstoku - wschód z zachodem wyjaśnia zastępca prezydenta miasta Białegostoku Rafał Rudnicki. 


W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się 19 wydarzeń. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Hoodna Orchestra (Izrael), Pink Freud oraz Karaś/Rogucki. W programie także remiks opery Giacomo Meyerbeer’a "Robert Diabeł", interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu oraz wspólny koncert Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka (Białoruś). 

Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: "Ukraina" Stepana Rudyka, "Oni tu byli. Są i będą – historia kina na Podlasiu", "Kaduk" oraz "Szlakiem przydrożnych kapliczek" w plenerze. 

W ramach Innego Wymiaru Teatru zaprezentowana zostanie "Ostatnia stacja", spektakl nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, a także monodram Natalii Sakowicz "Romans"

Inny Wymiar Filmu to: "Lang ist der Weg", pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy i "Wieloryb z Lorino" o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego. 

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny "Wspomnienia o Białostoczku", spotkanie z Rusłanem Kulewiczem: "Grodno – wspólna przeszłość w opowieściach i wspomnieniach", plenerowy projekt taneczny PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską "Przy chasydzkim stole".


źródło: Narodowe Centrum Kultury | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koncert plenerowy "Kobiety Wschodu" w Białymstoku [zdjęcia]

24.08.2020, 10:34

W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar w niedzielę (23.08) białostoczanie mogli posłuchać koncertu "Kobiety Wschodu". Na scenie w parku Planty zaprezentowały się artystki, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Spektakl Kooperacji Flug "Wilcze dzieci" na Festiwalu "Wschód Kultury / Inny Wymiar"

22.08.2020, 11:24

To historia o dzieciach uwikłanych w wojnę, której nie rozumieją.


Kultura w regionie: festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar, wystawa strojów ludowych, Teatr Dramatyczny solidarny z Białorusią

20.08.2020, 10:34

To pierwsze większe święto kulturalne w Białymstoku w tym roku!


Wystawy, spektakle i koncert na festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar

20.08.2020, 05:52

Koncert Dagadany, wystawa "Strach" artystów z Europy Środkowej, spektakle, spacery edukacyjne czy spotkania - złożą się tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia; wydarzenia będą dostępne także online.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok