Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie firmy transportowe muszą szukać pracowników w innych krajach

Podlaskie firmy transportowe muszą szukać pracowników w innych krajach

autor: Katarzyna Kozłowska

21.10.2021, 16:49, akt. 16:58

Podlaskie firmy transportowe narzekają na problemy ze znalezieniem do pracy kierowców. Ich zdaniem, chociaż zarobki są coraz wyższe, to wciąż nie tak atrakcyjne jak na zachodzie Europy. Dlatego podlaskie firmy transportowe, których jest w naszym regionie około 2 tys., muszą szukać pracowników u naszych wschodnich sąsiadów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podlaskie firmy transportowe muszą szukać pracowników w innych krajach - relacja Katarzyny Kozłowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polska zajmuje w Unii Europejskiej drugą pozycję pod względem liczby firm przewozowych, a trzecią pod względem liczby samochodów ciężarowych. Mamy ponad 36 tysięcy takich firm i ponad 256 tys. ciężarówek. 

- Nasze firmy, które są w większości małymi firmami rodzinnymi dotkliwie odczuwają też wdrażanie unijnego pakietu mobilności i zasad wynagradzania kierowców. Zarobki na zachodzie są wciąż prawie dwukrotnie wyższe niż u nas - mówi dyrektor biura Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia Mikołaj Linkiewicz. 

- Kolejnym powodem braku kierowców jest zamkniecie szkół zawodowych, w których można było zdobyć odpowiednie uprawnienia - dodaje Mikołaj Linkiewicz. 

W ostatnich latach Biuro Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wydaje coraz więcej świadectw kierowcy obywatelom spoza UE, którzy zatrudnieni są u polskich przedsiębiorców. W 2019 roku aktywnych było blisko 90 tys. takich świadectw, w tym roku do końca września prawie 126 tysięcy - wynika z danych inspektoratu.

Szacuje się, że w Podlaskiem jest około dwóch tysięcy firm transportowych. Dla wielu z nich brak kierowców oznaczać może duże straty finansowe.

Jak wynika z barometru zawodów w naszym regionie, osoby chętne do podjęcia pracy jako kierowcy poszukiwane są w niemal całym województwie chociaż największy ich deficyt widoczny jest w powiecie sejneńskim. 

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem pracuje ponad 20 tys. obcokrajowców

5.10.2021, 11:37

Cały czas rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że teraz firmy w kraju zatrudniają ponad 830 tys. obcokrajowców.


Kradzione pojazdy w firmie transportowej; mieszkaniec Augustowa z zarzutami paserstwa

11.06.2021, 10:29

Kradzione pojazdy warte 400 tysięcy złotych odzyskali augustowscy policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Suwałk.


Na rynku zaczyna brakować papieru, jest też coraz droższy - mówią podlascy przedsiębiorcy

11.05.2021, 16:39

Drożeje papier a z nim opakowania. Tak dużego wzrostu cen nikt się nie spodziewał - tym bardziej, że w ostatnim czasie ceny papieru nawet spadały - mówią przedsiębiorcy z branży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok