Radio Białystok | Wiadomości | Bezrobocie spada, ale zatrudnianie na czarno nie znika

Bezrobocie spada, ale zatrudnianie na czarno nie znika

autor: Adam Janczewski

16.08.2021, 11:15, akt. 12:57

Choć spada bezrobocie i rosną płace, w Podlaskiem wciąż zdarzają się przypadki zatrudniania "na czarno". Inspekcja Pracy notuje ich po kilkaset rocznie. Jak wynika ze statystyk - bez umowy pracują zarówno Polacy, jak i imigranci.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Bezrobocie spada, ale zatrudnianie na czarno nie znika - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"W 2019 roku na 8 275 osób objętych kontrolą, stwierdzono 602 świadczące pracę nielegalnie. W 2020 roku na 4 397 skontrolowanych osób - 350 pracowało nielegalnie. W tym roku w ciągu siedmiu miesięcy na 3 256 osób objętych kontrolą - mamy już 216, które pracowały nielegalnie. To jest liczba nieprawidłowości nielegalnego zatrudnienia, jeżeli chodzi o obywateli polskich. Natomiast w przypadku cudzoziemców w 2019 roku stwierdziliśmy 388 osób, które pracowały nielegalnie, a w 2020 było ich 145. Natomiast w tym roku ta sytuacja jest dynamiczna" - informuje dr Karol Łapiński z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku.

Przypadki łamania przepisów dotyczą przede wszystkim niepotwierdzania na piśmie warunków pracy i płacy. To także niezgłaszanie do ubezpieczeń społecznych czy zgłaszanie nieterminowe. Trzecia grupa to nieinformowanie urzędów pracy o podjęciu zatrudnienia przez bezrobotnych. 

Nielegalne zatrudnienie jest spowodowane przez różne okoliczności. 

"Niekiedy to jest nieznajomość prawa, ale też w części przypadków chęć uniknięcia - przez obie strony - kosztów zatrudnienia dotyczących podatków czy składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli chodzi o firmy czy branże, to dosyć często te nieprawidłowości występują  w handlu i w naprawach. Na drugim miejscu jest budownictwo, dalej przetwórstwo przemysłowe i pozostała działalność usługowa" - wylicza Karol Łapiński.


Ekspert PIP w Białymstoku przypomina, że praca na czarno daje tylko pozorne korzyści - pracownicy z jednej strony zarabiają na rękę więcej, ale nie odkładają pieniędzy na przyszłe emerytury czy renty. 

"Dodatkowo powstaje problem dotyczący ich ubezpieczenia wypadkowego, ubezpieczenia chorobowego. Widzimy tragedie tych ludzi, tragedie ich rodzin, które muszą się zmierzyć z problemem związanym z tym, że jeśli taka nieubezpieczona osoba ulegnie wypadkowi, to nie ma żadnych środków, nie ma żadnego zabezpieczenia" - dodaje ekspert Karol Łapiński.

Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawca za zatrudnianie na czarno może ponieść konsekwencje. Grozi za to - od tysiąca do dwóch tysięcy złotych grzywny. Gdy taka sytuacja się powtarza - kara może wynosić 5 tysięcy. Jeżeli sprawa trafi do sądu, grzywna może być podniesiona do nawet 30 tysięcy złotych.

| red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poprawia się sytuacja na białostockim rynku pracy

15.08.2021, 16:19

Po trudnym ostatnim roku spowodowanym pandemią, poprawia się sytuacja na rynku pracy. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku, w stolicy województwa podlaskiego i w powiecie białostockim spada liczba zarejestrowanych bezrobotnych.


Osoby bezrobotne będą mogły starać się o finansowe wsparcie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku

13.08.2021, 14:13

To szansa na dofinansowanie realizacji własnych pomysłów. Osoby bezrobotne będą mogły starać się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku o 31 tysięcy złotych.


Ministerstwo pracuje nad ułatwieniami przy zatrudnianiu obcokrajowców

3.08.2021, 17:45

Ułatwienie procedur, informatyzacja całego procesu i zachęty dla wykwalifikowanych pracowników. Między innymi takie są założenia przygotowywanej przez ministerstwo rozwoju, pracy i technologii ustawy dotyczącej zatrudniania cudzoziemców.


Około 40 osób w Podlaskiem skorzystało z tzw. wstecznego ubezpieczenia

5.05.2017, 14:42

Chodzi o pacjentów, którzy mieli prawo do leczenia w ramach ubezpieczenia, ale nie dopełnili formalności. 


Kraj: Bez pieniędzy za leczenie nieubezpieczonych pacjentów

7.10.2013, 20:05

Lekarze rodzinni grożą, że nie podpiszą umów na przyszły rok z Narodowym Funduszem Zdrowia. Fundusz planuje zmiany w finansowaniu leczenia i lekarze obawiają się, że stracą dużo pieniędzy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok