Radio Białystok | Wiadomości | Utrzymana kara więzienia dla kobiety, która nożem zaatakowała nową partnerkę byłego konkubenta

Utrzymana kara więzienia dla kobiety, która nożem zaatakowała nową partnerkę byłego konkubenta

21.10.2021, 17:33, akt. 17:35

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w czwartek (21.10) wyrok trzech lat i dwóch miesięcy więzienia dla kobiety, która zaatakowała nożem i zraniła w twarz nową partnerkę życiową byłego konkubenta. Orzeczenie jest prawomocne. Apelację składał obrońca, chciał kary łagodniejszej.

Fotolia.com
Fotolia.com

47-letnia kobieta była oskarżona o to, że dwa lata temu w Węgorzewie (Warmińsko-Mazurskie) - działając umyślnie i z zamiarem ewentualnym spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i trwałego oszpecenia, zadała nowej partnerce jej byłego konkubenta ciosy nożem w policzek, okolice czoła i kark.

Jak opisywała to wtedy policja, mężczyzna ze swoją partnerką przyszedł do mieszkania byłej konkubiny odebrać swoje rzeczy. Doszło do kłótni, 47-latka zaatakowała nożem drugą kobietę. Ostatecznie mężczyzna zdołał ją obezwładnić do czasu przybycia policji.

Prokuratura zarzuciła atakującej usiłowanie spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała i gróźb karalnych pozbawienia życia. Po zatrzymaniu na pewien czas trafiła do aresztu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał ją na karę łączną 3 lat i dwóch miesięcy więzienia, ma też zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia. Apelację złożył obrońca. W jego ocenie sąd pierwszej instancji przyjął niewłaściwą kwalifikację prawną uznając, iż można w tej sprawie mówić o ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Obrona argumentowała, że rany były "mniej lub bardziej płytkie" i nie pozostawiły mocno widocznych, trwałych blizn, które stanowiłyby trwałe oszpecenie twarzy. Zwracał też uwagę na takie okoliczności, jak przyznanie się przez oskarżoną i wyrażona przez nią skrucha; chciał łagodniejszej kary, nawet ograniczenia wolności.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok w czwartek utrzymał w mocy, uznając go za prawidłowy a karę - biorąc pod uwagę, że to kara łączna za kilka przestępstw, w tym 3 lata więzienia za sam atak nożem - za taką, której nie można uznać za rażąco surową.

Jak mówiła uzasadniając wyrok sędzia Halina Czaban, oskarżona działała z zamiarem ewentualnym spowodowania poważnych obrażeń (ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) u zaatakowanej kobiety, o czym świadczy to, że użyła noża jak i fakt, że zadawała ciosy w twarz.

Sąd zwracał też uwagę, że dla oceny zdarzenia i kwalifikacji prawnej znaczenie miało tło zajścia, czyli konflikt między dwoma kobietami, dotyczący ich relacji z tym samym mężczyzną. Chodziło m.in. o słowa emocjonalne, która padły wtedy w kłótni, dotyczące wyglądu, wieku czy atrakcyjności kobiet.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces odwoławczy kobiety, która nożem zaatakowała nową partnerkę byłego konkubenta

19.10.2021, 14:08

Czy celem był spowodowanie ciężkich, nieodwracalnych obrażeń - musi to ocenić Sąd Apelacyjny w Białymstoku w procesie kobiety, w pierwszej instancji nieprawomocnie skazanej na 3 lata i dwa miesiące więzienia za zaatakowanie nożem nowej partnerki życiowej byłego konkubenta. Apelację złożył obrońca, chce kary łagodniejszej.


Zakończył się proces kierowcy za potrącenie ojca i syna na ul. Zielonogórskiej w Białymstoku

15.07.2021, 14:09

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku zakończył się w czwartek (15.07) proces 44-latka oskarżonego o potrącenie po spożyciu alkoholu dwóch osób na przejściu dla pieszych i ucieczkę z tego miejsca. Prokuratura żąda 9 lat pozbawienia wolności, obrona chce łagodniejszego wyroku.


Sąd złagodził karę suwalczance, która zabiła konkubenta, zadając mu cios nożem

15.04.2021, 07:21

To nie było zabójstwo w afekcie ani obrona konieczna, mimo to kara była zbyt surowa. Tak ocenił Sąd Apelacyjny w Białymstoku i obniżył karę 32-letniej suwalczance, która zabiła konkubenta. Ma spędzić w więzieniu nie 10, ale 8 lat.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok