Radio Białystok | Wiadomości | 19 października to Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

19 października to Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

autor: Iza Serafin, Olga Gordiejew

19.10.2021, 10:05, akt. 18:20

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To także 37. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Ksiądz Jerzy Popiełuszko miał 37 lat

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, ks. Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. To jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. W centrum miasta jest jego pomnik. W rodzinnych Okopach ma powstać muzeum, dom pamięci - księdza Popiełuszki.

Zbiórka na muzeum w Okopach

Ogłoszono narodową zbiórkę na powstające w Okopach na Podlasiu Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Otwarcie placówki w rodzinnej miejscowości kapelana "Solidarności" zaplanowano na 2024 rok, czyli 40. rocznicę śmierci kapłana - męczennika.

Od 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej będzie można zakupić monetę - cegiełkę z wizerunkiem księdza Popiełuszki oraz jego słowami "Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą".

Marek Popiełuszko - bratanek księdza Jerzego Popiełuszki i prezes Fundacji "Dobro" - podkreśla, że muzeum powstanie przy krzyżu - centralnym miejscu w Okopach - i będzie miejscem, gdzie każdy będzie mógł się spotkać z księdzem Jerzym. "Chcemy, by to było centrum - dom, gdzie ludzie będą mogli przyjechać" - mówi Marek Popiełuszko. Zwraca uwagę, że w muzeum znajdzie się niezwykła relikwia - odtworzone mieszkanie księdza Popiełuszki z ulicy Chłodnej w Warszawie.

Do akcji budowy muzeum oprócz Poczty Polskiej i Mennicy Narodowej włącza się Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Obchody w Suchowoli

W rocznicę śmierci kapelan Solidarności wspomniała młodzież z Zespołu Szkół w Suchowoli. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Parku Miejskim w Suchowoli. Uczestniczyli w mszy świętej i specjalnej akademii z okazji 37. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego.

A w najbliższą niedzielę (24.10) w Suchowoli w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła - mszy św. o 12:00 przewodniczyć będzie ks. bp Henryk Ciereszko. Wtedy też zaplanowano uroczyste obchody 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki z udziałem pocztów sztandarowych Solidarności.

Uroczystości w Warszawie

We wtorek (19.10) na 18:00 w sanktuarium księdza Jerzego w Warszawie zaplanowano mszę świętą w jego intencji. Otwarta też będzie będzie kaplica z relikwiami - sutanny i innych przedmiotów, które w momencie śmierci miał kapelan "Solidarności".

Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Rocznica śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki to również Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Z tej okazji IPN w Białymstoku zaplanował w środę (20.10) w Centrum Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej pokaz filmu "Zieja" w reżyserii Roberta Glińskiego. Początek o 17:00.

Obraz poświęcony jest postaci księdza Jana Zieji - kapelana wojskowego w 1920 oraz 1939 roku i Szarych Szeregów, współpracownika Rady Pomocy Żydom "Żegota" oraz współzałożyciela Komitetu Obrony Rolników.

źródło: IAR | red: bsd, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


74. rocznica urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia, wideo]

11.09.2021, 12:32

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, modlitwą w kościele oraz koncertem uczczono w sobotę w Suchowoli 74. rocznicę urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB.


Msza św., kwiaty i marsz - uroczystości ku czci ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku

12.06.2021, 08:00

Złożeniem kwiatów i przemarszem - zamiast dorocznego biegu - upamiętniono w sobotę (12.06) w Białymstoku kapelana białostockiej Solidarności ks. Stanisława Suchowolca, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze plebanii w białostockich Dojlidach 30 stycznia 1989 r.


Zaprezentowano wizualizację architektoniczną muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki

11.06.2021, 16:15

Prosta, ascetyczna forma przypominająca przydrożną kapliczkę, kruszywa miejscowych materiałów jako budulec - takie są założenia projektowe Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, które ma powstać w jego rodzinnej wsi Okopy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok